There are a total of 759 bills of lading on file for H.J. Heinz Co between October 19th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 759 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 759 |
|---|---|
| Shipper Records | 699 |
| Consignee Records | 56 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 81 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H.J. HEINZ CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H.J. Heinz Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H.J. Heinz Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MANGALS MEAT DISTRIBUTION | May 2026 | 801 | 48 |
| PANAMEX PACIFIC INC. | Apr 2026 | 201 | 45 |
| BUTTERFIELD & VALLIS | May 2026 | 2,290 | 39 |
| SALMO GLOBAL FOODS INC | May 2026 | 158 | 20 |
| ABACUS BUSINESS CAPITAL | May 2026 | 1,868 | 18 |
| MILKY WAY INTERNATIONAL TRADING COR | May 2026 | 4,640 | 16 |
| AGS IMPORTS CORP | Feb 2026 | 406 | 10 |
| U OKADA & COMPANY LTD | May 2026 | 599 | 6 |
| CENTURY PACIFIC NORTH AMERICA ENTERPRISE INC. | May 2026 | 398 | 5 |
| SALMO CORPORATION | May 2026 | 398 | 3 |
| MARCUS FOOD CO. | May 2026 | 2,430 | 3 |
| COLUMBUS MARKET PLACE DC MC | Dec 2025 | 83 | 3 |
| FOREMOST FOODS INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 6,379 | 2 |
| SANTIAGO CASTILLO LTD | Apr 2026 | 254 | 1 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| MASSY DISTRIBUTION TRINIDAD A DIV | May 2026 | 298 | 1 |
| Jun 2024 | 1 | 1 | |
| JAMES BRODIE & CO LTD | May 2026 | 533 | 1 |
| May 2026 | 9 | 1 | |
| May 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H.J. Heinz Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & J BRUGGEN KG | Mar 2026 | 615 | 6 |
| H I S INTERNATIONAL GROUP LLC | Feb 2026 | 599 | 0 |
| H IMPORTS LLC | May 2026 | 121 | 64 |
| H J AROCHEM PVT LTD | May 2026 | 129 | 4 |
| H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | May 2026 | 1,087 | 35 |
| H-J INTERNATIONAL TIANJIN ELECTRICA | Jan 2026 | 894 | 0 |
| H. HEITZ FURNIERKANTENWERK GMBH | May 2026 | 386 | 9 |
| H.I.G CORPORATION | Jan 2026 | 175 | 0 |
| H.I.S. JUVENILES INC | May 2026 | 793 | 39 |
| H.J TECH INDUSTRY LIMITED | Sep 2023 | 417 | 0 |
| H.J. HEINZ HOLDING B.V. | Feb 2023 | 207 | 0 |
| H.J. SCHRYVER CO | May 2026 | 7,975 | 52 |
| H.J.HEINZ AUSTRALIA LTD | May 2026 | 839 | 3 |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | May 2026 | 107 | 48 |
| H.K. EXPORTS | May 2026 | 203 | 4 |
| H&H SPORTS PROTECTION USA INC. | May 2026 | 341 | 6 |
| H&H SUPPLIES CO.,LIMITED | Apr 2026 | 240 | 2 |
| H&J INTL FORWARDING CO.,LTD | Feb 2026 | 157 | 1 |
| H&J TRADING | May 2026 | 389 | 6 |
| H&K EQUIPMENT LTD | May 2026 | 844 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | MEDUEZ461561 | 613A | Regular Bill | MEDU | 9401166 | MSC SAGITTA III | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS | 1,644 CTN | 20,550 K | House to House | H.J. HEINZ COMPANY AUSTRALIA LIMITE | SALMO GLOBAL FOODS INC | MARIA FREDA CHB LLC | CANNED MEAT PRODUCTS FOR MERCHANTS REFERENCE ONLY: FDA NO. : 19248784882 | |
| 2026-04-29 | ANLCAEL2007350 | 0Y1LR | Regular Bill | ANLC | 9290098 | CMA CGM SEATTLE | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | MELBOURNE AUSTRALIA | 1,903 CTN | 22,285 KG | Pier to Pier | H.J. HEINZ | MANGALS MEAT DISTRIBUTION | MANGALS MEAT DISTRIBUTION | (HS) CANNED MEAT PRODUCTS FDA NO. : SHIPPER- CONTACT:EXPORT OR DERS, EMAIL:EXPORTORDERSAU KRAFTHEINZ.COM CONSIGNEE- TEL:+ | |
| 2026-04-29 | ANLCAEL1999316 | 0Y1LR | Regular Bill | ANLC | 9290098 | CMA CGM SEATTLE | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | MELBOURNE AUSTRALIA | 4,225 CTN | 23,037 KG | Pier to Pier | H.J. HEINZ | PANAMEX PACIFIC INC. | BARINCO INTERNATIONAL CORPORATION | TOTAL CARTONS FREIGHT PREPAID CANNED MEAT PRODUCT FDA NO. : SHIPPER- CONTACT:EXPORT OR DERS, EMAIL:EXPORTORDERSAU KRAFTHEINZ.COM... | |
