There are a total of 793 bills of lading on file for H.I.S. Juveniles Inc between October 21st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 793 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 793 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 792 |
| Notify Party Records | 647 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H.I.S. JUVENILES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H.I.S. Juveniles Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H.I.S. Juveniles Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YUYAO FANDEER COMMIDITY CO.,LTD | May 2026 | 192 | 88 |
| NINGBO LUCKIBUY IMPORT & EXPORT | May 2026 | 741 | 82 |
| NINGBO YOMOM CHILDCARE PRODUCTS CO., LTD | Apr 2024 | 75 | 69 |
| NINGBO UCAN IMPORTEXPORT CO.,LTD | May 2026 | 52 | 52 |
| RUNCHEN INTERNATIONAL TRADING LIMITED | Aug 2024 | 25 | 25 |
| FUJIAN MENEED IMPORT AND EXPORT TRA | Apr 2026 | 161 | 19 |
| REGAL BABYCARE(CHINA)CO.,LTD | May 2026 | 76 | 18 |
| KUNSHAN LONGLIDE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | Jan 2026 | 43 | 17 |
| GUANGDONG ZHORYA E-COMMERCE CO.,LTD | Aug 2024 | 11 | 10 |
| NEWPEX CO.,LTD | May 2026 | 320 | 9 |
| Apr 2023 | 8 | 8 | |
| HANGZHOU MAGIC KIDS PRODUCTS CO LTD | Apr 2026 | 16 | 8 |
| WAH YUNG ENTERPRISES CO LTD | Aug 2024 | 191 | 7 |
| PTS UNION CO., LTD. | May 2026 | 1,012 | 6 |
| May 2026 | 6 | 5 | |
| SHENZHEN LINLI GIFTS & TECHNOLOGY C | Jul 2025 | 43 | 4 |
| NINGBO FEEME CHILDCARE PRODUCTS CO | Sep 2023 | 485 | 4 |
| Mar 2026 | 6 | 4 | |
| HEFEI ECO BAMBOO FIBER WARE CO.,LTD | Jul 2024 | 108 | 4 |
| XIAMEN XINTIANYUAN IMPORT & EXPORT | May 2026 | 1,322 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H.I.S. Juveniles Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & H GLASS INC | May 2026 | 1,736 | 13 |
| H & J BRUGGEN KG | Mar 2026 | 615 | 6 |
| H I S INTERNATIONAL GROUP LLC | Feb 2026 | 599 | 0 |
| H IMPORTS LLC | May 2026 | 121 | 64 |
| H J AROCHEM PVT LTD | May 2026 | 129 | 4 |
| H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | May 2026 | 1,087 | 35 |
| H-H FASTENER COMPANY | May 2026 | 401 | 7 |
| H-J INTERNATIONAL TIANJIN ELECTRICA | Jan 2026 | 894 | 0 |
| H. HEITZ FURNIERKANTENWERK GMBH | May 2026 | 386 | 9 |
| H.I.G CORPORATION | Jan 2026 | 175 | 0 |
| H.J. HEINZ CO | May 2026 | 759 | 17 |
| H.J. HEINZ HOLDING B.V. | Feb 2023 | 207 | 0 |
| H.J. SCHRYVER CO | May 2026 | 7,975 | 52 |
| H.J.HEINZ AUSTRALIA LTD | May 2026 | 839 | 3 |
| H&H GLOBAL INC. | May 2026 | 546 | 1 |
| H&H INTERNATIONAL FORWARDERS CO.,LTD. | May 2026 | 1,505 | 32 |
| H&H SHIPPING CO | May 2026 | 1,232 | 2 |
| H&H SPORTS PROTECTION USA INC. | May 2026 | 341 | 6 |
| H&H SUPPLIES CO.,LIMITED | Apr 2026 | 240 | 2 |
| H&J INTL FORWARDING CO.,LTD | Feb 2026 | 157 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU8811361050 | RSLCNBAL2605010E | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 199 PCS | 906 K | House to House | REGAL BABYCARE(CHINA) | H.I.S. JUVENILES, INC. | CARGOTRANS, INC. | STACKABLE FORMULA DISPENSER 1PK STACKABLE FORMULA DISPENSER 1PK MASH SEVER BOWL SET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MAT... |
| 2026-05-23 | OOLU8811361050 | RSLCNBAL2605010D | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 141 PCS | 906 K | House to House | NINGBO UCAN IMPORT EXPORT | H.I.S. JUVENILES INC | CARGOTRANS, INC. | SAFETY 1ST BATH KNEELING PAD SAFETY 1ST NOISE PROTECTION EARMUFFS - SPACE GRAY STORAGE BAG THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAG... |
