There are a total of 1,790 bills of lading on file for Fujian Sanming Foreign Trade Develo between November 26th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 1,790 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 62 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,790 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,790 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 62 |
| Records in the Past Year | 438 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Sanming Foreign Trade Develo, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Sanming Foreign Trade Develo in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EIEY CO LTD | Apr 2026 | 244 | 167 |
| BUCK EQUIPMENT INC | May 2026 | 1,201 | 160 |
| LC LOGISTICS SERVICES, INC. | May 2026 | 63,031 | 147 |
| STLET INTERNATIONAL TRADING LTD | Nov 2025 | 193 | 139 |
| BAOTAI INTERNATIONAL INC | May 2026 | 406 | 102 |
| ACL CO.LTD | Jan 2026 | 233 | 38 |
| SPIRICH(HONGKONG) INDUSTRIAL CO | May 2026 | 2,278 | 30 |
| MR AND MRS CRAB US CORP | May 2026 | 93 | 30 |
| TIME MARBLE & GRANITE INC. | May 2026 | 871 | 22 |
| JO INTERNATIONAL TRADING INC | Mar 2026 | 313 | 19 |
| TTB INTERNATIONAL TRADING INC | Jul 2024 | 19 | 18 |
| JB EQUIPMENT CORPORATION | May 2026 | 233 | 16 |
| FTL PLUS INC. | May 2026 | 52,639 | 13 |
| ENJOY TRADE & FULFILLMENT INC | Apr 2026 | 72 | 12 |
| EMPIRE PAPERCRAFT CORPORATION | May 2026 | 24 | 12 |
| TONY'S STONE & CABINET INC. | Apr 2026 | 55 | 11 |
| BAHAMAS FOOD SERVICES LTD. | May 2026 | 3,538 | 10 |
| V1 SUPPLY INC | May 2026 | 38 | 9 |
| LYNNG INTERNATIONAL TRADING INC | Mar 2026 | 33 | 9 |
| SENIOR BRANDS LLC | Mar 2026 | 619 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Sanming Foreign Trade Develo.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIAN QUANZHOU ZHONGTAI IMP.AND EX | May 2026 | 786 | 22 |
| FUJIAN REIDA PRECISION CO.,LTD | Feb 2026 | 359 | 0 |
| FUJIAN RICH & FINE TRADING CO.,LTD. | Jun 2022 | 367 | 0 |
| FUJIAN RONGFENG PLASTIC COMPANY LIMITED | May 2026 | 2,229 | 53 |
| FUJIAN RONGJIANG IMP.AND EXP.CO.,LTD | May 2026 | 415 | 8 |
| FUJIAN RONGJIANG IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 1,444 | 29 |
| FUJIAN ROVOS FITNESS CO.,LTD | May 2026 | 1,312 | 44 |
| FUJIAN RUIWEI MACHINERY EQUIPMENT | Apr 2026 | 198 | 2 |
| FUJIAN RUIYUN FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 165 | 13 |
| FUJIAN SANMING CITY DONGLAI WOOD CO | May 2026 | 1,604 | 9 |
| FUJIAN SANMING ZHIMEI HOUSEWARE CO. | Nov 2024 | 170 | 0 |
| FUJIAN SCUD POWER TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 211 | 15 |
| FUJIAN SEAGA SMART TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 111 | 4 |
| FUJIAN SELA IMPORT&EXPORT CO.,LTD | Dec 2025 | 119 | 0 |
| FUJIAN SENDA FOREIGN TRADE | May 2026 | 240 | 21 |
| FUJIAN SHENGJIAYA IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 123 | 4 |
| FUJIAN SHENGLIN FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 128 | 1 |
| FUJIAN SHENGLINMARK TRADE CO.,LTD. | May 2026 | 1,369 | 99 |
| FUJIAN SHENGMIAO INTERNATIONAL INDU | Jan 2026 | 81 | 0 |
| FUJIAN SHENGSHENG RONGXIN TRADING C | May 2026 | 414 | 47 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | COSU6450413940 | CGLSCSZ26041868 | 011E | House Bill | CGLS | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 1,112 CTN | 13,730 KG | House to House | FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | QUOTA IMPORT TRADE INC | XXXXXX PAPER ROLLS BEVERAGES THIS SHIPMENT CO NTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-13 | CMDUXIA1819505 | SFOKXMN26030143 | 0TSN5 | House Bill | SFOK | 9728942 | TAURUS | 2026-05-12 | NORFOLK, VIRGINIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 19,790 K | Pier to Pier | FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | BUCK EQUIPMENT, INC. | BUCK EQUIPMENT, INC. | XXXXXXXXXXXXXXX CARRIAGE THIS SHIPMENT CONTAI NS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-05-11 | COSU6451005630 | THGLGZO26040101 | 076E | House Bill | THGL | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 271 CTN | 4,384 KG | House to House | FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | QUOTA IMPORT TRADE INC | QUOTA IMPORT TRADE INC | BEVERAGES TISSUES DRIED SHREDDED SQUID DRIED SHRIMP |
