There are a total of 189 bills of lading on file for Guangzhou Danyu Clothing Co.,Ltd between July 16th, 2017 and May 19th, 2026.
Of those 189 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 189 |
|---|---|
| Shipper Records | 189 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 16th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Guangzhou Danyu Clothing Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Guangzhou Danyu Clothing Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ORENDA US, INC. | May 2025 | 360 | 26 |
| J-STAR CLOTHING INC | May 2026 | 141 | 26 |
| GOLDROX,INC | Jun 2022 | 300 | 23 |
| SILVERFOX CORPORATION LIMITED | May 2026 | 1,055 | 18 |
| DANIEL CLOTHING INC | Jul 2025 | 45 | 8 |
| BLUE SKY CLOTHING CO LTD | Nov 2025 | 317 | 7 |
| M&A IMPORT INC | Apr 2025 | 1,614 | 5 |
| RENNAN J INC | May 2026 | 293 | 4 |
| HIDDEN FASHION STUDIO INC | Feb 2025 | 44 | 4 |
| BBC APPAREL GROUP LLC | May 2026 | 1,430 | 4 |
| LEXWELL INTL CORP | Mar 2023 | 19 | 3 |
| Mar 2023 | 4 | 1 | |
| GEMINIE TRADING INC. | May 2026 | 2,667 | 1 |
| Feb 2022 | 6 | 1 | |
| CHLOE & HANNAH,INC | Feb 2026 | 272 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Danyu Clothing Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU COMELIKE COMPANY LIMITED | May 2025 | 1,499 | 0 |
| GUANGZHOU COMON IMPORT & EXPORT TRA | Apr 2026 | 93 | 1 |
| GUANGZHOU CONFUN INDUSTRY COMPANY | Apr 2026 | 129 | 10 |
| GUANGZHOU CONSUN TRADING COMPANY | May 2026 | 96 | 17 |
| GUANGZHOU COPCO TRADING CO., LIMITE | Sep 2025 | 237 | 0 |
| GUANGZHOU COUNSELOR TRADING | Apr 2026 | 584 | 33 |
| GUANGZHOU CREMONA VIOLIN CO.LTD | Feb 2026 | 293 | 1 |
| GUANGZHOU DAAN IMPORT AND EXPORT TR | Feb 2026 | 130 | 0 |
| GUANGZHOU DAHAECARGO INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 70 | 3 |
| GUANGZHOU DANTEL TRADE | Apr 2026 | 66 | 14 |
| GUANGZHOU DAOKAI TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 267 | 1 |
| GUANGZHOU DAQIAN ZHUOER NETWORK TECHNOLOGY | Aug 2025 | 152 | 0 |
| GUANGZHOU DASHENG INTERNATIONAL SUP | May 2026 | 272 | 45 |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 67 | 3 |
| GUANGZHOU DAXIN HEALTH TECHNOLOGY CO., LTD. | Aug 2025 | 136 | 0 |
| GUANGZHOU DAY DAY TRADING | May 2026 | 89 | 44 |
| GUANGZHOU DEDAO TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 85 | 3 |
| GUANGZHOU DEHE INTERNATIONAL SUPPLY | May 2026 | 206 | 105 |
| GUANGZHOU DEHUAN TECHNOLOGY CO. | Sep 2024 | 689 | 0 |
| GUANGZHOU DENGFENGZHAOJI CO | Mar 2026 | 199 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-26 | ZIMUSHH32038161 | SYOVCALE26020016 | 5E | House Bill | SYOV | 9968073 | ZIM MOONSTONE | 2026-02-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 456 CTN | 9,743 KG | Container Yard | GUANGZHOU DANYU CLOTHING | CHLOE & HANNAH INC | CHLOE & HANNAH INC | LADIES WOVEN PANTS |
| 2026-02-19 | ZIMUSHH32022559 | BNSMCASE26020004 | 14E | House Bill | BNSM | 9973690 | COLORADO | 2026-02-18 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 709 CTN | 11,768 K | Pier to Pier | GUANGZHOU DANYU CLOTHING | J-STAR CLOTHING INC | J-STAR CLOTHING INC | LADIES WOVEN PANTS THIS SHPT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-02-11 | ZIMUSHH32016043 | BNSMCALE26010047 | 19E | House Bill | BNSM | 9954151 | DANUBE | 2026-02-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 460 CTN | 9,035 K | House to House | GUANGZHOU DANYU CLOTHING | J-STAR CLOTHING INC | J-STAR CLOTHING INC | LADIES WOVEN PANTS THIS SHPT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MAT ERIALS |
| 2026-02-07 | ZIMUSHH32030982 | SYOVCASE26010030 | 14E | House Bill | SYOV | 9954187 | MISSISSIPPI | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 537 CTN | 9,457 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU DANYU CLOTHING | J-STAR CLOTHING INC | J-STAR CLOTHING INC | LADIES WOVEN SHORTS LADIES WOVEN PANTS |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32103959 |
|---|---|
| House BOL # | BNSMCALE26040043 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BNSM |
| Voyage # | 16E |
| IMO # | 9973690 |
| Vessel Name | COLORADO |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11997 K |
| Weight in KG | 11,997 KG |
| Quantity | 532 CTN |
| Volume | 50 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU9054435 |
| Commodity Description |
LADIES WOVEN PANTS |
| Shipper Name | GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:A2 BUILDING, HANZHONG ROAD, |
| Address Line 2 | XINTANG TOWN, ZENGCHENG DISTRICT, |
| Address Line 3 | GUANGZHOU 511340 CN |
| Address Line 4 | GUANGZHOU 511340 CN |
| Consignee Name | J-STAR CLOTHING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18888 LABIN CT. B212 |
| Address Line 2 | ROWLAND HEIGHTS, CA 91748 |
| Address Line 3 | 213-675-9263 |
| Notify Party Name | J-STAR CLOTHING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18888 LABINCT. B212 |
| Address Line 2 | ROWLAND HEIGHTS, CA 91748 |
| Address Line 3 | 213-675-9263 |
| Container Number | JXLU9054435 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260377864 |
| Seal Number 1 | A4260377864 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LADIES WOVEN PANTS |
| Marks and Numbers 1 | N-M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 111 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 70 | 2025-07-15 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2023-11-02 |
| Oakland, California | 2 | 2022-01-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 123 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 61 | 2025-04-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2021-11-10 |
| Pusan South Korea | 1 | 2023-05-16 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2021-12-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Danyu Clothing Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | ADD:A2 BUILDING, HANZHONG ROAD, XINTANG TOWN, ZENGCHENG DISTRICT, GUANGZHOU CITY,GUANGDONG CHINA | 2025-08-20 | 28 |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | A2 BUILDING, HANZHONG ROAD,XINTANG TOWN,ZENGCHENG DISTRICT,GUANGZHOU C ITY, GUANGDONG CHINA | 2025-04-22 | 39 |
| GUANGZHOU MINYU CLOTHING | 2023-07-25 | 12 | |
| GUANGZHOU DANGU CLOTHING CO.,LTD | 2021-03-06 | 7 | |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | 2018-04-17 | 7 | |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | 2019-08-28 | 6 | |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING | 2026-02-26 | 5 | |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | 2022-05-07 | 4 | |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | 2023-02-02 | 4 | |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING | 2026-05-20 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guangzhou Danyu Clothing Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-01-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||