There are a total of 20,897 bills of lading on file for Steve Madden Ltd. between October 24th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 20,897 bills of lading, 60 were within the past 30 days and 148 were within the past 90 days.
| Total Records | 20,897 |
|---|---|
| Shipper Records | 7 |
| Consignee Records | 19,932 |
| Notify Party Records | 2,181 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 60 |
| Records in Last 90 Days | 148 |
| Records in the Past Year | 886 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STEVE MADDEN LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Steve Madden Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Steve Madden Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MOL CONSOLIDATION SERVICE LIMITED | May 2026 | 182,136 | 1,671 |
| DANIEL M. FRIEDMAN & ASSOCIATES, IN | May 2026 | 17,731 | 358 |
| FAST CARGO AGENCIAMENTO DE CARGA LTDA | May 2026 | 4,412 | 263 |
| EAST MOUNT SHOES LTD. | May 2026 | 2,124 | 250 |
| NEXT STEP HK GROUP LIMITED | May 2026 | 1,533 | 233 |
| MITA ENTERPRISES COMPANY | May 2026 | 680 | 215 |
| ZHEJIANG G&B FOREIGN TRADING | May 2026 | 6,307 | 152 |
| GOLDEN WOLFE FOOTWEAR (HK) LTD | May 2026 | 863 | 128 |
| TAI FONG SHOES (CAMBODIA) MANUFACTU | May 2026 | 566 | 118 |
| SUPER TEAM ENTERPRISE LIMITED | May 2026 | 578 | 100 |
| RIVAL SHOES DESIGN LTD | Apr 2026 | 485 | 92 |
| GLOBAL PEAK INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 275 | 69 |
| CUI ENTERPRISES LIMITED | May 2026 | 677 | 67 |
| GIANT PEACE LIMITED | May 2026 | 272 | 55 |
| MODA SCHUH CO.,LTD | May 2026 | 195 | 53 |
| LD FOOTWEAR PTY LTD | May 2026 | 307 | 47 |
| JADE SHOES LIMITED | May 2026 | 348 | 47 |
| TUNG SHING LIMITED | Jan 2026 | 209 | 46 |
| KAILONG SHOES CO. LTD | May 2026 | 306 | 40 |
| HUI RUI XIN HANDBAG (CAMBODIA) CO. | Jan 2026 | 154 | 39 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Steve Madden Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STETRON INTERNATIONAL INC | May 2026 | 455 | 3 |
| STETTLER KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH | May 2026 | 226 | 17 |
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | May 2026 | 3,449 | 60 |
| STEULER-KCH GMBH | May 2026 | 529 | 21 |
| STEVE BROWN | Jan 2025 | 135 | 0 |
| STEVE CHANG | Jan 2025 | 114 | 0 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | Apr 2026 | 615 | 5 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 35 |
| STEVE MADDEN KIDS | May 2026 | 1,830 | 5 |
| STEVE MADDEN KIDS, A DIVISION OF ST | May 2026 | 330 | 11 |
| STEVE MADDEN LTD. SM NEW YORK, A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD. | Nov 2023 | 200 | 0 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | May 2026 | 456 | 41 |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | Apr 2026 | 11,057 | 6 |
| STEVE MADDEN WOMENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | May 2026 | 1,576 | 127 |
| STEVE MILLER | Mar 2025 | 105 | 0 |
| STEVE NGUYEN | Jan 2026 | 149 | 0 |
| STEVE PLESSER | May 2022 | 999 | 0 |
| STEVE SILVER COMPANY | May 2026 | 18,267 | 213 |
| STEVE SMITH | Jan 2025 | 140 | 0 |
| STEVE WEISS MUSIC | May 2026 | 145 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU267470955 | 618N | Master Bill | MAEU | 9979278 | MAERSK FORTALEZA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | SANTOS BRAZIL | 735 CTN | 13,262 LB | Container Yard | FASTCARGO AGENCIAMENTO DE CARGAS NA NACIONAIS E IN... | STEVEN MADDEN LTD | MICHAEL R SPANO | CONTAINING 2301 PAIRS OF FOOTWEAR. EXPORTER IMD XXXXXXXX GONCALVES LTDA CNPJ 078369770 00192 INVOICE XXXXXXXXX INVOICE XXXXXXXXX... | |
| 2026-05-28 | MEDUOU811156 | 616E | Regular Bill | MEDU | 9930947 | MSC BERANGERE | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | MALAGA SPAIN | 1,900 CTN | 5,150 K | House to House | LEATHER AND MORE FOR LEATHER INDUST | STEVEN MADDEN LTD | MICHAEL R SPANO | WOMENS FOOTWEAR PO# XXXXXXX/5223844/5223843 /52 23836/5223835/5223834/5223 833/5223832/52 23831/522383 0/5223829/5223828/5223826... | |
| 2026-05-28 | MEDUOU811149 | 616E | Regular Bill | MEDU | 9930947 | MSC BERANGERE | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | MALAGA SPAIN | 1,634 CTN | 6,760 K | House to House | LEATHER AND MORE FOR LEATHER INDUST | STEVEN MADDEN LTD | MICHAEL R SPANO | WOMENS FOOTWEAR PO# XXXXXXX/5225425/5225426 /52 25435/5225436 THIS SHIPMENT CONTAINS NO W OOD PACKAGING MATERIALS XXXXXXXX SHOES... | |
| 2026-05-28 | MEDUOU804722 | 616E | Regular Bill | MEDU | 9930947 | MSC BERANGERE | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | MALAGA SPAIN | 3,267 CTN | 14,632 K | House to House | LEATHER AND MORE FOR LEATHER INDUST | STEVEN MADDEN LTD | MICHAEL R SPANO | WOMENS FOOTWEAR WOOMENS FOOTWEAR WOMENS FOOTWEAR PO# XXXXXXX/5223321/5223322 /52 23323/5223315/5223316/5223 317/5223181/52 23180... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | MAEU267470955 |
|---|---|
| House BOL # | MAEU270401493 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 618N |
