There are a total of 96 bills of lading on file for Guangzhou Consun Trading Company between December 6th, 2018 and May 17th, 2026.
Of those 96 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 96 |
|---|---|
| Shipper Records | 104 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Dec 6th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Guangzhou Consun Trading Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Guangzhou Consun Trading Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RICHELIEU AMERICA LTD | May 2026 | 6,873 | 28 |
| FOLIOT FURNITURE PACIFIC INC | May 2026 | 1,476 | 18 |
| RICHELIEU HARDWARE LTD. | May 2026 | 8,730 | 6 |
| JIERRUI TRADING LIMITED | May 2026 | 331 | 4 |
| FOLIOT FURNITURE INC | May 2026 | 583 | 4 |
| A-STERLING TRADING INC | Mar 2026 | 407 | 3 |
| SHIJIEYU TRADING INC | Mar 2026 | 57 | 2 |
| May 2026 | 3 | 2 | |
| CARGOHIVE GLOBAL INC | May 2026 | 144 | 2 |
| YUNAN SEN TRADING INC | May 2026 | 111 | 1 |
| NANBAI TRADING INC | May 2026 | 85 | 1 |
| MSJ INTERNATIONAL TRADING LLC | May 2026 | 687 | 1 |
| MONARCH TRADING LLC | May 2026 | 4,766 | 1 |
| MONARCH PEAK TRADING INC | Apr 2026 | 217 | 1 |
| KAIXIN TRADING LIMITED | May 2026 | 375 | 1 |
| J3 FURNITURE CONCEPTS | May 2026 | 622 | 1 |
| HYDE LTD | Mar 2024 | 22 | 1 |
| AV RETAIL LLC | Apr 2026 | 24 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Consun Trading Company.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | EGLV149602410380 | AMZDCN26LBVWYEIA | 14510 | House Bill | AMZD | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 39 CTN | 628 KG | GUANGZHOU YANSUN TRADING | JCASE ACCESSORIES INC | NIGHT LIGHT | ||
| 2026-05-06 | ZIMUSHH32082329 | AMZDCN26JYH5LD63 | 15E | House Bill | AMZD | 9954175 | NESTOS | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 524 KG | GUANGZHOU YANSUN TRADING | JCASE ACCESSORIES INC | GUANGZHOU YANSUN TRADING | NIGHT LIGHT | |
| 2026-05-04 | MAEU268955401 | SZEPPT26042265 | 615E | House Bill | SZEP | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,328 CTN | 57,670 KG | GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | RICHELIEU AMERICA LTD | A. N. DERINGER | FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE SOFT CLOSIN G SLIDE HS CODE830242 FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE SOFT CLOSIN G SLIDE SOCKET... | |
| 2026-04-24 | MEDUWH716120 | DISODMCNSZ026466 | 612N | House Bill | DISO | 9461415 | MSC DEILA | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,255 CTN | 38,570 KG | House to House | GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | RICHELIEU AMERICA LTD. | A. N. DERINGER | SOFT CLOSING SLIDE FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-19 |
| Master BOL # | MAEU269272409 |
|---|---|
| House BOL # | SZEPPT26042303 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZEP |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SEASPAN GANGES |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38350 KG |
| Weight in KG | 38,350 KG |
| Quantity | 2070 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MRKU0670897 MRKU0918406 |
| Commodity Description |
FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE SOFT CLOSIN G SLIDE HS CODE830242 FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE SOFT CLOSIN G SLIDE HS CODE830242 |
| Shipper Name | GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY LI |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1006,2 CUI HU STREET,WHAMPOA A |
| Address Line 2 | VENUE MIDDLE ROAD,TIANHE DISTRICT,G |
| Address Line 3 | UANGZHOU,CHINA |
| Consignee Name | RICHELIEU AMERICA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 500 REGENCY DR GLENDALE HEIGHTS IL |
| Address Line 2 | 60139-2285 UNITED STATES |
| Notify Party Name | A. N. DERINGER |
|---|---|
| Address Line 1 | 95 LIBERTY PARKWAY MCDONOUGH, GA 30 |
| Address Line 2 | 253 |
| Container Number | MRKU0670897 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE SOFT CLOSIN G SLIDE HS CODE830242 |
| Marks and Numbers 1 | PO#9993738(CHR) PO#9995923(CHR) |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019215 KG |
| Container Number | MRKU0918406 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FULL EXTENSION BALL BEARING SLIDE SOFT CLOSIN G SLIDE HS CODE830242 |
| Marks and Numbers 1 | PO#9993738(CHR) PO#9995923(CHR) |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019135 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 36 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 18 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2025-07-28 |
| Houston, Texas | 9 | 2020-10-30 |
| Seattle, Washington | 7 | 2024-09-25 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2024-07-19 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2024-03-19 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2024-02-14 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2025-01-20 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2024-03-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 55 | 2026-05-11 |
| Huangpu China (Mainland) | 18 | 2020-10-30 |
| Nansha China (Mainland) | 14 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2026-04-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2026-04-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2022-06-22 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-04-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Consun Trading Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | LI RM1006,CUI HU STREET WHAMPOA AVENUE MIDDLE ROAD TIANHE GUANGZHOU CN | 2025-10-28 | 15 |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | LI ROOM 1006,2 CUI HU STREET,WHAMPOA A VENUE MIDDLE ROAD,TIANHE DISTRICT,GUANGZHOU,CHIN A GUANGZHOU PT CN | 2026-04-24 | 4 |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2026-04-24 | 4 | |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2025-06-03 | 4 | |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2025-06-03 | 4 | |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2026-05-11 | 3 | |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2026-05-18 | 2 | |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2020-10-30 | 18 | |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | 2024-01-06 | 5 | |
| GUANGZHOU YANSUN TRADING LIMITED | 2026-04-20 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guangzhou Consun Trading Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-24 | 23 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||