| 2026-04-29 | ANLCAEL1998624 | 0Y1LR | Regular Bill | ANLC | 9290098 | CMA CGM SEATTLE | 2026-04-28 | OAKLAND, CALIFORNIA | MELBOURNE AUSTRALIA | 1,765 CTN | 22,462 KG | Pier to Pier | H.J. HEINZ | MANGALS MEAT DISTRIBUTION | MANGALS MEAT DISTRIBUTION | CANNED MEAT PRODUCTS FDA NO. : SHIPPER- CONTACT:EXPORT OR DERS, EMAIL:EXPORTORDERSAU KRAFTHEINZ.COM CONSIGNEE- TEL:+ TOTAL CARTONS | |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MEDUEZ462544 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 613A |
| IMO # | 9401166 |
| Vessel Name | MSC SAGITTA III |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | MELBOURNE |
| Foreign Port of Lading | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS (23645) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19800 K |
| Weight in KG | 19,800 KG |
| Quantity | 2000 CTN |
| Volume | 29 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU1870160 |
| Commodity Description |
CANNED MEAT PRODUCTS FOR MERCHANTS REFERENCE ONLY: FDA NO. : 19248784882 |
| Shipper Name | H.J. HEINZ COMPANY AUSTRALIA LIMITE |
|---|---|
| Address Line 1 | LEVEL 8, 2 SOUTHBANK BOULEVARD |
| Address Line 2 | SOUTHBANK VIC 3006 AUSTRALIA |
| Consignee Name | SALMO GLOBAL FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 373 WASHINGTON AVE |
| Address Line 2 | GARDEN CITY PARK NY 11040 UNITED ST |
| Notify Party Name | MARIA FREDA CHB LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 160-51 ROCKAWAY BLVD STE 207 |
| Address Line 2 | JAMAICA/QUEENS NY 11434 UNITED STAT |
| Container Number | MSDU1870160 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 552303 |
| Seal Number 1 | 552303 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CANNED MEAT PRODUCTS FOR MERCHANTS REFERENCE ONLY: FDA NO. : 19248784882 |
| Marks and Numbers 1 | HWA816/NYC SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 294 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 216 | 2026-05-06 |
| Long Beach, California | 65 | 2026-04-13 |
| Houston, Texas | 63 | 2020-03-03 |
| Honolulu, Hawaii | 47 | 2026-03-02 |
| New York, New York | 30 | 2023-04-07 |
| Los Angeles, California | 14 | 2024-09-19 |
| Miami, Florida | 5 | 2015-12-03 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2025-01-09 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2021-11-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Melbourne Australia | 406 | 2026-05-20 |
| Liverpool United Kingdom | 131 | 2025-12-16 |
| Rotterdam Netherlands | 51 | 2021-07-03 |
| Bremerhaven Germany | 48 | 2019-11-11 |
| Cristobal Panama | 12 | 2026-03-31 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 10 | 2026-05-06 |
| Singapore Singapore | 9 | 2021-04-15 |
| Colon Panama | 8 | 2026-02-19 |
| Halifax, NS Canada | 7 | 2013-11-07 |
| Felixstowe United Kingdom | 6 | 2025-12-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for H.J. Heinz Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H.J. HEINZ CO | 2 SOUTHBANK BOULEVARD SOUTHBANK VI 3006 AU | 2025-04-18 | 316 |
| H.J.HEINZ COMPANY LTD | NDC FOURMARTS ROAD OFF CHALLENGE WAY WIGAN WN5 0LR UNITED KINGDOM 1 | 2021-07-03 | 36 |
| H J HEINZ CO | 2014-12-24 | 32 | |
| H.J. HEINZ | 2026-04-13 | 31 | |
| HJ HEINZ | 2021-04-22 | 30 | |
| H.J. HEINZ COMPANY LLC | 2016-06-21 | 28 | |
| H.J. HEINZ COMPANY AUSTRALIA LIMITE | 2026-05-06 | 27 | |
| H J HEINZ COMPANY LIMITED | 2025-06-02 | 23 | |
| HJ HEINZ | 2024-10-03 | 20 | |
| H.J. HEINZ | 2026-05-20 | 20 |
Below are the top 2 phone numbers on file for H.J. Heinz Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-14 | 4 | |
| 2018-09-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||