There are a total of 360 bills of lading on file for Guangzhou Dinghong Trading Co., Ltd between August 29th, 2022 and May 13th, 2026.
Of those 360 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 360 |
|---|---|
| Shipper Records | 360 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 29th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 219 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Dinghong Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Dinghong Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOFFMAN ESTATES HOTEL GROUP LLC | Mar 2025 | 35 | 27 |
| GURKHA CIGAR GROUPS INC | Nov 2025 | 173 | 25 |
| C&P USA INC | Mar 2026 | 70 | 19 |
| TJ BOBA TIME INC | Mar 2026 | 105 | 18 |
| THILLAY INC | Mar 2026 | 206 | 18 |
| BRUMANERS TECNOLOGY S.A.S. | Oct 2025 | 300 | 17 |
| YT GROUP S.A. DE C.V. | Sep 2025 | 213 | 14 |
| BESTIO SA DE CV | Nov 2025 | 367 | 13 |
| KABANA INTERIOR SOLUTIONS LIMITED. | Mar 2026 | 79 | 11 |
| TU COMERCIALIZADORA S.A. DE C.V. | Oct 2025 | 204 | 8 |
| GOLD DRAGON INC | Feb 2025 | 13 | 8 |
| KONVENI HOLDING LIMITED | Sep 2025 | 92 | 7 |
| DAF TRADE INC | Jan 2026 | 306 | 7 |
| A.N.T. SERVICIOS S.C. | Oct 2025 | 224 | 7 |
| ZIUTE S.C. | Nov 2025 | 164 | 6 |
| QUANTUMHARBOR TECHNOLOGIES INC. | May 2026 | 729 | 6 |
| PEONY PAVILION INC | Apr 2026 | 384 | 6 |
| DOLPHIN BICYCLE INTERNATIONAL INC | Feb 2026 | 49 | 6 |
| SULLIE STYLES LLC | Apr 2026 | 59 | 5 |
| PETREL BUSINESS INC | May 2026 | 6,855 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Dinghong Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DAXIN HEALTH TECHNOLOGY CO., LTD. | Aug 2025 | 136 | 0 |
| GUANGZHOU DAY DAY TRADING | May 2026 | 89 | 44 |
| GUANGZHOU DEDAO TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 85 | 3 |
| GUANGZHOU DEHE INTERNATIONAL SUPPLY | May 2026 | 206 | 105 |
| GUANGZHOU DEHUAN TECHNOLOGY CO. | Sep 2024 | 689 | 0 |
| GUANGZHOU DENGFENGZHAOJI CO | Mar 2026 | 199 | 1 |
| GUANGZHOU DENSO CO., LTD | May 2026 | 148 | 3 |
| GUANGZHOU DEX SPORTS CO.,LTD | May 2026 | 79 | 1 |
| GUANGZHOU DICALLO CO.,LTD | Apr 2026 | 204 | 2 |
| GUANGZHOU DILUKE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 185 | 13 |
| GUANGZHOU DINWAY TRADING CO.,LTD | Sep 2025 | 134 | 0 |
| GUANGZHOU DIONE TRAVEL PRODUCTS CO | May 2026 | 75 | 5 |
| GUANGZHOU DIOPHY LEATHER CO., LTD | May 2026 | 320 | 7 |
| GUANGZHOU DIRUI TRADE CO LTD | May 2026 | 128 | 1 |
| GUANGZHOU DIXIAN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 125 | 17 |
| GUANGZHOU DO | Sep 2024 | 222 | 0 |
| GUANGZHOU DONGAO ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 176 | 35 |
| GUANGZHOU DONGDO ELECTRONICS CO. | May 2026 | 241 | 50 |
| GUANGZHOU DONGHAO AUDIO CO.,LTD | May 2026 | 580 | 5 |
| GUANGZHOU DONGLU INNOVATION TECHNOL | May 2026 | 345 | 58 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | ONEYSZPG41761800 | OSTIZSELP2635183 | 074E | House Bill | OSTI | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 538 CTN | 13,590 K | Container Yard | GUANGZHOU JINGDONG TRADING | RODADA COMERCIO Y MAS SA DE CV | EP LOGISTICS | LAMP DISPLAY BOX ORNAMENT MICA CRISTAL MOBILE PHONE CASE |
| 2026-04-02 | WHLC031G510422 | TQPI2602310300 | 2527E | House Bill | TQPI | 9295256 | KYOTO EXPRESS | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 638 CTN | 9,980 KG | GUANGZHOU DINGHONG TRADING | GLOBELINK TRADING INC | GLOBELINK TRADING INC | STORAGE BOX | |
| 2026-04-02 | WHLC031G510420 | TQPI2602310302 | 2527E | House Bill | TQPI | 9295256 | KYOTO EXPRESS | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 638 CTN | 9,980 KG | GUANGZHOU DINGHONG TRADING | GLOBELINK TRADING INC | GLOBELINK TRADING INC | STORAGE BOX | |