| 2026-05-05 | ONEYNB6BE8001900 | SNCRSHSC26030146 | 104E | House Bill | SNCR | 9789972 | YM TRUST | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 96 PKG | 21,783 K | Container Yard | FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE | KINGS ELEVATOR PARTS INC | KINGS ELEVATOR PARTS INC | ELEVATOR TRACTION MACHINE AND PARTS |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | YMJAW240398436 |
|---|---|
| House BOL # | THGLQDA26040686 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | THGL |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | 9869162 |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO,SHANDONG |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19580 KG |
| Weight in KG | 19,580 KG |
| Quantity | 975 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU6165031 |
| Commodity Description |
SWEET POTATO VERMICELLI |
| Shipper Name | FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO |
|---|---|
| Address Line 1 | FLOOR7,BLDG.49,DINGXIANG XINCUN,MEI |
| Address Line 2 | LIE DISTRICT,SANMING,FUJIAN,CHINA |
| Address Line 3 | ,SANMING / SHANMING SHI,CN |
| Consignee Name | QUOTA IMPORT TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:13188 FLORES ST SANTA FE SPRING |
| Address Line 2 | S,CA 90670 TEL:+1 714-733-3168 LIUD |
| Address Line 3 | I615@163.COM,90670,US |
| Notify Party Name | QUOTA IMPORT TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:13188 FLORES ST SANTA FE SPRING |
| Address Line 2 | S,CA 90670 TEL:+1 714-733-3168 LIUD |
| Address Line 3 | I615@163.COM,SANTA FE SPRINGS,US |
| Container Number | YMMU6165031 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAW392512 |
| Seal Number 1 | YMAW392512 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SWEET POTATO VERMICELLI |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 450 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 293 | 2026-03-30 |
| Long Beach, California | 197 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 130 | 2026-04-20 |
| Houston, Texas | 130 | 2026-03-23 |
| Savannah, Georgia | 128 | 2026-03-27 |
| Tampa, Florida | 105 | 2026-03-30 |
| Wilmington, North Carolina | 66 | 2025-03-26 |
| Seattle, Washington | 56 | 2026-02-27 |
| Norfolk, Virginia | 55 | 2026-05-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,264 | 2026-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 120 | 2026-04-02 |
| Pusan South Korea | 91 | 2026-04-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 71 | 2026-05-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 71 | 2026-03-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 51 | 2026-03-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 33 | 2025-08-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 27 | 2025-12-20 |
| Nansha China (Mainland) | 10 | 2026-05-21 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 9 | 2021-02-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Sanming Foreign Trade Develo that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | RM.104,FLAT 3 OF 2ND QUARTER IN QI XING NEW HOUSING ESTATE, FUZHOU, FUJIAN, CHI NA FUZHOU CN | 2025-11-15 | 69 |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | FLOOR7,BLDG.49,DINGXIANG XINCUN,MEI LIEDISTRICT,SANMING,FUJIAN,SANMING, CN | 2026-03-23 | 62 |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-03-09 | 34 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2025-07-08 | 20 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-03-30 | 20 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-03-13 | 19 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-04-20 | 15 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-05-13 | 12 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-03-02 | 10 | |
| FUJIAN SANMING FOREIGN TRADE DEVELO | 2026-05-11 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Fujian Sanming Foreign Trade Develo.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-04 | 9 | |
| 2017-04-20 | 3 | |
| 2016-05-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||