| IMO # | 9979278 |
| Vessel Name | MAERSK FORTALEZA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SANTOS |
| Foreign Port of Lading | SANTOS BRAZIL (35177) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 868 LB |
| Weight in KG | 394 KG |
| Quantity | 50 CTN |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRKU4131770 |
| Commodity Description |
CONTAINING 600 PAIRS OF FOOTWEAR. EXPORTER IMD XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CNPJ 078369770 00192 INVOICE XXXXXXXXX DUE 26BR0007563181 5 D |
| Shipper Name | FASTCARGO AGENCIAMENTO DE CARGAS NA |
|---|---|
| Address Line 1 | STEVE MADDEN RETAIL INC. |
| City | CAMPO BOM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 93700000 |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17184461800 |
| Shipper Name | FASTCARGO AGENCIAMENTO DE CARGAS NA |
|---|---|
| Address Line 1 | STEVE MADDEN RETAIL INC. |
| City | CAMPO BOM |
| State Province | NY |
| Zip Code | 93700000 |
| Country Code | BR |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | COSTACCOUNT@STEVEMADDEN.C |
| Consignee Name | STEVEN MADDEN LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | STEVE MADDEN RETAIL INC. |
| City | LONG ISLAND CITY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11104 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17184461800 |
| Consignee Name | STEVEN MADDEN LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | STEVE MADDEN RETAIL INC. |
| City | LONG ISLAND CITY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11104 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | COSTACCOUNT@STEVEMADDEN.C |
| Notify Party Name | MICHAEL R SPANO CO.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | MICHAEL R.SPANO CO.INC. |
| City | FRANKLIN SQUARE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 110103409 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | FRIS@SPANOCO.COM |
| Notify Party Name | MICHAEL R SPANO CO.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | MICHAEL R.SPANO CO.INC. |
| City | FRANKLIN SQUARE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 110103409 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15163262681 |
| Container Number | MRKU4131770 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BR1381210 |
| Seal Number 1 | BR1381210 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CONTAINING 600 PAIRS OF FOOTWEAR. EXPORTER IMD XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CNPJ 078369770 00192 INVOICE XXXXXXXXX DUE 26BR0007563181 5 D |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 12,424 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 6,396 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 1,641 | 2026-05-19 |
| New York, New York | 332 | 2026-02-16 |
| Charleston, South Carolina | 37 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 20 | 2025-01-03 |
| Houston, Texas | 14 | 2023-09-28 |
| Miami, Florida | 13 | 2025-09-09 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-05-14 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2025-08-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 12,829 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 2,328 | 2026-02-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 1,079 | 2026-05-15 |
| Vung Tau Vietnam | 946 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 723 | 2026-05-20 |
| Rio Grande Brazil | 587 | 2026-03-04 |
| Jawaharlal Nehru India | 503 | 2026-04-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 221 | 2025-09-23 |
| Genoa Italy | 183 | 2025-06-05 |
| Qingdao China (Mainland) | 152 | 2025-07-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Steve Madden Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STEVE MADDEN LTD. | 52-16 BARNETT AVENUE LONG ISLAND CITY NY 11104 US | 2025-08-12 | 729 |
| STEVE MADDEN LTD. | 52-16 BARNETT AVE., LONG ISLAND CIT Y,NY 11104 USA ATTENTION=TRAFFIC DE PT. | 2025-10-04 | 68 |
| STEVE MADDEN LTD. | 2024-05-22 | 3,310 | |
| STEVE MADDEN LTD | 2024-05-04 | 1,360 | |
| STEVE MADDEN, LTD | 2024-05-29 | 1,262 | |
| STEVE MADDEN LTD. | 2024-05-23 | 1,172 | |
| STEVE MADDEN LTD | 2024-09-16 | 1,016 | |
| STEVE MADDEN, LTD | 2024-09-14 | 728 | |
| STEVE MADDEN LTD | 2024-09-30 | 676 | |
| STEVE MADDEN LTD. | 2024-05-22 | 654 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Steve Madden Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 1,055 | |
| 2026-05-15 | 15 | |
| 2026-05-15 | 14 | |
| 2025-12-05 | 6,902 | |
| 2025-12-03 | 2 | |
| 2025-10-07 | 43 | |
| 2025-06-04 | 83 | |
| 2025-06-03 | 3 | |
| 2025-05-21 | 35 | |
| 2024-09-16 | 5 |
Below are the top 10 email addresses on file for Steve Madden Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 50 | |
| 2026-05-02 | 2 | |
| 2026-04-23 | 58 | |
| 2026-02-21 | 2 | |
| 2026-01-03 | 25 | |
| 2025-12-20 | 15 | |
| 2025-11-06 | 1 | |
| 2025-10-18 | 4 | |
| 2025-10-04 | 163 | |
| 2025-08-20 | 7 |