There are a total of 68 bills of lading on file for Fujian Caesar Industries Co.,Ltd between August 7th, 2022 and May 12th, 2026.
Of those 68 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 68 |
|---|---|
| Shipper Records | 68 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 7th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Fujian Caesar Industries Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Fujian Caesar Industries Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SENNCO SOLUTIONS INC | May 2026 | 57 | 48 |
| MCINTYRE MANUFACTURING GROUP | May 2026 | 176 | 11 |
| EYENAVISION INC | Mar 2026 | 103 | 3 |
| Jun 2024 | 9 | 2 | |
| WANGZHENG USA INC | May 2026 | 13 | 1 |
| Aug 2022 | 2 | 1 | |
| GAN ZHOU CHANG DE CHUANG | Jan 2025 | 402 | 1 |
| Feb 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Caesar Industries Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | MATS4566296000 | PEVHDRN26040414 | 072E | House Bill | PEVH | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-04-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 9,699 K | FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | SENNCO SOLUTIONS INC | PLASTIC NOZZLES INSTRUCTION SHEETS PLASTIC BO XES METAL PLATES METAL DISPLAY CHANNELS | ||
| 2026-03-24 | MATS5346205000 | PEVHDRN26030074 | 071E | House Bill | PEVH | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-03-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 5,320 K | Pier to Pier | FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | SENNCO SOLUTIONS INC | METAL BRACKETS METAL PLATES PLASTIC DISPLAYS SAFETY STRAPS | |
| 2026-03-05 | COSU6444384430 | QWIQQECCHI260055 | 082E | House Bill | QWIQ | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-03-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 23,990 KG | House to House | FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | SENNCO SOLUTIONS INC | PLASTIC PULL BOXES TOOL KITS METAL DISPLAY CHANNELS METAL CLIPS METAL BRACKETS PLAST IC DISPLAYS | |
| 2026-02-25 | COSU6444124210 | QWIQQECCHI260044 | 26161 | House Bill | QWIQ | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-02-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 31 PKG | 23,990 KG | House to House | FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | SENNCO SOLUTIONS INC | PLASTIC PULL BOXES BONDING AGENTS METAL DISPL AY CHANNELS METAL CLIPS | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MATS1589079000 |
|---|---|
| House BOL # | PEVHDRN26040865 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PEVH |
| Voyage # | 015E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSON MAGNOLIA |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3084 K |
| Weight in KG | 3,084 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2323646 |
| Commodity Description |
PLASTIC FASTENERS METAL CLIPS PLASTIC PULL BO XES PLASTIC PLATES STORE FIXTURES |
| Shipper Name | FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.9 SHUGANG ROAD, SHANTANG VILLAGE |
| Address Line 2 | , FUGONG TOWN, LONGHAI DISTRICT, ZH |
| Address Line 3 | ANGZHOU CITY, FUJIAN PROVINCE, CHIN |
| Address Line 4 | A |
| City | ZHANGZHOU |
| Zip Code | 363104 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SENNCO SOLUTIONS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14407 COIL PLUS DR |
| City | PLAINFIELD |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60544 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU2323646 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1678795 |
| Seal Number 1 | 1678795 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | PLASTIC FASTENERS METAL CLIPS PLASTIC PULL BO XES PLASTIC PLATES STORE FIXTURES |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 37 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 17 | 2025-10-20 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-02-06 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2026-02-13 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-08-19 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2024-07-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 46 | 2026-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 22 | 2026-05-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Caesar Industries Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | NO.9 SHUGANG ROAD,SHANTANG VILLAGE, FUGONG TOWN,LONGHAI DISTRICT ZHANGZHOU CITY,FUJIAN PROVINCE, | 2025-09-29 | 9 |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | NO.9 SHUGANG ROAD, SHANTANG VILLAGE , FUGONG TOWN, LONGHAI DISTRICT, ZH ANGZHOU CITY, FUJIAN PROVINCE, CHIN A ZHANGZHOU 363104 CN | 2025-09-15 | 3 |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | 2025-09-30 | 2 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | 2025-09-23 | 1 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | 2025-06-30 | 1 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | 2026-03-05 | 7 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | 2026-05-11 | 6 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | 2024-12-17 | 5 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES | 2026-02-06 | 4 | |
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | 2024-06-22 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||