There are a total of 322 bills of lading on file for Foshan Duoyuan Trading Co.,Ltd between September 23rd, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 322 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 322 |
|---|---|
| Shipper Records | 322 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 23rd, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 104 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Foshan Duoyuan Trading Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Foshan Duoyuan Trading Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUXING HONGWANG IMP&EXP CO., LTD | Oct 2025 | 791 | 80 |
| SKYLINE INNOVATION INC | Jan 2026 | 687 | 31 |
| MOIRA TRADE INC | Jan 2026 | 482 | 22 |
| HAPPY CHEER INC | Dec 2023 | 433 | 21 |
| FAST LEAD TRADE INC | Jan 2025 | 416 | 18 |
| CHANNEL UP TRADE INC | Jan 2024 | 218 | 17 |
| AEROBLITZ LLC | May 2026 | 252 | 16 |
| QUORVANT INC | Mar 2026 | 181 | 15 |
| IN MOTION DESIGN INC | May 2026 | 1,513 | 14 |
| OCEANCLOUD INC | May 2026 | 57 | 12 |
| VIORATECH INC | Mar 2026 | 57 | 9 |
| TOUCH SUNNY TRADE INC | Dec 2025 | 598 | 8 |
| NANDONG INC | May 2026 | 794 | 7 |
| MOFEI IMP&EXP CO.,LTD | Nov 2025 | 259 | 5 |
| LI DONGDONG LLC | Jan 2026 | 136 | 4 |
| IRONBRIDGE GLOBAL INC | Jan 2026 | 25 | 4 |
| RADIANTLINK TRADING INC | Mar 2026 | 112 | 3 |
| KELTRA INC | Apr 2026 | 240 | 3 |
| G E A GLENCORE INC | Feb 2026 | 142 | 3 |
| CLOUDBOX TRADING INC | May 2026 | 330 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan Duoyuan Trading Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-16 | OOLU8881417220 | NIVDGST260123045 | 007E | House Bill | NIVD | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-02-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 533 CTN | 8,220 KG | House to House | FOSHAN DUOYUAN TRADING | KELTRA INC | LOGINET INC. | PLASTIC BOX PASTIC FILE HOLDER CLEANING BRU SH HEAD METAL CLIP GLASS SCREEN |
| 2026-02-16 | OOLU8881417230 | NIVDGST260123005 | 007E | House Bill | NIVD | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-02-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 782 CTN | 15,300 KG | House to House | FOSHAN DUOYUAN TRADING | ARCTIAN HELIX INC | LOGINET INC. | PLASTIC CLIP PLASTIC BOX TOYS FOR PETS MET AL CLIPS DRAINAGE SUPPORT |
| 2026-02-14 | OOLU2318299940 | OOCOSHZ260096300 | 007E | House Bill | OOCO | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-02-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 199 PKG | 21,510 KG | FOSHAN DUOYUAN TRADING | VIORATECH INC | FOLDING DOOR | ||
| 2026-02-07 | COSU6442457070 | NIVDGST260116038 | 004E | House Bill | NIVD | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 937 CTN | 12,400 KG | House to House | FOSHAN DUOYUAN TRADING | KELTRA INC | LOGINET INC. | PLASTIC BOX PLASTIC BOTTLE PLASTIC COMB ME TAL CLIP GLASS SCREEN |
| Run Date | 2026-02-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-18 |
| Trade Update Date | 2026-01-30 |
| Master BOL # | OOLU8881535760 |
|---|---|
| House BOL # | PSEANLAX26013281 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PSEA |
| Voyage # | 164E |
| IMO # | |
| Vessel Name | XIN MEI ZHOU |
| Vessel Country | CN |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10800 KG |
| Weight in KG | 10,800 KG |
| Quantity | 776 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSGU6537791 |
| Commodity Description |
SWITCH CASE PLASTIC BOX FOAM CUSHION METAL CLIPS DRAINAGE SUPPORT |
| Shipper Name | FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 702 BUILDING 2 ZHIHUI PLAZA |
| Address Line 2 | NO.139 LEZHONG RD DALUO LECONG |
| Address Line 3 | SHUNDE FOSHAN CHINA |
| Consignee Name | ARCTIAN HELIX INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 W MENDENHALL ST SUITE 227, |
| Address Line 2 | BOZEMAN, MT 59715 |
| Container Number | CSGU6537791 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKQW7246 |
| Seal Number 1 | OOLKQW7246 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SWITCH CASE PLASTIC BOX FOAM CUSHION METAL CLIPS DRAINAGE SUPPORT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 126 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 50 | 2025-11-12 |
| Tampa, Florida | 37 | 2025-11-17 |
| Charleston, South Carolina | 29 | 2026-01-29 |
| Wilmington, North Carolina | 17 | 2025-05-23 |
| Seattle, Washington | 16 | 2025-06-19 |
| Houston, Texas | 10 | 2026-01-05 |
| Oakland, California | 7 | 2026-01-14 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2025-09-27 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2024-01-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 285 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 16 | 2025-07-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 7 | 2026-01-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 6 | 2026-01-20 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-05-23 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2022-10-01 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-08-22 |
| Singapore Singapore | 1 | 2024-07-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan Duoyuan Trading Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | ROOM 702 BUILDING 2 ZHIHUI PLAZANO. 139 LEZHONG RD DALUO LECONG SHUNDE FOSHAN CHINA,FOSHAN,CN | 2025-10-07 | 103 |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | ROOM 702 BUILDING 2 ZHIHUI PLAZA N O.139 LEZHONG RD DALUO LECONG SHUND FOSHAN CN | 2025-09-30 | 67 |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | 2025-09-27 | 46 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | 2025-06-18 | 5 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | 2025-07-19 | 5 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | 2025-07-14 | 3 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | 2025-08-13 | 1 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | 2025-07-23 | 1 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING | 2026-03-16 | 45 | |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING | 2026-05-23 | 11 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Foshan Duoyuan Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-30 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||