There are a total of 1,267 bills of lading on file for Fujian Chiyu Decor Material Co.,Ltd between January 9th, 2018 and May 15th, 2026.
Of those 1,267 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,267 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,267 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 9th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Fujian Chiyu Decor Material Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Fujian Chiyu Decor Material Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC | May 2026 | 1,528 | 375 |
| 7450773 TRADING CO. | Dec 2025 | 4,659 | 235 |
| WHOLESALE SOLUTIONS INC. | May 2026 | 407 | 55 |
| CANADA FLOORING CLUB INC. | Apr 2026 | 2,357 | 49 |
| HOME LEGEND-GA | Aug 2024 | 1,459 | 34 |
| HOME LEGEND | Aug 2024 | 5,850 | 34 |
| CALI BAMBOO LLC | May 2026 | 26,835 | 28 |
| LAGO FLOORING INC | Aug 2022 | 22 | 19 |
| POWER DEKOR NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 717 | 17 |
| 12080745 CANADA CORP. | May 2026 | 264 | 8 |
| TAIGA BUILDING PRODUCTS | May 2026 | 6,204 | 7 |
| HUOLAIDUO TRADING INC | Dec 2025 | 573 | 2 |
| Jul 2024 | 2 | 1 | |
| JENNIFER CONVERTIBLES INC. | Dec 2025 | 5,531 | 1 |
| HOME LEGEND-IMPORT GA | Oct 2024 | 108 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Chiyu Decor Material Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | ONEYFOCG02461900 | 105E | Simple BOL FROB | ONEY | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 21,450 KG | Container Yard | FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL | POWER DEKOR NORTH AMERICA INC | QUARTZ LOGISTICS (ATL) INC. | "SHIPPER_DESCRIPTION" (SPC FLOORING) - "HTSCD _DESCRIPTION" (OF POLYMERS OF VINYL CHLORIDE: FLOOR COVERINGS:) PLEASE NOTE - QUAN... | |
| 2026-05-06 | ONEYXMNG26769500 | BGPL62600548 | 105E | House FROB | BGPL | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 52 PKG | 51,494 KG | Container Yard | FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC. | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC. | XXXXXXXXXXXX |
| 2026-05-06 | ONEYXMNG26779600 | BGPL62600547 | 105E | House FROB | BGPL | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 60 PKG | 63,720 KG | Container Yard | FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC. | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC. | XXXXXXXXXXXX |
| 2026-04-29 | ONEYXMNG33455900 | QZIDQDZF20262418 | 085E | House FROB | QZID | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 42,080 K | Container Yard | FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC | SPC FLOORING |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | ONEYXMNG34867300 |
|---|---|
| House BOL # | BGPL62600610 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BGPL |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9665657 |
| Vessel Name | CHARLOTTE SCHULTE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 42080 KG |
| Weight in KG | 42,080 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TDSU2004464 TDSU2004680 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX |
| Shipper Name | FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LIAN HUA PING INDUSTRIAL PARK DONGF |
| Address Line 2 | ENG TOWN,JIANOU,CN |
| Consignee Name | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7101 RUE JEAN-BAPTISTE-MANY,CHAMBLY |
| Address Line 2 | ,QUEBEC J3L 1W8,CA |
| Notify Party Name | INNOVATIVE FLOORING SUPPLY INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7101 RUE JEAN-BAPTISTE-MANY,CHAMBLY |
| Address Line 2 | ,CA |
| Container Number | TDSU2004464 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR62074 |
| Seal Number 1 | CNDR62074 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | TDSU2004680 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR62075 |
| Seal Number 1 | CNDR62075 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 271 | 2026-03-17 |
| Tacoma, Washington | 257 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 217 | 2025-02-24 |
| Savannah, Georgia | 176 | 2026-04-17 |
| Charleston, South Carolina | 115 | 2024-04-25 |
| Newark, New Jersey | 53 | 2024-07-11 |
| Long Beach, California | 51 | 2023-11-01 |
| Oakland, California | 42 | 2023-01-04 |
| Boston, Massachusetts | 37 | 2024-12-28 |
| Baltimore, Maryland | 18 | 2024-07-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 915 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 148 | 2026-03-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 45 | 2026-05-06 |
| Pusan South Korea | 38 | 2025-01-22 |
| Yantian China (Mainland) | 33 | 2022-06-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 28 | 2024-08-02 |
| Fuzhou China (Mainland) | 18 | 2025-06-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 9 | 2023-08-31 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2026-03-09 |
| Singapore Singapore | 6 | 2022-03-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Chiyu Decor Material Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | LIAN HUA PING INDUSTRIAL PARK, JIAN'OU,FUJIAN,CHINA | 2025-09-22 | 353 |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | LIAN HUA PING INDUSTRIAL PARK DONGF ENG TOWN,JIAN OU,CN | 2025-10-07 | 164 |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2025-09-29 | 45 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2025-09-29 | 36 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2025-06-23 | 1 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2024-10-17 | 78 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2023-03-07 | 77 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO LTD | 2021-09-09 | 77 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2024-09-30 | 74 | |
| FUJIAN CHIYU DECOR MATERIAL CO.,LTD | 2021-09-23 | 60 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Fujian Chiyu Decor Material Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-07-29 | 1 | |
| 2021-03-17 | 13 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||