| 2026-05-23 | OOLU8811361050 | RSLCNBAL2605010C | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 150 PCS | 1,338 K | House to House | YANGJIANG RUIHONG TRADING | H.I.S. JUVENILES, INC. | CARGOTRANS, INC. | MANICURE SET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-05-23 | OOLU8811361050 | RSLCNBAL2605010B | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 400 PCS | 920 K | House to House | JINJIANG BECUTE BABY PRODUCTS | H.I.S. JUVENILES, INC. | CARGOTRANS, INC. | XXXX CARRIER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ONEYNB6BE5763700 |
|---|---|
| House BOL # | RSLCNBAL2604062A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RSLC |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | NINGBO, ZHEJIANG |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1417 K |
| Weight in KG | 1,417 KG |
| Quantity | 150 PCS |
| Volume | 19 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU6342861 |
| Commodity Description |
XXXX SUPPORT 3PC INFANT CARRIER SET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Shipper Name | NINGBO LUCKIBUY IMPORTEXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD RM1602,GUANGBO PANORAMA BUI |
| Address Line 2 | LDING,NO.252 TIANDA ALLEY,SOUTH BUS |
| Address Line 3 | INESS DISTRICT,NINGBO 315194,CHINA |
| Consignee Name | H.I.S. JUVENILES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 112 W 34TH STREET 18TH FLR NEW YORK |
| Address Line 2 | , NY 10120 |
| Notify Party Name | CARGOTRANS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1129 NORTHERN BLVD SUITE 404 MANHAS |
| Address Line 2 | SET, NY 11030 |
| Container Number | ONEU6342861 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDX87215 |
| Seal Number 1 | CNDX87215 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXX SUPPORT 3PC INFANT CARRIER SET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 451 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 339 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2026-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 505 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 83 | 2025-01-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 80 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 71 | 2026-01-22 |
| Pusan South Korea | 17 | 2024-05-20 |
| Lianyungang China (Mainland) | 9 | 2019-04-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2023-02-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 6 | 2019-08-01 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2025-12-05 |
| Military Port Kelang Malaysia | 3 | 2022-06-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for H.I.S. Juveniles Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H.I.S. JUVENILES INC | PO BOX 350240 BROOKLYN,NY 11235 | 2026-05-06 | 238 |
| H.I.S. JUVENILES INC | PO BOX 350240 BROOKLYN,NY 11235 USA | 2026-02-10 | 114 |
| H.I.S. JUVENILES INC | 2026-05-23 | 8 | |
| H.I.S. JUVENILES INC | 2026-05-22 | 1 | |
| H.I.S. JUVENILES, INC. | 2026-05-23 | 49 | |
| H.I.S JUVENILES INC | 2019-07-31 | 38 | |
| H.I.S.JUVENILES,INC. | 2019-11-06 | 27 | |
| H.I.S.JUVENILES,INC. | 2022-04-01 | 18 | |
| H.I.S.JUVENILES.INC. | 2015-04-24 | 17 | |
| H.I.S.JUVENILES,INC. | 2018-12-31 | 15 |
Below are the top 2 phone numbers on file for H.I.S. Juveniles Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-04-03 | 13 | |
| 2019-02-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||