There are a total of 11,057 bills of lading on file for Steve Madden Retail Inc. between October 24th, 2012 and April 16th, 2026.
Of those 11,057 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 11,057 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 11,058 |
| Notify Party Records | 982 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STEVE MADDEN RETAIL INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Steve Madden Retail Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Steve Madden Retail Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MOL CONSOLIDATION SERVICE LIMITED | May 2026 | 182,136 | 706 |
| MITA ENTERPRISES COMPANY | May 2026 | 680 | 153 |
| VIVIAR FOOTWEAR REPR LTDA | Apr 2024 | 248 | 58 |
| INDUSTRIA DE CALCADOS GONCALVES LTD | May 2026 | 343 | 56 |
| GOLDEN WOLFE FOOTWEAR (HK) LTD | May 2026 | 863 | 49 |
| INDUSTRIA DE CALCADOS WIRTH LTDA | May 2026 | 573 | 48 |
| NEXT STEP HK GROUP LIMITED | May 2026 | 1,533 | 38 |
| CALCADOS BOTTERO LTDA | Jan 2026 | 150 | 34 |
| JADE SHOES LIMITED | May 2026 | 348 | 26 |
| SUPER TEAM ENTERPRISE LIMITED | May 2026 | 578 | 24 |
| KEI FUNG INT L DEV CO. | Apr 2026 | 342 | 23 |
| CUI ENTERPRISES LIMITED | May 2026 | 677 | 23 |
| MIRZA INTERNATIONAL LIMITED | Apr 2026 | 1,135 | 21 |
| GLOBAL PEAK INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 275 | 20 |
| COCCO MIAMI LTDA | May 2026 | 61 | 20 |
| KAILONG SHOES CO. LTD | May 2026 | 306 | 18 |
| BORBA CALCADOS LTDA | May 2023 | 121 | 18 |
| TAI FONG SHOES LIMITED | May 2026 | 504 | 17 |
| MODA SCHUH CO.,LTD | May 2026 | 195 | 17 |
| LOTA AYAKKABI VE DERI SAN. TIC. A.S | Jan 2026 | 73 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Steve Madden Retail Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STEULER-KCH GMBH | May 2026 | 529 | 21 |
| STEVE BROWN | Jan 2025 | 135 | 0 |
| STEVE CHANG | Jan 2025 | 114 | 0 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | Apr 2026 | 615 | 5 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 35 |
| STEVE MADDEN KIDS | May 2026 | 1,830 | 5 |
| STEVE MADDEN KIDS, A DIVISION OF ST | May 2026 | 330 | 11 |
| STEVE MADDEN LTD. | May 2026 | 20,897 | 148 |
| STEVE MADDEN LTD. SM NEW YORK, A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD. | Nov 2023 | 200 | 0 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | May 2026 | 456 | 41 |
| STEVE MADDEN WOMENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | May 2026 | 1,576 | 127 |
| STEVE MILLER | Mar 2025 | 105 | 0 |
| STEVE NGUYEN | Jan 2026 | 149 | 0 |
| STEVE PLESSER | May 2022 | 999 | 0 |
| STEVE SILVER COMPANY | May 2026 | 18,267 | 213 |
| STEVE SMITH | Jan 2025 | 140 | 0 |
| STEVE WEISS MUSIC | May 2026 | 145 | 3 |
| STEVEDORING SERVICE OF AMERICA | Feb 2026 | 1,231 | 2 |
| STEVEN | Oct 2025 | 846 | 0 |
| STEVEN ANDERSON | Oct 2025 | 143 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 | YMJAW456012729 | E014 | Regular Bill | YMJA | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 67 CTN | 454 KG | House to House | MOL CONSOLIDATION SERVICE LTD | STEVE MADDEN RETAIL INC. | GEODIS USA INC. | CONTAINER BAGS CASES ETC NESOI PLAST TEXT M PU HANDBAG HTS. CODE .. PO NO. STYLE NO. OR DT RD NOTIFY PARTY ACT FULFILLMENT, INC ... | |
| 2026-02-24 | COSU6442346341 | 051E | Regular Bill | COSU | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 344 CTN | 4,524 KG | House to House | YU YUE HANDBAG COMPANY LIMITED | STEVE MADDEN RETAIL | CITIZENS BANK, N.A | %PU CROSSBODY | |
| 2026-02-24 | COSU6441128220 | MLGDMLWKH0000220 | 051E | House Bill | MLGD | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 17 CTN | 110 KG | House to House | MOL CONSOLIDATION SERVICE LTD | STEVE MADDEN RETAIL, INC. | GEODIS USA INC. | % PVC HANDBAG |
| 2026-01-13 | YMJAW456012372A | E008 | Regular Bill | YMJA | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-01-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 239 CTN | 1,734 KG | House to House | MOL CONSOLIDATION SERVICE LTD | STEVE MADDEN RETAIL INC. | GEODIS USA INC. | HANDBAGS SURFACE OF PLASTIC SHEET TEXT MATER POOR POLYESTER HANDBAG STYLEDT HTS . . RD NOTIFY PARTY ACT FULFILLMENT, INC ETIWAND... | |
| Run Date | 2026-03-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-24 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | YMJAW456012780B |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 225708 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 023E |
