There are a total of 860 bills of lading on file for Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co. between October 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 860 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 25 were within the past 90 days.
| Total Records | 860 |
|---|---|
| Shipper Records | 763 |
| Consignee Records | 50 |
| Notify Party Records | 106 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 25 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OCEAN ROCK USA INC. | May 2026 | 598 | 85 |
| WISGREEN | May 2026 | 38 | 36 |
| WISGREEN (H.K.) CO., LIMITED | Sep 2025 | 183 | 27 |
| HAOTIAN GROUP INC. | May 2026 | 779 | 19 |
| ESQUIRE FOOTWEAR BRANDS LLC | Aug 2024 | 252 | 13 |
| DAVEE FURNITURE INC | May 2026 | 51 | 12 |
| GROUP III DISTRIBUTION, ULC | May 2026 | 69 | 7 |
| STEVE MADDEN KIDS | May 2026 | 1,830 | 6 |
| MADDEN GIRL A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | May 2026 | 1,059 | 5 |
| CHARTPAK | May 2026 | 797 | 5 |
| BLUE SPORTS IMPORT-EXPORT INC | Mar 2026 | 82 | 5 |
| REPORT FOOTWEAR INC. | Feb 2026 | 2,450 | 3 |
| KITH FURNITURE LLC | Mar 2024 | 605 | 3 |
| DV BY DOLCE VITA A DIVISION OF REPORT FOOTWEAR INC. | May 2026 | 911 | 3 |
| AMERICAN LEGACY PRODUCTS LTD | Nov 2025 | 76 | 3 |
| NORTHPAC FORESTRY GROUP LTD. | Feb 2026 | 92 | 2 |
| KELLY REED ANTIQUES | Mar 2026 | 88 | 2 |
| GRAINCORP OPERATIONS LIMITED | May 2026 | 381 | 2 |
| SML CANADA ACQUISITION CORP | May 2026 | 1,798 | 1 |
| ROSS PROCUREMENT, INC. | May 2026 | 22,263 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | HDMUXMNM37136700 | AMZDCN26PYC5RXZG | 0043E | House Bill | AMZD | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 170 CTN | 1,844 KG | Pier to Pier | FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE | WISGREEN | IRON CRAFTS IRON SOLAR LIGHT | |
| 2026-05-15 | HDMUXMNM97764700 | AMZDCN26HMMA2P36 | 0043E | House Bill | AMZD | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 509 CTN | 5,160 KG | Pier to Pier | FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE | WISGREEN | WISGREEN | IRON WORK GARDEN DECOR IRON WORK GARDEN DECOR WITH SOLAR LIGHT |
| 2026-05-15 | HDMUXMNM56615000 | AMZDCN26SG36AA6D | 0043E | House Bill | AMZD | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 545 CTN | 5,420 KG | Pier to Pier | FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE | WISGREEN | IRON CRAFTS | |
| 2026-05-09 | MEDUKG560858 | 614N | Regular Bill | MEDU | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 3,300 CTN | 10,998 K | House to House | FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE | IRON WORK PO#XXXXXXXX;60268559;60268 569; SHI PPER DECLARED THAT: ===THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN WOOD PACKING MATERIAL.=== | |||
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | CMDUXIA1851234 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26Y3SUBED4 |
| Manifest Number | 555928 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0P50S |
| IMO # | |
| Vessel Name | APL QINGDAO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNXMN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1703 KG |
| Weight in KG | 1,703 KG |
| Quantity | 207 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GESU6102452 |
| Commodity Description |
IRON WORK GARDEN DECOR |
| Shipper Name | FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD.14/F, BUILDING 1, BIHU CITY PL |
| Address Line 2 | AZA, NO.1 HUBIN ROAD, LONGWEN DISTR |
| City | ZHANGZHOU |
| State Province | FU |
| Zip Code | 363000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | WISGREEN (H.K.) CO., LIMITED C/O FB |
|---|---|
| Address Line 1 | A12801 EXCELSIOR DRIVE, MAERSK |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90670 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | WISGREEN (H.K.) CO., LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 6120 CLINKER DRIVE |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | GESU6102452 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8696349 |
| Seal Number 1 | M8696349 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | IRON WORK GARDEN DECOR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 342 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 129 | 2026-05-20 |
| Seattle, Washington | 119 | 2026-04-20 |
| Savannah, Georgia | 69 | 2026-03-24 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2026-05-01 |
| Oakland, California | 49 | 2026-01-20 |
| Tacoma, Washington | 29 | 2026-05-06 |
| San Juan, Puerto Rico | 19 | 2021-01-20 |
| New York, New York | 14 | 2022-02-05 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2017-01-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 647 | 2026-05-20 |
| Vancouver, BC Canada | 84 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 23 | 2020-10-27 |
| Pusan South Korea | 21 | 2026-04-30 |
| Kingston Jamaica | 18 | 2021-01-20 |
| Prince Rupert, BC Canada | 17 | 2024-04-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2021-03-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2022-08-09 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2015-12-12 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2024-05-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO. | 14F, BUILDING 1, BIHU CITY PLAZA, NO.1 HUBIN ROAD, LONGWEN DISTRICT, ZHANGZHOU, FUJIAN, CHINA | 2025-09-24 | 5 |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO. | FOREIGN TRADE BUILDING,32 NORTH XINHUA ROAD,ZHANGZHOU,FUJIAN,CHINA | 2021-11-20 | 80 |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO.,LTD. | 2020-02-13 | 51 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO. | 2020-10-28 | 38 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO LTD | 2021-07-03 | 38 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO | 2022-12-27 | 19 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO.,LTD | 2013-07-19 | 17 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO. | 2024-01-26 | 17 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO., LTD. | 2025-09-16 | 16 | |
| FUJIAN ZHANGZHOU FOREIGN TRADE CO. | 2023-07-07 | 15 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-08-20 | 3 | |
| 2021-05-25 | 16 | |
| 2019-09-13 | 11 | |
| 2019-05-17 | 11 | |
| 2019-05-14 | 5 | |
| 2019-03-23 | 1 | |
| 2015-07-01 | 1 | |
| 2015-02-25 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Fujian Zhangzhou Foreign Trade Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 2 | |
| 2021-08-20 | 2 | |
| 2021-05-25 | 11 |