| 2026-03-30 | OOLU2321280006 | CWQGCGS260300466 | 010E | House Bill | CWQG | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 202 CTN | 14,160 KG | House to House | GUANGZHOU DINGHONG TRADING | GOLDEN TREE TECHNOLOGY INC | KABANA INTERIOR SOLUTIONS LIMITED | OFFICE CABINET |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | WHLC025G570652 |
|---|---|
| House BOL # | THAPHPSE2603089 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | THAP |
| Voyage # | E005 |
| IMO # | |
| Vessel Name | WAN HAI A18 |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHEKOU |
| Foreign Port of Lading | SHEKOU CHINA (MAINLAND) (57018) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9833 KG |
| Weight in KG | 9,833 KG |
| Quantity | 893 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU6717079 |
| Commodity Description |
PLASTIC CONTAINERS |
| Shipper Name | GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 320,NO. 1,JIANGXIA NORTH MIDDL |
| Address Line 2 | E ROAD,BAIYUN DISTRICT,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | QUANTUMHARBOR TECHNOLOGIES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 461 W WOODBURY ROAD UNIT #709,ALTAD |
| Address Line 2 | ENA,CALIFORNIA 91001,US |
| Container Number | WHSU6717079 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLX890875 |
| Seal Number 1 | WHLX890875 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CONTAINERS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 98 | 2026-03-30 |
| Los Angeles, California | 94 | 2026-04-30 |
| Newark, New Jersey | 64 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 31 | 2026-03-12 |
| Miami, Florida | 24 | 2024-09-30 |
| Seattle, Washington | 15 | 2026-03-23 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-02-12 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2025-11-14 |
| Oakland, California | 5 | 2026-02-17 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2024-03-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 236 | 2026-05-14 |
| Shekou China (Mainland) | 44 | 2026-05-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 20 | 2026-01-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2026-04-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2025-08-09 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-01-12 |
| Nansha China (Mainland) | 8 | 2024-09-14 |
| Xingang China (Mainland) | 5 | 2024-10-15 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 3 | 2025-10-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2023-12-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Dinghong Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | ROOM 320, NO. 1, JIANGXIA NORTH MID DLE ROAD, BAIYUN DISTRICT, GUANGZHO U, CHINA | 2025-09-17 | 79 |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | ROOM 320, NO. 1, JIANGXIA NORTH MID DLE ROAD,BAIYUN DISTRICT, ,,GUANGZH OU,CN | 2025-10-02 | 25 |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | 2025-08-01 | 11 | |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | 2025-09-16 | 6 | |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | 2025-08-05 | 3 | |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING CO., LTD | 2025-08-16 | 2 | |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING | 2026-04-02 | 52 | |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING | 2026-05-14 | 24 | |
| GUANGZHOU DINGTING TRADING | 2026-02-23 | 21 | |
| GUANGZHOU DINGHONG TRADING | 2026-03-23 | 15 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||