There are a total of 1,815 bills of lading on file for Fujiclean Co.,Ltd. between February 4th, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 1,815 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,815 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,815 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 5 |
| First Shipment on File | Feb 4th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 265 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJICLEAN CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Fujiclean Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Fujiclean Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUJICLEAN USA, LLC | May 2026 | 1,697 | 1,393 |
| FUJIMAC AIR PUMPS LTD. | May 2026 | 104 | 47 |
| MOLDED FIBERGLASS COMPANIES | Oct 2025 | 69 | 11 |
| Feb 2023 | 10 | 10 | |
| ECOLOGICAL TANKS, INC. | Dec 2024 | 40 | 3 |
| DELTA LOGISTICS | Feb 2026 | 27 | 2 |
| ALL SOUTH WAREHOUSE INC | May 2026 | 695 | 2 |
| Oct 2022 | 7 | 1 | |
| PRO FLO AEROBIC SYSTEMS, LP | Jul 2025 | 25 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujiclean Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUJIAN ZHENGHE RONGXING INDUSTRY AND TRADE CO.,LTD | May 2026 | 177 | 4 |
| FUJIAN ZHONGSHI STONE CO., LTD | Dec 2024 | 201 | 0 |
| FUJIAN ZHONGXIN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 259 | 5 |
| FUJIAN ZONGTENG NETWORK CO., LTD | Jun 2021 | 2,869 | 0 |
| FUJIAN ZUYOU SPORTS GOODS CO LTD | Nov 2025 | 691 | 0 |
| FUJIANHONGXINGSHENGIMPORT& EXPORTTRADECO.,LTD | May 2026 | 647 | 31 |
| FUJIANLANBOTEJINCHUKOUMAOYIYOUXIANG | May 2026 | 112 | 8 |
| FUJIANSHENG ANXI WANLONG GONGYIPIN | Feb 2024 | 111 | 0 |
| FUJIANSHENG LECHUANG ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. | Jan 2024 | 121 | 0 |
| FUJIASHI (CHINA) PRODUCTS, LTD | May 2026 | 215 | 4 |
| FUJICLEAN USA, LLC | May 2026 | 1,697 | 35 |
| FUJICOPIAN CO., LTD. | May 2026 | 240 | 4 |
| FUJIFILM BELGIUM NV | Apr 2026 | 507 | 14 |
| FUJIFILM BI INTERNATIONAL OPERATION | May 2025 | 1,546 | 0 |
| FUJIFILM BUSINESS INNOVATION CORP. | May 2026 | 3,306 | 165 |
| FUJIFILM CANADA INC. | May 2026 | 675 | 15 |
| FUJIFILM CORPORATION | May 2026 | 3,508 | 101 |
| FUJIFILM ELECTRONIC MATERIALS | May 2026 | 6,350 | 116 |
| FUJIFILM EUROPE B.V. | May 2026 | 1,156 | 46 |
| FUJIFILM HEALTHCARE AMERICAS CORPORATION | May 2026 | 718 | 44 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV022600040782 | MBEL2600452701 | 1354E | House Bill | MBEL | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 505 PKG | 3,966 KG | FUJI CLEAN | FUJICLEAN USA, LLC | FUJICLEAN USA, LLC | WASTEWATER TREATMENT SYSTEM HS CODE: 8421.99.0180 INV NO.: XXXXXXXXXXXX ORIGIN OF XXXXX AMS PIECE COUNT:505 PKG | |
| 2026-05-25 | EGLV022600024981 | MBEL2600385801 | 1353E | House Bill | MBEL | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 500 PKG | 5,593 KG | House to House | FUJI CLEAN | FUJICLEAN USA, LLC | FUJICLEAN USA, LLC | WASTEWATER TREATMENT SYSTEM HS CODE: 8421.21 INV NO.: XXXXXXXXXXXX ORIGIN : XXXXX NAC : XXXXXXXXXXXXXXXXXX. |
| 2026-05-18 | ONEYNGOG05002500 | NXGWNGODKL40711 | 019E | House Bill | NXGW | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 6 PKG | 2,700 KG | Container Yard | FUJICLEAN | FUJICLEAN USA,LLC | FUJICLEAN USA,LLC | CENTRIFUGES, INCLUDING CENTRIFUGAL DRYERS; FI LTERING OR PURIFYING MACHINERY AND APPARATUS, FOR LIQUIDS OR GASES. |
