There are a total of 182 bills of lading on file for Foshan Dongxin Economy And Trade Co between December 26th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 182 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 182 |
|---|---|
| Shipper Records | 184 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Foshan Dongxin Economy And Trade Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Foshan Dongxin Economy And Trade Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TUFCO LP | May 2026 | 986 | 29 |
| 9312609 CANADA INC. | Sep 2025 | 36 | 14 |
| SPARK FACTORY STUDIOS INC. | Dec 2023 | 156 | 8 |
| MODE CHOC DOLBEAU LTEE | May 2026 | 167 | 6 |
| HM HORIZONS INC | May 2026 | 157 | 6 |
| BOYZ GROUP INC. | Aug 2022 | 325 | 6 |
| GETPAQ | May 2026 | 110 | 5 |
| STUDIOS SPARK FACTORY INC. | May 2026 | 723 | 4 |
| TAPIS DEMERS | Oct 2024 | 16 | 3 |
| 16597785 ONTARIO AKA K&B HOME SUPPL | May 2026 | 22 | 3 |
| NEWLIGHT METAL PRODUCTS LTD | Jan 2023 | 14 | 2 |
| DRAGONA FLOORING | Jan 2026 | 70 | 2 |
| TILMAR INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 352 | 1 |
| TILE SOLUTIONS | Jan 2026 | 142 | 1 |
| SAMSMU TRADING INC | Aug 2025 | 274 | 1 |
| QP BUSINESS SOLUTIONS LTD | May 2026 | 12 | 1 |
| PACIFICA STONE | Apr 2026 | 853 | 1 |
| GREENWILL GROUP CORP | Jul 2025 | 142 | 1 |
| GL STONE LTD | May 2026 | 240 | 1 |
| FACTORY TILE DEPOT LTD | May 2026 | 306 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan Dongxin Economy And Trade Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FOSHAN DEWEI IMPORT AND EXPORT CO | Sep 2024 | 94 | 0 |
| FOSHAN DIANYANGLI TRADE | May 2026 | 101 | 76 |
| FOSHAN DIHUI TECHNOLOGY INDUSTRIAL | Apr 2026 | 731 | 10 |
| FOSHAN DINGLI CERAMIC CO., LTD | Feb 2021 | 938 | 0 |
| FOSHAN DISENKE SANITARY | May 2026 | 82 | 12 |
| FOSHAN DOB FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 518 | 9 |
| FOSHAN DOLI FURNITURES | Mar 2026 | 76 | 5 |
| FOSHAN DONGPENG CERAMIC CO., LTD | May 2026 | 613 | 2 |
| FOSHAN DONGPENG SANITARY WARE CO., LTD | Feb 2024 | 720 | 0 |
| FOSHAN DONGTIANHONG IMP AND EXP CO LTD | Feb 2026 | 124 | 2 |
| FOSHAN DONGYULAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 186 | 11 |
| FOSHAN DOOCITY ENVIRONMENTAL PROTECTION MATERIAL CO.,LTD | Jan 2023 | 243 | 0 |
| FOSHAN DOSHION INDUSTRY CO., LTD | Oct 2023 | 116 | 0 |
| FOSHAN DOSUNTILES CO.,LTD | May 2026 | 376 | 15 |
| FOSHAN DRAGON TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 646 | 6 |
| FOSHAN DREAM GATE FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 468 | 15 |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 322 | 2 |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | May 2026 | 212 | 17 |
| FOSHAN EAGLERISE POWER SCIENCE & TE | May 2026 | 412 | 11 |
| FOSHAN EASYWIN TRADING COMPANY | May 2026 | 248 | 40 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-23 | MEDUYM935993 | DNCYSZFCHI261154 | 603N | House Bill | DNCY | 9978731 | MSC TANZANIA | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,215 CTN | 12,758 K | House to House | FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | TUFCO L. P. | TUFCO L. P. | CUP COVER |
| 2026-01-09 | OOLU2038278260 | NAQAPCHI5844290A | 163E | House Bill | NAQA | 9337925 | XIN MEI ZHOU | 2026-01-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 4 WDC | 447 KG | FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | TUFCO L P | STEAM GENERATER HS CODE | ||
| 2025-10-14 | ONEYNBOFE1944800 | WJLNNB944800A | 186E | House FROB | WJLN | 9198288 | YM COSMOS | 2025-10-13 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,158 PKG | 15,933 K | Pier to Pier | FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE | 16597785 ONTARIO AKA K&B HOME | 16597785 ONTARIO AKA K&B HOME | BATH FAN ACCESS PANEL PLASTIC ACCESS PANEL SH OWER ROOM STEEL BRACKET METAL PARTS(CLOSET RO D) HINGE METAL PARTS(DOOR VIEW) |
