There are a total of 16,146 bills of lading on file for Amazon.COM between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 16,146 bills of lading, 327 were within the past 30 days and 1,015 were within the past 90 days.
| Total Records | 16,146 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,009 |
| Consignee Records | 12,496 |
| Notify Party Records | 5,955 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 327 |
| Records in Last 90 Days | 1,015 |
| Records in the Past Year | 1,606 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZON.COM.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amazon.COM, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amazon.COM in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YIWU YUGE E-COMMERCE CO.,LTD | May 2026 | 281 | 266 |
| SHENZHEN TIANXIAREN NETWORK TECHNOL | Aug 2023 | 260 | 257 |
| SHENZHEN OUGEYA TECHNOLOGY CO., LTD | Feb 2025 | 246 | 215 |
| SHENZHEN YIHONG TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 4,215 | 202 |
| YIWU XICHAO E-COMMERCE CO., LTD | Dec 2023 | 152 | 146 |
| GUANGZHOU WEIDONGMU ELECTRIC COM | May 2026 | 207 | 123 |
| SHENZHEN HUAXUFENG TECHNOLOGY DEVELOPMENT CO., LTD | Sep 2023 | 121 | 117 |
| SHENZHEN KING WAH TAT LOGISTICS | Apr 2024 | 729 | 113 |
| GUANGZHOU LONGBIXV ELECTRONIC CO | May 2026 | 201 | 112 |
| DONGGUAN HONGYUNDA NEW MATERIAL TECHNOLOGY CO., LTD | Aug 2024 | 150 | 112 |
| SHENZHEN FENGRI TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 3,755 | 106 |
| GUANGZHOU RISI PENDULUM ELECTRON | May 2026 | 105 | 95 |
| HANGZHOU AODENG TECHNOLOGY CO., LTD | Dec 2024 | 117 | 88 |
| HANGZHOU ABAIZHUO E-COMMERCE CO. | May 2026 | 491 | 69 |
| YIWU YUESHANG SUPPLY CHAIN MANAGEME | Jul 2024 | 943 | 65 |
| SSOULEBIZ | May 2026 | 95 | 59 |
| MAHI EXPORTS | May 2026 | 353 | 48 |
| C&C GLOBAL INC | May 2026 | 241 | 47 |
| HONGKONG MILLEY LIMITED | May 2026 | 73,290 | 42 |
| SHENZHEN ZHUOER PHOTOGRAPHY EQUI | May 2026 | 438 | 41 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazon.COM.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZON | May 2026 | 4,803 | 28 |
| AMAZON ABE | May 2026 | 861 | 130 |
| AMAZON ALB | May 2026 | 177 | 71 |
| AMAZON AVP | May 2026 | 440 | 45 |
| AMAZON BOS | May 2026 | 128 | 92 |
| AMAZON BRIDGE LIMITED | May 2026 | 511 | 2 |
| AMAZON BUR | May 2026 | 395 | 218 |
| AMAZON CANADA | May 2025 | 250 | 0 |
| AMAZON CANADA FULFILLMENT SERVICES | May 2026 | 2,880 | 16 |
| AMAZON CLT | May 2026 | 482 | 107 |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | May 2026 | 1,084 | 11 |
| AMAZON.COM LGB | Jan 2025 | 339 | 0 |
| AMAZON.COM S-TEAM | Jul 2025 | 275 | 0 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 3,842 |
| AMAZON.COM USA | May 2026 | 525 | 30 |
| AMAZON.COM-(LGB8)-NEW | May 2024 | 81 | 0 |
| AMAZON.COM.CA, INC. | May 2026 | 9,124 | 541 |
| AMAZON.COM.CA, ULC | May 2026 | 414 | 122 |
| AMAZON.COM.DEDC LLC | May 2026 | 89,871 | 479 |
| AMAZON.COM.KYDCLLC | Apr 2026 | 176 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUNGB1383088 | TXSLNGB20260513 | 14E | House Bill | TXSL | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 662 CTN | 12,600 KG | HANGZHOU ABAIZHUO E-COMMERCE CO | AMAZON COM | FLYFISH EXPRESS INC | SYNTHETIC FIBER BLANKET | ||
| 2026-05-28 | ZIMUNGB1383089 | TXSLNGB20260512 | 14E | House Bill | TXSL | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 917 CTN | 16,900 KG | HANGZHOU ABAIZHUO E-COMMERCE CO | AMAZON COM | FLYFISH EXPRESS INC | MEN'S T-SHIRTS | ||
| 2026-05-28 | ZIMUNGB1383090 | TXSLNGB20260511 | 14E | House Bill | TXSL | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 978 CTN | 14,600 KG | HANGZHOU ABAIZHUO E-COMMERCE CO | AMAZON COM | FLYFISH EXPRESS INC | COMFORTER | ||