| 2026-05-15 | ONEYNGOG05000300 | NXGWNGODKH39113 | 104E | House Bill | NXGW | 9789972 | YM TRUST | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 9 PKG | 5,150 KG | Container Yard | FUJICLEAN | FUJICLEAN USA,LLC | FUJICLEAN USA,LLC | CENTRIFUGES, INCLUDING CENTRIFUGAL DRYERS; FI LTERING OR PURIFYING MACHINERY AND APPARATUS, FOR LIQUIDS OR GASES. |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | EGLV022600027611 |
|---|---|
| House BOL # | MBEL2600423901 |
| Manifest Number | 543157 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MBEL |
| Voyage # | 1354E |
| IMO # | 9935399 |
| Vessel Name | EVER MAGNA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YOKOHAMA - KANAGA |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1000 KG |
| Weight in KG | 1,000 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4264048 |
| Commodity Description |
WASTEWATER TREATMENT SYSTEM HS CODE: 8421.21 INV NO.: XXXXXXXXXXXX ORIGIN : XXXXX NAC : XXXXXXXXXXXXXXXXXX. |
| Shipper Name | FUJI CLEAN CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NAKA-KU, MARUNOUCHI 1-16-15 |
| City | NAGOYA CITY |
| State Province | 23 |
| Zip Code | 4600002 |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | FUJICLEAN USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 60 GRAY RD. |
| City | FALMOUTH |
| State Province | ME |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | FUJICLEAN USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 60 GRAY RD. |
| City | FALMOUTH |
| State Province | ME |
| Country Code | US |
| Container Number | TIIU4264048 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVMH9693 |
| Seal Number 1 | EMCVMH9693 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WASTEWATER TREATMENT SYSTEM HS CODE: 8421.21 INV NO.: XXXXXXXXXXXX ORIGIN : XXXXX NAC : XXXXXXXXXXXXXXXXXX. |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 681 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 519 | 2026-05-18 |
| Boston, Massachusetts | 353 | 2026-04-10 |
| Los Angeles, California | 62 | 2025-10-16 |
| Tacoma, Washington | 49 | 2022-01-31 |
| Houston, Texas | 47 | 2026-05-12 |
| New York, New York | 30 | 2026-04-27 |
| Mobile, Alabama | 17 | 2023-02-06 |
| Honolulu, Hawaii | 16 | 2025-10-13 |
| Long Beach, California | 10 | 2019-05-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 664 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 372 | 2026-05-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 337 | 2026-04-24 |
| Colon Panama | 83 | 2026-04-04 |
| Taibei China (Taiwan) | 77 | 2025-09-20 |
| Tokyo Japan | 74 | 2025-10-16 |
| Yokohama Japan | 57 | 2025-12-18 |
| Nagoya Japan | 50 | 2025-09-25 |
| Singapore Singapore | 35 | 2025-10-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 17 | 2023-03-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujiclean Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJICLEAN CO.,LTD. | 4-1-4 IMAIKE,CHIKUSA,NAGOYA,AICHI NAGOYA, AICHI 4640850 JP | 2025-10-07 | 181 |
| FUJICLEAN CO.,LTD. | 4-1-4 IMAIKE,CHIKUSA,NAGOYA,AICHI NAGOYA, AICHI JP | 2025-09-25 | 36 |
| FUJICLEAN CO., LTD. | 2025-10-01 | 253 | |
| FUJICLEAN CO.,LTD. | 2024-05-25 | 190 | |
| FUJICLEAN CO., LTD. | 2024-08-16 | 137 | |
| FUJICLEAN CO.,LTD. | 2025-02-25 | 124 | |
| FUJICLEAN CO LTD | 2025-09-20 | 117 | |
| FUJICLEAN CO LTD | 2025-08-04 | 88 | |
| FUJI CLEAN CO LTD | 2019-08-14 | 87 | |
| FUJICLEAN CO LTD | 2025-09-19 | 48 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Fujiclean Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-19 | 1 | |
| 2023-09-01 | 4 | |
| 2023-01-31 | 10 | |
| 2014-04-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||