There are a total of 505 bills of lading on file for Fujian Daquan Textile Co., Ltd between May 26th, 2022 and May 8th, 2026.
Of those 505 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 505 |
|---|---|
| Shipper Records | 506 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 26th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Fujian Daquan Textile Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Fujian Daquan Textile Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PUMA UNITED NORTH AMERICA LLC | Mar 2026 | 2,542 | 221 |
| BASIC RESOURCES INC | May 2026 | 4,983 | 158 |
| UNITED LEGWEAR COMPANY LLC | Mar 2026 | 3,601 | 71 |
| USA LEGWEAR LLC | May 2026 | 3,693 | 44 |
| PRICESMART, INC. | May 2026 | 26,527 | 4 |
| GREY MATTER CONCEPTS APPAREL GROUP | May 2026 | 999 | 3 |
| WAL-MART CANADA CORP. | May 2026 | 132,243 | 2 |
| USA EXPEDITORS INT'L | May 2026 | 46,242 | 1 |
| COLUMBIA CONTAINER LINES | May 2026 | 45,926 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Daquan Textile Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIAN CAESAR INDUSTRIES CO.,LTD | May 2026 | 68 | 8 |
| FUJIAN CASA BONITA GIFT & HOUSEWARE | Mar 2026 | 245 | 5 |
| FUJIAN CBM INDUSTRY CO.,LTD | Apr 2026 | 83 | 1 |
| FUJIAN CEREALS, OILS & FOODSTUFFS I | Mar 2026 | 594 | 1 |
| FUJIAN CHALLENGE WOLVES TECH. CO. | May 2026 | 114 | 11 |
| FUJIAN CHANGYAO INDUSTRY AND TRADE | May 2026 | 716 | 45 |
| FUJIAN CHENGDA GLASS CO.,LTD. | Apr 2026 | 395 | 5 |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | May 2026 | 1,266 | 22 |
| FUJIAN CHUANGXIN FAMILY RESIDE APPLIANCE CO LTD | Aug 2025 | 398 | 0 |
| FUJIAN DAINAMIKE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 132 | 25 |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | May 2026 | 4,911 | 224 |
| FUJIAN DECOWIN E-COMMERCE CO LTD | May 2026 | 112 | 20 |
| FUJIAN DEHUA BAOYI CERAMICS CO LTD. | Apr 2026 | 126 | 14 |
| FUJIAN DEHUA DONGSHENG CERAMIC CO | Jan 2026 | 172 | 0 |
| FUJIAN DEHUA FULL WIN CRAFTS COMPAN | Apr 2026 | 421 | 3 |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO. | Apr 2026 | 101 | 6 |
| FUJIAN DEHUA JIACHENG CERAMICS CO. | Apr 2026 | 290 | 3 |
| FUJIAN DEHUA JIASHUNYI ARTS AND CRA | Mar 2026 | 140 | 2 |
| FUJIAN DEHUA JIAWEI CERAMICS CO. | Jan 2026 | 198 | 0 |
| FUJIAN DEHUA JINLIFENG CERAMICS CO. | Mar 2026 | 162 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-16 | COSU6443393370 | 072E | Regular Bill | COSU | 9622631 | OOCL EGYPT | 2026-03-15 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 949 CTN | 4,700 KG | House to House | FUJIAN DAQUAN TEXTILE COMPANY LIMIT | BASIC RESOURCES, INC. | AMG COMPANIES | PK PERFORMANCE BB;PK PERFORMANCE BB;PK PER FORMANCE LL;PK | |
| 2026-03-11 | COSU6443649600 | 095E | Regular Bill | COSU | 9417256 | OOCL WASHINGTON | 2026-03-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 720 CTN | 5,234 KG | House to House | FUJIAN DAQUAN TEXTILE COMPANY LIMIT | BASIC RESOURCES, INC. | AMG COMPANIES | PK MICRO PERFORMANCE LONG LEG MBL NO:COSU THIS | |
| 2026-03-02 | MEDUKG277172 | 604N | Regular Bill | MEDU | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-02-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 658 CTN | 5,988 K | House to House | FUJIAN DAQUAN TEXTILE | USA LEGWEAR | AMG COMPANIES | SOCKSPO#SHIPP ER DECLARED THAT: THI S SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MAT ERIALS. | |
| 2026-02-23 | MEDUKG242911 | 603N | Regular Bill | MEDU | 9978731 | MSC TANZANIA | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,389 CTN | 13,378 K | House to House | FUJIAN DAQUAN TEXTILE | BASIC RESOURCES | AMG COMPANIES | PK PERFORMANCE BB SHIPPER DECLARED THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATE RIALS. | |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | MEDUKG402101 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 611N |
| IMO # | 9404675 |
| Vessel Name | MSC MELATILDE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13686 K |
| Weight in KG | 13,686 KG |
| Quantity | 2444 CTN |
| Volume | 72 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU9200290 |
| Commodity Description |
PK PERFORMANCE BOXER BRIEF SHIPPER DECLARED THAT: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PA CKING MATERIALS. |
| Shipper Name | FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | .3 ZHONGCHENG AREA SHIFENG COMMUNIT |
| Address Line 2 | QUANZHOU 35 362246 CHINA |
| Consignee Name | BASIC RESOURCES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1411 BROADWAY, 2ND FLOOR |
| Address Line 2 | NEW YORK NY 10018 UNITED STATES |
| Notify Party Name | AMG COMPANIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 1411 BROADWAY FLR 2 |
| Address Line 2 | NEW YORK NY 10018 UNITED STATES |
| Container Number | MSMU9200290 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26821688 |
| Seal Number 1 | FJ26821688 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PK PERFORMANCE BOXER BRIEF SHIPPER DECLARED THAT: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PA CKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | BASIC RESOURCES INC PO:4500036259/362 61 STYL E NO:CPB261UH02 CTN/NO:1-2444 TTL/CTNS:2444 T OTAL CTNS:2444 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 318 | 2025-08-06 |
| Newark, New Jersey | 139 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 24 | 2026-04-16 |
| New York, New York | 14 | 2025-09-01 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2026-02-11 |
| Oakland, California | 4 | 2022-06-15 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-11-23 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-03-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 491 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-02-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-08-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2022-06-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-11-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2024-03-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Daquan Textile Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO., LTD | NO.3 ZHONGCHENG AREA SHIFENG COMMUNITY SHENHU TOWN JINJIANG CITY QUANZHOU CITY FUJIAN PROVINCE CHINA | 2025-01-16 | 201 |
| FUJIAN DA QUAN TEXTILE CO., LTD | NO.3 ZHONGCHENG AREA SHIFENG COMMUN ITYSHENHU TOWNJINJIANG CITY QUANZHO U CITY FUJIAN PROVINCE CHINA,CN | 2025-06-18 | 115 |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO.,LTD | 2025-01-16 | 67 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE COMPANY LIMIT | 2026-05-09 | 16 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO.,LTD | 2024-01-18 | 11 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO.,LTD | 2024-05-30 | 11 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO.,LTD | 2023-07-19 | 9 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO.,LTD | 2025-09-01 | 7 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO. LTD | 2024-04-06 | 7 | |
| FUJIAN DAQUAN TEXTILE CO LTD | 2023-03-28 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Fujian Daquan Textile Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-29 | 12 |