There are a total of 320 bills of lading on file for Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd between July 25th, 2020 and May 20th, 2026.
Of those 320 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 320 |
|---|---|
| Shipper Records | 320 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 25th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PAMELA IMPORT INC | Aug 2023 | 181 | 135 |
| COMPREHENSIVE SUPPLY CHAIN INC | Apr 2024 | 511 | 41 |
| SURJION TRADING INC | May 2026 | 60 | 35 |
| INNOVATIVE TRADING INC | Oct 2025 | 1,034 | 33 |
| DELENO IMPORT&EXPORT | May 2026 | 77 | 18 |
| AKME PARADIGM LINK INC | Feb 2026 | 11 | 9 |
| NEW CALI IMPORT, INC. | Aug 2021 | 209 | 5 |
| DP INTERNATIONAL CO.,LTD. | Dec 2025 | 142 | 5 |
| US AMENE TRADING CORPORATION | Mar 2026 | 29 | 4 |
| Mar 2024 | 2 | 2 | |
| DE PAUW TRADING | Aug 2025 | 641 | 2 |
| GUOHAI IMPORT INC. | Nov 2024 | 3,285 | 1 |
| GREAT WAY TRADING & TRANSPORTATION | May 2026 | 45,332 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DEHE INTERNATIONAL SUPPLY | May 2026 | 206 | 105 |
| GUANGZHOU DEHUAN TECHNOLOGY CO. | Sep 2024 | 689 | 0 |
| GUANGZHOU DENGFENGZHAOJI CO | Mar 2026 | 199 | 1 |
| GUANGZHOU DENSO CO., LTD | May 2026 | 148 | 3 |
| GUANGZHOU DEX SPORTS CO.,LTD | May 2026 | 79 | 1 |
| GUANGZHOU DICALLO CO.,LTD | Apr 2026 | 204 | 2 |
| GUANGZHOU DILUKE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 185 | 13 |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | May 2026 | 360 | 20 |
| GUANGZHOU DINWAY TRADING CO.,LTD | Sep 2025 | 134 | 0 |
| GUANGZHOU DIONE TRAVEL PRODUCTS CO | May 2026 | 75 | 5 |
| GUANGZHOU DIRUI TRADE CO LTD | May 2026 | 128 | 1 |
| GUANGZHOU DIXIAN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 125 | 17 |
| GUANGZHOU DO | Sep 2024 | 222 | 0 |
| GUANGZHOU DONGAO ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 176 | 35 |
| GUANGZHOU DONGDO ELECTRONICS CO. | May 2026 | 241 | 50 |
| GUANGZHOU DONGHAO AUDIO CO.,LTD | May 2026 | 580 | 5 |
| GUANGZHOU DONGLU INNOVATION TECHNOL | May 2026 | 345 | 58 |
| GUANGZHOU DONGZHOU INTERNATIONAL LO | Jun 2024 | 148 | 0 |
| GUANGZHOU DONGZHU CHONGQIAN TRADING COMPANY LTD | Apr 2024 | 89 | 0 |
| GUANGZHOU DONSDEY | May 2026 | 109 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | OOLU2324936751 | MLILMSZ26040788 | 122E | House Bill | MLIL | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 648 CTN | 9,653 KG | House to House | GUANGZHOU DIOPHY LEATHER | SURJION TRADING INC | HANDBAG SATCHEL CORRUGATED BOX | |
| 2026-05-01 | EGLV147600463919 | BKGASZF26040332 | 1449 | House Bill | BKGA | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 665 CTN | 9,474 K | Pier to Pier | GUANGZHOU DIOPHY LEATHER | SURJION TRADING INC | ABJ CUSTOMS SERVICE INC | HANDBAG SATCHEL |
| 2026-04-23 | EGLV149601463480 | MFNOMF26031432 | 1448E | House Bill | MFNO | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 604 CTN | 8,803 KG | GUANGZHOU DIOPHY LEATHER | SURJION TRADING INC | GGT WORLD INC | HANDBAG,SATCHEL,BACKPACK | |
| 2026-04-17 | EGLV149601462645 | MFNOMF26031190 | 1447E | House Bill | MFNO | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 501 CTN | 6,220 KG | GUANGZHOU DIOPHY LEATHER | SURJION TRADING INC | ABJ CUSTOMS SERVICE INC | HANDBAG,SATCHEL | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | EGLV149601467299 |
|---|---|
| House BOL # | MFNOMF26031433 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MFNO |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL KAPOK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8491 KG |
| Weight in KG | 8,491 KG |
| Quantity | 517 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU6051169 |
| Commodity Description |
HANDBAG / SATCHEL |
| Shipper Name | GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 25, EAST JINSHI AVENUE, SHILING |
| Address Line 2 | TOWN, HUADU DISTRICT, GUANGZHOU |
| Consignee Name | SURJION TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 207 WEST BRIDGERS AVENUE AUBURNDALE |
| Address Line 2 | , FL 33823 FLORIDA |
| Notify Party Name | GGT WORLD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13195 FLORES STREET,SANTA FE SPRING |
| Address Line 2 | S,CA90670 |
| Container Number | TXGU6051169 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVBV6274 |
| Seal Number 1 | EMCVBV6274 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | HANDBAG / SATCHEL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000008491 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 156 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 84 | 2026-05-06 |
| Newark, New Jersey | 68 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 6 | 2023-01-31 |
| New York, New York | 6 | 2023-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 262 | 2026-05-21 |
| Shekou China (Mainland) | 38 | 2026-04-17 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 7 | 2023-01-31 |
| Nansha China (Mainland) | 4 | 2022-06-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2021-08-30 |
| Bremerhaven Germany | 2 | 2021-07-12 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-03-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2023-12-18 |
| Chiwan China (Mainland) | 1 | 2022-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.LTD | NO.7 EAST JINSHI ROAD SHILING TOWN, HUADU DISTRICT, GUANGZHOU, CHINA | 2024-03-08 | 46 |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO., LTD | NO. 25, EAST JINSHI AVENUE, SHILING TOWN, HUADU DISTRICT, GUANGZHOUCLAR A | 2024-02-10 | 42 |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO., LTD | 2024-02-06 | 29 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.,LTD | 2023-02-16 | 29 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.,LTD | 2025-09-02 | 20 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.,LTD | 2022-08-13 | 18 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER | 2026-05-21 | 17 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.,LTD | 2025-10-04 | 10 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.LTD | 2024-09-19 | 9 | |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO.LTD | 2023-07-21 | 8 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-10 | 41 |
Below are the top 1 email addresses on file for Guangzhou Diophy Leather Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-18 | 1 |