There are a total of 368 bills of lading on file for Guangzhou (City) Dashin Photonics between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 368 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 368 |
|---|---|
| Shipper Records | 421 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Guangzhou (City) Dashin Photonics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Guangzhou (City) Dashin Photonics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HONEYWELL SAFETY PRODUCTS USA, INC | May 2026 | 10,974 | 41 |
| FISHER SCIENTIFIC COMPANY LLC | May 2026 | 5,581 | 39 |
| CLIFF WEIL, INC | May 2026 | 536 | 9 |
| DENTEC SAFETY SPECIALISTS CORP | Apr 2026 | 167 | 7 |
| SAFILO USA | May 2026 | 5,138 | 4 |
| EYE OJO CORPORATION | May 2026 | 1,334 | 2 |
| VICSA SAFETY COMERCIAL LIMITADA | Nov 2024 | 30 | 1 |
| SAFILO NADC | May 2026 | 109 | 1 |
| RADIANS, INC | May 2026 | 5,499 | 1 |
| LIBERTY GLOVE & SAFETY CO. | May 2026 | 5,015 | 1 |
| HAND HELD PRODUCTS, INC. | May 2026 | 3,319 | 1 |
| BOLLE SAFETY INC. | May 2026 | 443 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou (City) Dashin Photonics.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | ZIMUSHH32081112 | OIAGS02129479 | 17E | House Bill | OIAG | 9954163 | GANGES | 2026-04-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 130 CTN | 1,142 KG | Pier to Pier | GUANG ZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | FISHER SCIENTIFIC COMPANY LLC | OREGON INTERNTIONAL AIR FREIGHT | SAFETY GLASSES |
| 2026-03-06 | HDMUHKGM03094200 | EXDO61N0935425 | 0075E | House Bill | EXDO | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-02-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 29 CTN | 243 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | HONEYWELL SAFETY PRODUCTS | PLASTIC COVER HTS: | |
| 2026-02-25 | CMDUSHZ7791157 | EXDO61N0933088 | 0TNHN | House Bill | EXDO | 9722651 | CMA CGM ARKANSAS | 2026-02-24 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 128 CTN | 1,536 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | HAND HELD PRODUCTS, INC. | SAFETY GLASSES HTS: | |
| 2026-02-23 | EGLV010600068640 | OIAGS02099200 | 0TXMD | House Bill | OIAG | 9473028 | CMA CGM MELISANDE | 2026-02-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 337 CTN | 2,908 KG | House to House | GUANG ZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | FISHER SCIENTIFIC COMPANY LLC | OREGON INTERNTIONAL AIR FREIGHT | SAFETY GLASSES |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | CMDUSHZ7934922 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO61N0941679 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 1TUHO |
| IMO # | 9632040 |
| Vessel Name | APL SENTOSA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 252 KG |
| Weight in KG | 252 KG |
| Quantity | 24 CTN |
| Volume | 3 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU7381650 |
| Commodity Description |
LCD MODULE HTS: |
| Shipper Name | GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS & |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 3 TONGTAI EAST ROAD, |
| Address Line 2 | HUADU DISTRICT |
| Address Line 3 | GUANGZHOU, GUANGDONG 510800 CN |
| Consignee Name | HONEYWELL SAFETY PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1757 CARR ROAD |
| Address Line 2 | CALEXICO CA 92231 US |
| Container Number | CMAU7381650 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9722681 |
| Seal Number 1 | M9722681 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LCD MODULE HTS: |
| Marks and Numbers 1 | CONSIGNEE DELIVERY PO NUMBER: QUANTITY SKU# MANUFACTURING COUNTRY CARTON NUMBER: |
| Marks and Numbers 2 | GROSS WEIGHT NET WEIGHT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 136 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 112 | 2026-04-29 |
| Newark, New Jersey | 92 | 2025-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2025-01-04 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2024-11-13 |
| Seattle, Washington | 3 | 2026-02-25 |
| New York, New York | 3 | 2024-01-04 |
| Oakland, California | 3 | 2021-02-06 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2020-10-02 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2019-07-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 182 | 2023-02-07 |
| Yantian China (Mainland) | 154 | 2026-05-22 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 12 | 2024-04-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2019-11-11 |
| Nansha China (Mainland) | 5 | 2022-09-07 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2022-11-24 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-11-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-08-09 |
| Singapore Singapore | 1 | 2022-08-30 |
| Barcelona Spain | 1 | 2020-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou (City) Dashin Photonics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | NO. 3 TONGTAI EAST ROAD, HUADU DISTRICT GUANGZHOU, GUANGDONG 510800 CN | 2026-04-29 | 15 |
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | NO.1-17,PING SHI EAST RD.,, HUA DU GUANGZHOU, GUANGDONG 510800 CN | 2025-05-02 | 56 |
| GUANG ZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | 2026-05-22 | 51 | |
| GUANGZHOU(CITY) DASHIN PHOTONICS & JEWELRY CO LTD | 2018-02-06 | 39 | |
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | 2017-08-10 | 31 | |
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | 2014-06-21 | 23 | |
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | 2018-06-13 | 9 | |
| GUANGZHOU CITY DASHIN PHOTONICS | 2018-07-10 | 8 | |
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS A | 2024-10-07 | 5 | |
| GUANGZHOU (CITY) DASHIN PHOTONICS | 2016-12-30 | 5 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Guangzhou (City) Dashin Photonics.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 52 | |
| 2024-04-09 | 1 | |
| 2023-08-29 | 1 | |
| 2019-03-14 | 3 |
Below are the top 2 email addresses on file for Guangzhou (City) Dashin Photonics.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 52 | |
| 2023-08-29 | 1 |