| 2025-09-25 | MEDUYQ014050 | CGLSCXM25080190 | 534A | House FROB | CGLS | 9484481 | MSC AURORA | 2025-09-24 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 792 CTN | 26,698 KG | House to House | FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | PACIFIC ART STONE INC. | GLAZED PORCELAIN TILES THIS SHIPMENT CONTAIN S SOLID WOOD PACKING MATERIALS WHICH HAS BEEN FULLY FUMIGATED | |
| Run Date | 2026-03-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-17 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | MEDUYL792098 |
|---|---|
| House BOL # | DNCYSZFCHI262098 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DNCY |
| Voyage # | 607N |
| IMO # | 9467421 |
| Vessel Name | MSC MARIA SAVERIA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN, CN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12653 K |
| Weight in KG | 12,653 KG |
| Quantity | 1205 CTN |
| Volume | 71 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FDCU0310428 |
| Commodity Description |
CUP COVER |
| Shipper Name | FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | PART 2, ROOM 301, NO. 32 TANGYUAN 3 |
| Address Line 2 | EAST STREET, CHANCHENG DISTRICT, |
| Address Line 3 | FOSHAN CITY,GUANGDONG, CHINA |
| Consignee Name | TUFCO L. P. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3161 S. RIDGE RD, GREEN BAY,WI 543 |
| Notify Party Name | TUFCO L. P. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3161 S. RIDGE RD, GREEN BAY, WI 543 |
| Container Number | FDCU0310428 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27414711 |
| Seal Number 1 | FJ27414711 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CUP COVER |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 71 | 2025-09-25 |
| Tacoma, Washington | 41 | 2025-10-14 |
| Long Beach, California | 29 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 18 | 2025-03-24 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2020-01-01 |
| Miami, Florida | 5 | 2018-06-22 |
| New York, New York | 5 | 2015-12-01 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2025-09-10 |
| San Juan, Puerto Rico | 1 | 2014-02-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 105 | 2026-05-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 43 | 2023-10-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 10 | 2026-03-24 |
| Xiamen China (Mainland) | 5 | 2025-05-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2025-10-14 |
| Yantai China (Mainland) | 3 | 2018-10-16 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 3 | 2015-12-01 |
| Nansha China (Mainland) | 2 | 2024-10-29 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-09-25 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2025-04-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan Dongxin Economy And Trade Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | PART 2, ROOM 301, NO. 32 TANGYUAN 3 EAST STREET, CHANCHENG DISTRICT, FOSHAN CITY,GUANGDONG, CHINA | 2026-05-09 | 25 |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | C2-10 HUIJINGCHENG HUIJING ROAD, FO SHAN, GUANGDONG, CHINA FOSHAN CN | 2025-07-15 | 23 |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2026-03-24 | 5 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2025-05-28 | 3 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2026-01-09 | 2 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2025-09-25 | 1 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2025-07-07 | 1 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2025-08-27 | 1 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO. LTD. | 2014-06-11 | 21 | |
| FOSHAN DONGXIN ECONOMY AND TRADE CO | 2025-02-25 | 10 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Foshan Dongxin Economy And Trade Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-15 | 7 | |
| 2014-02-20 | 2 | |
| 2014-02-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||