There are a total of 105 bills of lading on file for Guangzhou RISI Pendulum Electron between December 14th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 105 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 51 were within the past 90 days.
| Total Records | 105 |
|---|---|
| Shipper Records | 105 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 14th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 51 |
| Records in the Past Year | 101 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Guangzhou RISI Pendulum Electron, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Guangzhou RISI Pendulum Electron in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMAZON.COM | May 2026 | 16,146 | 95 |
| JCR LOGISTICS INC | May 2026 | 3,126 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou RISI Pendulum Electron.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | COSU6450707800 | YJIFJY50707800 | 038E | House Bill | YJIF | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 788 CTN | 11,521 KG | House to House | GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | AMAZON COM INC | JCR LOGISTICS INC | IRON GARMENT RACKSPLASTIC HAIR HOOP |
| 2026-05-11 | COSU6449949789 | MFNOMF26041195 | 076E | House Bill | MFNO | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 987 CTN | 13,433 KG | GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | AMAZON COM INC | JCR LOGISTICS INC | PLASTIC HOOK | |
| 2026-05-11 | COSU6449949784 | MFNOMF26041194 | 076E | House Bill | MFNO | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 682 CTN | 12,250 KG | GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | AMAZON COM INC | JCR LOGISTICS INC | PLASTIC HAIR HOOP PLASTIC MOBILE PHONE HOLDER | |
| 2026-05-11 | OOLU8881985010 | MFNOMF26041203 | 076E | House Bill | MFNO | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 743 CTN | 11,956 KG | GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | AMAZON COM INC | JCR LOGISTICS INC | PLASTIC TRASH CAN PLASTIC PHONE CASE | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | COSU6449588700 |
|---|---|
| House BOL # | CIECCA26041127 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CIEC |
| Voyage # | 1260E |
| IMO # | 9850848 |
| Vessel Name | EVER FOND |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16756 KG |
| Weight in KG | 16,756 KG |
| Quantity | 1109 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU6639925 |
| Commodity Description |
PLASTIC LEMON CLIP PLASTIC TRASH CAN |
| Shipper Name | GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 205, NO. 10 XINHE ROAD, NANPU |
| Address Line 2 | WEST SECONDVILLAGE, LUOPU STREET, P |
| Address Line 3 | ANYU DISTRICT,,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | AMAZON COM INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2020 JOE B JACKSON PKWY,,MURFREESBO |
| Address Line 2 | RO,TENNESSEE 37127,US |
| Notify Party Name | JCR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9500 SANTA FE SPRINGS RD,,SANTA FE |
| Address Line 2 | SPRINGS,US |
| Container Number | TEMU6639925 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31084079 |
| Seal Number 1 | 31084079 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC LEMON CLIP PLASTIC TRASH CAN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 67 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 14 | 2026-04-23 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-01-22 |
| Oakland, California | 3 | 2026-03-14 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-07-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 54 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 34 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-05-01 |
| Nansha China (Mainland) | 5 | 2026-01-10 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-11-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou RISI Pendulum Electron that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | ROOM 205, NO. 10 XINHE ROAD, NANPU WEST SECOND VILLAGE, LUOPU STREET, PANYU DISTRICT, GUANGZHOU CITY | 2026-05-23 | 47 |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | ROOM 205, NO. 10 XINHE ROAD, NANPU WEST SECOND VILLAGE, LUOPU STREET, PANYU DISTRICT,GUANGZHOU,CN | 2026-05-22 | 24 |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2026-05-09 | 13 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2026-05-11 | 13 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2025-10-03 | 2 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2026-02-17 | 1 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2026-05-11 | 1 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2025-07-07 | 1 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | 2024-12-16 | 2 | |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON ROOM | 2025-07-19 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||