There are a total of 245 bills of lading on file for Guangzhou EZK Trading Co., Ltd. between October 8th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 245 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 245 |
|---|---|
| Shipper Records | 245 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 8th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Guangzhou EZK Trading Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Guangzhou EZK Trading Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GOOTAL IMPORT AND EXPORT CO LTD | Feb 2026 | 2,875 | 63 |
| TSCARGO GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 337 | 10 |
| TRANS WORLD TRADING & SERVICES HK CO.LTD. | May 2026 | 1,091 | 5 |
| VORTAERY INC | May 2026 | 225 | 1 |
| SMARTBOX LOGISTICA APLICADA S.A. | Mar 2026 | 130 | 1 |
| Jan 2025 | 3 | 1 | |
| J.E.M. INTERNATIONAL INC. | Jan 2026 | 1,580 | 1 |
| BATEFO SUPPLY CHAIN INC | Apr 2026 | 27 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou EZK Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU EASY-GOING SHOES CO.,LTD | Mar 2026 | 141 | 3 |
| GUANGZHOU EKA MTS COMPANY LIMITED | May 2026 | 88 | 3 |
| GUANGZHOU ENJOY CHENG TRADING CO | May 2026 | 113 | 8 |
| GUANGZHOU EPARK ELECTRONIC TECHNOLO | May 2026 | 118 | 1 |
| GUANGZHOU EQUAL AUTO ACCESSORIES CO | Mar 2026 | 112 | 2 |
| GUANGZHOU ESSEN BELLA COMPANY LTD | Apr 2026 | 289 | 1 |
| GUANGZHOU ETON ELECTROMECHANICAL CO | May 2026 | 310 | 5 |
| GUANGZHOU EVANESCO TRADE CO,LTD. | May 2026 | 196 | 22 |
| GUANGZHOU EVERGREEN TRADE SERVICE | Jan 2026 | 77 | 0 |
| GUANGZHOU EVERLONG TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 128 | 8 |
| GUANGZHOU FAMOUS HOUSEHOLD PRODUCTS CO., LTD | Mar 2026 | 318 | 1 |
| GUANGZHOU FANER AROMA PRODUCT CO | Apr 2026 | 479 | 2 |
| GUANGZHOU FANGTEK ELECTRONIC CO. | May 2026 | 149 | 4 |
| GUANGZHOU FANSHIDA INTERNATIONAL LO | May 2026 | 78 | 11 |
| GUANGZHOU FANXING INTELLIGENT | May 2026 | 61 | 13 |
| GUANGZHOU FASHION HOUSE ENTERPRISE | Nov 2023 | 123 | 0 |
| GUANGZHOU FAST FASHION CLOTHING CO., LTD | May 2026 | 202 | 12 |
| GUANGZHOU FASTUP TENT MANUFACTURING | May 2026 | 125 | 1 |
| GUANGZHOU FEIDI TECHNOLOGY LTD | May 2026 | 117 | 18 |
| GUANGZHOU FEIDIAN SUPPLYCHAIN MANAG | Oct 2022 | 108 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU8882027420 | SXYHSZML2604063 | 006E | House Bill | SXYH | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 625 CTN | 3,668 K | House to House | GUANGZHOU EZK TRADING | TSCARGO GLOBAL TRADING INC | TSCARGO GLOBAL TRADING INC | BRASSIERES 82% NYLON 18% SPANDEX BRASSIERES 8 6% NYLON 14% SPANDEX THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-05-11 | OOLU2323915680 | TLDMSZOE26040438 | 076E | House Bill | TLDM | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,142 CTN | 6,552 KG | Container Yard | GUANGZHOU EZK TRADING | TSCARGO GLOBAL TRADING INC | TSCARGO GLOBAL TRADING INC | PANTIES 85% NYLON 15% SPANDEX PANTIES 88% NYL ON 12% SPANDEX SILICONE ADHESIVE BRA WITH FRO NT CLASP BRASSIERES 86% NYLON 14% SP... |
| 2026-05-04 | COSU6448216021 | CGLSCSZ26031968 | 081E | House Bill | CGLS | 9613587 | OOCL GENOA | 2026-05-02 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 275 PKG | 6,830 KG | House to House | GUANGZHOU TBK TRADING COMPANY | TRANS WORLD TRADING INC | DINING TABLE LED LIGHT THIS SHIPMENT CONTAINS WOODEN PACKING MATERIALS, FUMIGATION HAS BEE N COMPLETED. | |
| 2026-04-23 | EGLV149602253195 | OSTIPRTWS2604034 | 1448E | House Bill | OSTI | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 556 CTN | 5,167 K | Container Yard | GUANGZHOU EZK TRADING | TSCARGO GLOBAL TRADING INC | TSCARGO GLOBAL TRADING INC | PANTIES % NYLON % SPANDEX BRASSIERES % NYLON % POLYESTER % SPANDEX BRASSIERES % NYLON % SPANDEX SILICONE ADHESIVE BRA WITH FRONT... |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | OOLU8882027480 |
|---|---|
| House BOL # | SXYHSZML2604064 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXYH |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN,CHINA MAI |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3853 K |
| Weight in KG | 3,853 KG |
| Quantity | 901 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CCLU7939271 |
| Commodity Description |
BRASSIERES 86% NYLON 14% SPANDEX SILICONE ADH ESIVE BRA WITH FRONT CLASP THIS SHIPMENT CONT AINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM3306 MINGFENG PLAZA, 109# PAZHOU |
| Address Line 2 | AVENUE, HAIZHU DISTRICT, GUANGZHOU, |
| Address Line 3 | CHINA 510335 |
| Consignee Name | TSCARGO GLOBAL TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 310 LENOX AVE,SUITE 300,NEW YORK,NY |
| Address Line 2 | 10027 |
| Notify Party Name | TSCARGO GLOBAL TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 310 LENOX AVE,SUITE 300,NEW YORK,NY |
| Address Line 2 | 10027 |
| Container Number | CCLU7939271 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYD7855 |
| Seal Number 1 | OOLKYD7855 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BRASSIERES 86% NYLON 14% SPANDEX SILICONE ADH ESIVE BRA WITH FRONT CLASP THIS SHIPMENT CONT AINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 94 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 80 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 63 | 2025-11-13 |
| Houston, Texas | 2 | 2026-05-04 |
| New York, New York | 2 | 2024-12-17 |
| Oakland, California | 1 | 2026-01-15 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2025-12-05 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2025-11-25 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-09-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 176 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 30 | 2025-12-08 |
| Xiamen China (Mainland) | 27 | 2025-11-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2026-01-27 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-02-18 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-02-09 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-04-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2024-09-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-06-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2023-07-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou EZK Trading Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD. | RM2805-2806,CHOICE PLAZA, 448#GUANG ZHOU AVENUE SOUTH, HAIZHU,GUANGZHOU ,CN | 2025-09-27 | 52 |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD. | RM2805-2806,CHOICE PLAZA, 448#,GUAN GZHOU,CN | 2025-08-04 | 15 |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD. | 2025-07-08 | 10 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD. | 2024-08-19 | 23 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO. LTD | 2019-02-12 | 20 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO. LTD | 2020-09-15 | 13 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO. LTD | 2019-03-25 | 12 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD. | 2025-05-03 | 11 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING CO., LTD. | 2025-02-17 | 7 | |
| GUANGZHOU EZK TRADING | 2026-05-23 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||