There are a total of 186 bills of lading on file for Foshan City Nanhai Longjun Trade Co between July 23rd, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 186 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 186 |
|---|---|
| Shipper Records | 186 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 23rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Foshan City Nanhai Longjun Trade Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Foshan City Nanhai Longjun Trade Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LV1 GROUP LLC | Jun 2022 | 670 | 14 |
| MA ASSOCIATES | Jan 2026 | 101 | 11 |
| EMC GLOBAL INC | May 2026 | 128 | 9 |
| KNS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 520 | 8 |
| IMPORTEX INTERNATIONAL INC. | Mar 2026 | 40 | 7 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | May 2026 | 456 | 6 |
| STEVE MADDEN LTD. | May 2026 | 20,897 | 5 |
| OCEANBRIDGE TRADING GROUP INC | May 2026 | 436 | 4 |
| YSY ENTERPRISE INC | Apr 2026 | 53 | 3 |
| STEVEN MADDEN RETAIL INC. | May 2026 | 2,408 | 3 |
| FABCO ENTERPRISES INC | May 2026 | 1,790 | 3 |
| TRADESPHERE TRADING PROCUREMENT INC | Apr 2026 | 240 | 2 |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | Apr 2026 | 11,057 | 2 |
| SML CANADA ACQUISITION CORP | May 2026 | 1,798 | 2 |
| SHOE SHOW INCORPORATED | Feb 2025 | 2,080 | 2 |
| 515 PRODUCTION LLC | Apr 2026 | 966 | 2 |
| STEVE MADDEN LTD MADDEN MEN S A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD | Aug 2023 | 114 | 1 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 1 |
| MADDEN MEN'S A DIVISION OF STEVE MA | May 2024 | 62 | 1 |
| INFINITE IMPORTS | Apr 2026 | 61 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan City Nanhai Longjun Trade Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-10 | CMDUSHZ7737053 | SPNPPRTWS2512113 | 0TSMF | House Bill | SPNP | 9728942 | TAURUS | 2026-02-09 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 692 PKG | 7,920 K | Pier to Pier | FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | TRADESPHERE TRADING PROCUREMENT INC | TRADESPHERE TRADING PROCUREMENT INC | MEN SHOES |
| 2026-01-23 | WHLC025F855470 | SPNPPRTWS2512033 | E004 | House Bill | SPNP | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-01-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 769 PKG | 8,480 K | Pier to Pier | FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | OCEANBRIDGE TRADING GROUP INC | OCEANBRIDGE TRADING GROUP INC | MEN SHOES |
| 2026-01-21 | COSU6439650560 | SYGOSSZX25120586 | 067E | House Bill | SYGO | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-01-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,700 CTN | 7,350 K | FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE | ADVANCED CONCEPTS FOOTWEAR LLC | ADVANCED CONCEPTS FOOTWEAR LLC | PAIRS OF TODDLERS SHOES PO# . PAIRS OF BIG BOYS SHOES PAIRS OF BOYS SHOES PO# | |
| 2025-09-23 | CMDUSHZ7439369 | SPNPPRTWS2508036 | 0TSLD | House Bill | SPNP | 9935399 | EVER MAGNA | 2025-09-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 774 CTN | 8,980 K | Pier to Pier | FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | OCEANBRIDGE TRADING GROUP INC | OCEANBRIDGE TRADING GROUP INC | MEN SHOES |
| Run Date | 2026-02-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-23 |
| Trade Update Date | 2026-02-17 |
| Master BOL # | YMJAW226767631 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 225448 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 099E |
| IMO # | 9337470 |
| Vessel Name | YM UTILITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN GD |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1133 KG |
| Weight in KG | 1,133 KG |
| Quantity | 58 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
YMMU6221264 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR OUT SOLE RUB ETC UP LEA NESOI AN FOOTWEAR(MENS SHOES) PROVINCE, CHINA TEL -- THE SHIPMENTS ON MULTIPLE BILLS OF LADING W TO W WERE LOADED INTO CONTAINER NO.YMMU, CARGO RELEASE PROCEDURES FOR ALL INVOLVED B/LS MUST |
| Shipper Name | FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN |
|---|---|
| Address Line 1 | TRADE CO. LTD |
| Address Line 2 | 4 F BUILDING 4-D HANTIAN |
| Address Line 3 | SCIENTIFIC PARK PINGXI PINGZHOU |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | INDUSTRIAL ZONE NANHAI DISTRICT |
| Consignee Name | STEVE MADDEN MENS A |
|---|---|
| Address Line 1 | DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. |
| Address Line 2 | 52-16 BARNETT AVE. |
| Address Line 3 | LONG ISLAND CITY NY 11104 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CARRIERINVOICESTEVEMADDEN.COM |
| Notify Party Name | GEODIS USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2155 E. 220TH ST.CARSON CA. |
| Address Line 2 | 90810 TEL(424)450-2200 |
| Address Line 3 | ATTNKATHY VELASQUEZ EMAIL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | STEVEMADDENLAX.FF.USGEODIS.COM |
| Container Number | YMMU6221264 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV408067 |
| Seal Number 1 | YMAV408067 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR OUT SOLE RUB ETC UP LEA NESOI AN FOOTWEAR(MENS SHOES) PROVINCE, CHINA TEL -- THE SHIPMENTS ON MULTIPLE BILLS OF LADING W TO W WERE LOADED INTO CONTAINER NO.YMMU, CARGO RELEASE PROCEDURES FOR ALL INVOLVED B/LS MUST |
| Marks and Numbers 1 | STEVE MADDEN MENS A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD 52-16 BARNETT AVE. LONG ISLAND CITY, NY 11104 PO STYLE NAME/STYLE NUMBER SIZE RUN COLOR COLOR CODE MADE IN CHINA GW NW DIMS // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640391 | 00022662 | 0000001133 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 59 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 44 | 2026-03-05 |
| Los Angeles, California | 43 | 2026-02-24 |
| San Juan, Puerto Rico | 18 | 2016-06-17 |
| Miami, Florida | 9 | 2025-01-11 |
| New York, New York | 6 | 2025-05-06 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2024-09-05 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-06-14 |
| Seattle, Washington | 1 | 2023-03-15 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2022-09-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 142 | 2026-05-18 |
| Puerto Manzanillo Panama | 16 | 2016-06-17 |
| Shekou China (Mainland) | 14 | 2026-03-05 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2024-10-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2024-09-05 |
| Colon Panama | 2 | 2016-02-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2026-01-21 |
| Algeciras Spain | 1 | 2022-09-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2022-03-08 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2021-02-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan City Nanhai Longjun Trade Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 4 F, BUILDING 4-D, HANTIAN SCIENTIF IC PARK, PINGXI, PINGZHOU INDUSTRIAL FOSHAN 528251 CN | 2026-01-23 | 3 |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 4 F, BUILDING 4D, BLOCK B1, HANTIAN SCIENTIFIC PARK, PINGXI, PINGZHOU FOSHAN 528251 CN | 2026-03-05 | 3 |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 2025-06-10 | 1 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 2025-08-27 | 1 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 2022-04-28 | 11 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 2023-04-29 | 9 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO LTD | 2020-12-15 | 5 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE | 2023-02-14 | 5 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 2022-11-25 | 4 | |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | 2016-05-05 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Foshan City Nanhai Longjun Trade Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2013-07-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||