There are a total of 1,444 bills of lading on file for Fujian Rongjiang Import & Export Co between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,444 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 29 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,444 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,410 |
| Consignee Records | 36 |
| Notify Party Records | 33 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 29 |
| Records in the Past Year | 116 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN RONGJIANG IMPORT & EXPORT CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Rongjiang Import & Export Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Rongjiang Import & Export Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRAND SHRIMPIN TRADING, INC. | May 2026 | 417 | 102 |
| WISMETTAC ASIAN FOODS,INC. | May 2026 | 41,625 | 94 |
| MIN JIANG FOOD STORE INC | May 2026 | 563 | 83 |
| KSK IMPORT TRADING INC | Mar 2026 | 231 | 36 |
| BLUE EEL INC | May 2026 | 101 | 29 |
| DOLLARAMA L.P. | May 2026 | 131,454 | 23 |
| BLUE IMPORT & EXPORT INC. | May 2026 | 58 | 21 |
| AZUMA FOODS INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 1,991 | 19 |
| HONG CHANG CORPORATION | Apr 2026 | 1,838 | 18 |
| OCEAN HEART INC | Jul 2025 | 74 | 17 |
| F&D INTERNATIONAL (USA) CORP | Jan 2026 | 69 | 17 |
| SENDA ATHLETICS INC | May 2026 | 136 | 16 |
| KSK SUPPLY TRADING INC | May 2026 | 32 | 13 |
| ARCTIC OCEAN INTERNATIONAL TRADE | Mar 2026 | 59 | 12 |
| KOIKOI TRADING | Mar 2026 | 499 | 10 |
| ABC EEL CORP | Feb 2022 | 33 | 10 |
| LI XING INTERNATIONAL TRADING CORP | May 2026 | 157 | 9 |
| LEGEND OF MASTER INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 141 | 9 |
| GLP US GERMAN LIGHT PRODUCTS, INC. | Jun 2025 | 47 | 9 |
| YT LOGISTICS USA INC. | Oct 2022 | 5,677 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Rongjiang Import & Export Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | EGLV146600246316 | 002E | Regular Bill | EGLV | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,960 CTN | 23,484 K | House to House | FUJIAN RONGJIANG IMP.& EXP. | ZENTO TRADING INC | ZENTO TRADING INC | FROZEN ROASTED EEL FROZEN ROASTED EEL (ANGUILLA ROSTRATA) 1300CARTONS EEL FRIED RICE 300CARTONS SHRIMP AND BROCCOLI FRID RICE 18... | |
| 2026-05-15 | YMJAW228284755 | DULDXMN260421 | 043E | House Bill | DULD | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,100 CTN | 24,150 KG | House to House | FUJIAN RONGJIANG IMP.& EXP. | BLUE IMPORT & EXPORT | BLUE IMPORT & EXPORT | FROZEN ROASTED EEL |
| 2026-05-13 | YMJAW228284569 | DULDXMN260414 | 611E | House FROB | DULD | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | TOKYO JAPAN | 2,100 CTN | 24,150 KG | FUJIAN RONGJIANG IMP.& EXP. | 1319444 B.C. LTD | 1319444 B.C. LTD | FROZEN ROASTED EEL | |
| 2026-05-08 | COSU6449424460 | COSU644942446002 | 065E | House Bill | COSU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 500 PKG | 2,700 KG | House to House | FUJIAN RONGJIANG IMP. AND EXP.CO,LT | MIN JIANG FOOD STORE INC | MIN JIANG FOOD STORE INC | BAY SCALLOP |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | EGLV146600246359 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9949766 |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25740 K |
| Weight in KG | 25,740 KG |
| Quantity | 2200 CTN |
| Volume | 51 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU5587650 |
| Commodity Description |
FROZEN ROASTED EEL (ANGUILLA ROSTRATA) FROZEN ROASTED EEL (ANGUILLA ROSTRATA) VENT CLOSED REEFER CONTAINER TEMPERATURE SET AT -18.0 C. |
| Shipper Name | FUJIAN RONGJIANG IMP.& EXP.CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 8-9/F,FOREIGN TRADE CENTER |
| Address Line 2 | BUILDING,NO.75 WUSI ROAD, |
| Address Line 3 | GULOU DISTRICT,FUZHOU,CHINA |
| Consignee Name | KSK SUPPLY TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2810 122ND STREET FLUSHING NY |
| Address Line 2 | 11354,USA |
| Notify Party Name | KSK SUPPLY TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2810 122ND STREET FLUSHING NY |
| Address Line 2 | 11354,USA |
| Container Number | EMCU5587650 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBK0894 |
| Seal Number 1 | EMCTBK0894 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FROZEN ROASTED EEL (ANGUILLA ROSTRATA) FROZEN ROASTED EEL (ANGUILLA ROSTRATA) VENT CLOSED REEFER CONTAINER TEMPERATURE SET AT -18.0 C. |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 318 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 291 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 285 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 133 | 2026-03-30 |
| Savannah, Georgia | 83 | 2026-01-05 |
| Honolulu, Hawaii | 77 | 2026-04-17 |
| Tacoma, Washington | 74 | 2026-05-13 |
| New York, New York | 34 | 2022-04-19 |
| Seattle, Washington | 32 | 2026-03-09 |
| Jacksonville, Florida | 27 | 2022-09-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 635 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 348 | 2026-04-20 |
| Pusan South Korea | 116 | 2026-05-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 91 | 2026-03-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 43 | 2026-04-16 |
| Fuzhou China (Mainland) | 33 | 2023-10-19 |
| Yantian China (Mainland) | 32 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 31 | 2025-10-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2026-04-09 |
| Taibei China (Taiwan) | 24 | 2023-07-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Rongjiang Import & Export Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT & EXPORT CO | 9 F FOREIGN TRADE CENTRE 75 WUSI RO FUZHOU FJ CHINA 87877395 | 2026-04-20 | 165 |
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT & EXPORT CO | FORTUNE BUILDING 168 HU DONG ROAD FUZHOU FJ CHINA 87834394 | 2019-07-01 | 120 |
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT AND EXPORT | 2025-08-19 | 94 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMP. AND EXP. CO.,LTD. | 2025-07-26 | 61 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMP AND EXP.CORP. | 2018-02-15 | 58 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMP. AND EXP. CO.,LTD. | 2021-05-12 | 58 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT & EXPORT CO | 2018-10-20 | 50 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMP. AND EXP. CO., LTD | 2024-10-22 | 32 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT & EXPORT CO | 2019-11-28 | 29 | |
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT AND EXPORT | 2025-08-22 | 27 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Fujian Rongjiang Import & Export Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-31 | 3 | |
| 2025-11-19 | 6 | |
| 2025-09-18 | 37 | |
| 2019-02-09 | 3 | |
| 2018-12-19 | 1 | |
| 2018-09-28 | 1 | |
| 2018-01-06 | 1 | |
| 2015-09-08 | 5 | |
| 2014-07-04 | 1 | |
| 2012-12-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||