| 2026-05-28 | ZIMUSNH7958977 | DWSHSNH7958977 | 14E | House Bill | DWSH | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,102 CTN | 11,765 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU LONGBIXV ELECTRONIC CO | AMAZON COM INC | JCR LOGISTICS INC | ACRYLIC TABLE PLASTIC HAIR HOOP | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-12 |
| Master BOL # | ZIMUNGB1369828 |
|---|---|
| House BOL # | TXSLNGB20260514 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TXSL |
| Voyage # | 14E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14400 KG |
| Weight in KG | 14,400 KG |
| Quantity | 786 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CICU6798717 |
| Commodity Description |
MEN'S T-SHIRTS |
| Shipper Name | HANGZHOU ABAIZHUO E-COMMERCE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 7 BEISHA DONGROAD HANGZHOU ZHEJI |
| Address Line 2 | ANG |
| Consignee Name | AMAZON COM |
|---|---|
| Address Line 1 | 1568 N LINDEN AVE RIALTO CA 92376-8 |
| Address Line 2 | 624 USA |
| Notify Party Name | FLYFISH EXPRESS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4901 GREGG RD PICO RIVERA CA 90660U |
| Address Line 2 | SA |
| Container Number | CICU6798717 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250618546 |
| Seal Number 1 | A4250618546 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | MEN'S T-SHIRTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 4,745 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 4,290 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 3,971 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 659 | 2026-05-20 |
| Charlotte Amalie, Virgin Islands | 549 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 313 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 285 | 2025-09-27 |
| Christiansted, Virgin Islands | 259 | 2026-05-18 |
| West Palm Beach, Florida | 186 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 177 | 2025-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 3,843 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 2,860 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 2,388 | 2026-05-07 |
| Rotterdam Netherlands | 1,513 | 2026-05-05 |
| Jawaharlal Nehru India | 983 | 2026-05-22 |
| Hamble United Kingdom | 704 | 2026-02-14 |
| Charlotte Amalie, St. Thomas Virgin Islands | 582 | 2026-05-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 579 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 397 | 2026-03-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 287 | 2025-04-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazon.COM that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZON.COM | 9201 S PORTLAND AVE OKLAHOMA CITY OK 73159 US | 2026-05-18 | 291 |
| AMAZON.COM | 715 AIRTECH PKWY PLAINFIELD, IN 461 68 US | 2026-05-11 | 106 |
| AMAZON.COM | 2026-05-11 | 60 | |
| AMAZON.COM | 2026-05-11 | 55 | |
| AMAZON.COM | 2026-05-18 | 49 | |
| AMAZON.COM | 2026-05-05 | 45 | |
| AMAZON.COM | 2026-04-28 | 44 | |
| AMAZON.COM | 2026-05-18 | 40 | |
| AMAZON.COM | 2026-05-05 | 38 | |
| AMAZON.COM | 2026-04-23 | 37 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Amazon.COM.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-30 | 1 | |
| 2025-04-07 | 1 | |
| 2025-04-01 | 1 | |
| 2025-03-03 | 1 | |
| 2025-01-20 | 1 | |
| 2024-11-19 | 3 | |
| 2024-10-19 | 2 | |
| 2024-10-18 | 1 | |
| 2024-09-27 | 373 | |
| 2024-08-06 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Amazon.COM.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-19 | 3 | |
| 2024-10-18 | 1 | |
| 2024-09-27 | 14 | |
| 2024-07-29 | 11 | |
| 2024-07-27 | 20 | |
| 2024-06-03 | 8 | |
| 2024-05-21 | 28 | |
| 2024-03-23 | 1 | |
| 2024-02-10 | 229 | |
| 2024-02-01 | 2 |