There are a total of 990 bills of lading on file for Fujian Smarter Trading Co.,Ltd. between November 12th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 990 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 990 |
|---|---|
| Shipper Records | 993 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN SMARTER TRADING CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Smarter Trading Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Smarter Trading Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RADIANS, INC | May 2026 | 5,499 | 85 |
| ARY INC. | May 2026 | 1,990 | 34 |
| ALLIANCE MERCANTILE INC | May 2026 | 2,860 | 27 |
| BIG TIME PRODUCTS LLC | May 2026 | 9,378 | 22 |
| SAFETY AND GLOVES INC | Feb 2026 | 449 | 15 |
| LDF INDUSTRIES INC. | May 2026 | 1,978 | 15 |
| B.R.W. SAFETY AND SUPPLY, INC. | May 2026 | 82 | 9 |
| WASIP LTD | May 2026 | 528 | 8 |
| DIVAL SAFETY EQUIPMENT INC | May 2026 | 128 | 8 |
| SUN GLOBAL TRADING INT'L CO.LLC | May 2026 | 106 | 6 |
| GANKA INC. | May 2026 | 688 | 6 |
| JET EQUIPMENT & TOOLS LTD. | May 2026 | 3,316 | 4 |
| THE HILLMAN GROUP INC | May 2026 | 36,324 | 3 |
| THE HILLMAN GROUP CANADA ULC | May 2026 | 2,727 | 3 |
| LOUISIANA PROFESSIONAL WEAR LLC | Jan 2026 | 23 | 3 |
| LFS INC. | Oct 2025 | 1,158 | 3 |
| VALLATION OUTERWEAR | Sep 2025 | 16 | 2 |
| TOTES ISOTONER CORPORATION | Apr 2026 | 7,125 | 2 |
| HADLEY DEVELOPMENT LLC | May 2026 | 1,042 | 2 |
| WSA WATERFRONT LLC | Jan 2026 | 235 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Smarter Trading Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ONEYXMNG21153800 | EIHKEFUZ16040005 | 085E | House Bill | EIHK | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 200 CTN | 4,305 K | Pier to Pier | FUJIAN SMARTER TRADING | SUN GLOBAL TRADING INTL | RAIN BIB RAIN JACKET | |
| 2026-04-29 | YMJAW227125230 | MIGCEFUZ16030079 | 085E | House FROB | MIGC | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 949 CTN | 12,450 K | House to House | FUJIAN SMARTER TRADING | WASIP LTD. | HARTWICK O SHEA & CARTWRIGHT | RAINWEAR . |
| 2026-04-27 | CMDUFOC0345264 | EXDO63E1240089 | 0P50G | House Bill | EXDO | 9400069 | CMA CGM XIAMEN | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,956 CTN | 19,465 KG | Pier to Pier | FUJIAN SMARTER TRADING | RADIANS, INC | RAINWEAR HTS: | |
| 2026-04-24 | MEDUF3620046 | EXDO63E1240535 | FV612 | House Bill | EXDO | 9461415 | MSC DEILA | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 970 CTN | 12,475 KG | House to House | FUJIAN SMARTER TRADING | RADIANS, INC | DUST COVER FOR -GAL EYEWASH TANK HTS: TPU/D NYLON NO FLY FRT BIB SMALL HTS: TPU/NYLON NO FLY BIB X HTS: J ECONO-VIZ JACKET-L HTS... | |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | COSU6449173100 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSXMNS0002891 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | 26122 |
| IMO # | 9417268 |
| Vessel Name | OOCL LONDON |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2941 KG |
| Weight in KG | 2,941 KG |
| Quantity | 234 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU7010002 |
| Commodity Description |
PVC/POLYESTER/PVC RAINSUIT |
| Shipper Name | FUJIAN SMARTER TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | FL 3 NO1 BLDG JINGONG RD |
| Address Line 3 | NO. 28 JINGONG ROAD, JINSHAN INVEST |
| Address Line 4 | ING ZONE |
| City | FUZHOU |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8659183747788 |
| Consignee Name | ALLIANCE MERCANTILE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 15101 40TH NE, SUITE 100 |
| City | MARYSVILLE |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98271 |
| Country Code | US |
| Container Number | CBHU7010002 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX063357 |
| Seal Number 1 | CX063357 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | PVC/POLYESTER/PVC RAINSUIT |
| Marks and Numbers 1 | A.M.I.??ORDER NO.:??SEATTLE.USA??C/NO.:??G.W. :KGS N.W.:KGS??MAESUREMENT: |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392620 | 00000000 | 0000002941 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 381 | 2026-04-27 |
| Long Beach, California | 181 | 2026-05-09 |
| Newark, New Jersey | 157 | 2026-04-24 |
| Tacoma, Washington | 89 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 61 | 2026-03-09 |
| New York, New York | 51 | 2024-12-21 |
| Baltimore, Maryland | 33 | 2021-08-10 |
| Savannah, Georgia | 21 | 2026-02-13 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2023-05-29 |
| Wilmington, North Carolina | 4 | 2017-09-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 368 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 231 | 2023-12-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 106 | 2026-04-29 |
| Fuzhou China (Mainland) | 82 | 2024-01-30 |
| Taibei China (Taiwan) | 50 | 2026-04-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 46 | 2021-07-20 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 36 | 2025-08-06 |
| Pusan South Korea | 25 | 2026-04-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2019-12-14 |
| Yantian China (Mainland) | 12 | 2026-01-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Smarter Trading Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN SMARTER TRADING CO.,LTD. | NO.28 JINGONG ROAD, JINSHAN INVESTING ZONE,FUZHOU, FUJIAN,CHINA FUZHOU CN | 2025-08-14 | 29 |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO.,LTD. | NO.28 JINGONG ROAD,JINSHAN INVESTING ZONE,FUZHOU,FUJIAN | 2016-02-04 | 117 |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO.,LTD | 2025-08-06 | 96 | |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO., LTD | 2017-10-14 | 53 | |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO, LTD | 2024-02-03 | 50 | |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO.,LTD. | 2019-02-26 | 39 | |
| FUJIAN SMARTER RADING CO.,LTD | 2015-04-22 | 33 | |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO, LTD | 2025-09-29 | 32 | |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO.LTD. | 2018-03-27 | 32 | |
| FUJIAN SMARTER TRADING CO.,LTD | 2025-10-04 | 24 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Fujian Smarter Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 7 | |
| 2025-08-14 | 1 | |
| 2019-05-08 | 2 | |
| 2018-06-05 | 5 |
Below are the top 2 email addresses on file for Fujian Smarter Trading Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-14 | 1 | |
| 2022-10-11 | 2 |