| IMO # | 9869215 |
| Vessel Name | HMM RAON |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | PHNOM PENH PORT |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 206 KG |
| Weight in KG | 206 KG |
| Quantity | 17 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MAGU5683985 |
| Commodity Description |
HANDBAGS SURFACE OF PLASTIC SHEET TEXT MATER HANDBAG PU STYLE. BLOHAN PO NO. AR HS CODE.. RD NOTIFY PARTY ACT FULFILLMENT, INC ETIWANDA AVE FONTANA, CA TEL() - EMAILFONTANARECEIVINGSTEVEMADDEN. COM SUBJECT |
| Shipper Name | MOL CONSOLIDATION SERVICE LTD O B |
|---|---|
| Address Line 1 | GINLEY INTERNATIONAL LEATHERWARE |
| Address Line 2 | (CAMBODIA) CO. LTD KAN TAMRA |
| Address Line 3 | VILLAGE CHUNGROK COMMUNE KONG PISEY |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | DISTRICT KOMPONG SPEU PROVINCE |
| Consignee Name | STEVE MADDEN RETAIL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 52-16 BARNETT AVE |
| Address Line 2 | LONG ISLAND CITY NY 11104 |
| Address Line 3 | TEL(718) 446-1800 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAILCARRIERINVOICESTEVEMADDEN.CO |
| Notify Party Name | GEODIS USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2155 E. 220TH ST. |
| Address Line 2 | CARSON CA. 90810 |
| Address Line 3 | TEL(424) 450-2200 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ATTNKATHY VELASQUEZ |
| Container Number | MAGU5683985 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAQ389767 |
| Seal Number 1 | YMAQ389767 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HANDBAGS SURFACE OF PLASTIC SHEET TEXT MATER HANDBAG PU STYLE. BLOHAN PO NO. AR HS CODE.. RD NOTIFY PARTY ACT FULFILLMENT, INC ETIWANDA AVE FONTANA, CA TEL() - EMAILFONTANARECEIVINGSTEVEMADDEN. COM SUBJECT |
| Marks and Numbers 1 | PO CUSTOMER STYLE QUANTITY COLOR COLOR CODE N.W. G.W. MEAS C/NO OF MADE IN CAMBODIA // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 420222 | 00004110 | 0000000206 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 6,391 | 2026-03-05 |
| Long Beach, California | 2,308 | 2026-03-25 |
| Newark, New Jersey | 1,768 | 2026-04-17 |
| New York, New York | 588 | 2024-12-27 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2020-12-17 |
| Oakland, California | 1 | 2017-10-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 6,808 | 2025-09-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 782 | 2024-05-29 |
| Rio Grande Brazil | 663 | 2025-07-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 409 | 2024-06-13 |
| Jawaharlal Nehru India | 381 | 2026-04-17 |
| Sines Portugal | 337 | 2025-08-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 263 | 2024-05-22 |
| Leghorn Italy | 234 | 2024-05-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 166 | 2023-09-25 |
| Vung Tau Vietnam | 142 | 2026-03-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Steve Madden Retail Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | STEVE MADDEN RETAIL INC. LONG ISLAND CITY NY 11104 US | 2025-07-23 | 6 |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 52-16 BARNETT AVE LONG ISLAND CITY NY 11104 EMAILCARRIERINVOICESTEVEMADDEN.CO | 2026-03-25 | 4 |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 2026-04-17 | 4 | |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 2026-01-09 | 1 | |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 2024-05-29 | 3,023 | |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 2024-05-14 | 847 | |
| STEVE MADDEN RETAIL INC | 2024-02-05 | 731 | |
| STEVE MADDEN RETAIL, INC. | 2024-06-27 | 565 | |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 2024-05-04 | 483 | |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | 2024-05-23 | 478 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Steve Madden Retail Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-17 | 905 | |
| 2026-03-25 | 4,742 | |
| 2024-12-10 | 70 | |
| 2024-07-04 | 3 | |
| 2023-12-23 | 4 | |
| 2023-10-10 | 20 | |
| 2022-07-22 | 112 | |
| 2021-10-07 | 3 | |
| 2021-02-03 | 2 | |
| 2021-01-11 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Steve Madden Retail Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-17 | 17 | |
| 2024-05-15 | 14 | |
| 2024-05-13 | 16 | |
| 2024-03-16 | 8 | |
| 2024-02-20 | 12 | |
| 2023-11-23 | 1 | |
| 2023-07-19 | 1 | |
| 2021-02-18 | 7 | |
| 2021-02-05 | 2 | |
| 2021-02-03 | 2 |