There are a total of 1,087 bills of lading on file for H J Heinz Supply Chain Europe BV between March 25th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 1,087 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 35 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,087 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,084 |
| Consignee Records | 8 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 25th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 35 |
| Records in the Past Year | 155 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with H J Heinz Supply Chain Europe BV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with H J Heinz Supply Chain Europe BV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| POSH NOSH IMPORTS | May 2026 | 3,620 | 278 |
| THE MORNING STAR PACKING COMPANY | May 2026 | 1,327 | 274 |
| LAWGIX INTERNATIONAL INC | Jul 2024 | 181 | 22 |
| LIBERTY PACKING COMPANY LLC | May 2026 | 676 | 6 |
| Dec 2025 | 5 | 5 | |
| RAPID PACKAGING INC | Apr 2026 | 541 | 4 |
| Jul 2025 | 6 | 4 | |
| THE MORNING STAR COMPANY | Mar 2026 | 100 | 2 |
| Sep 2024 | 2 | 2 | |
| MORNING STAR PACKING COMPANY | Jun 2025 | 204 | 2 |
| HEINZ WATTIE'S LIMITED | May 2026 | 1,083 | 2 |
| BRASSERIE DU PACIFIQUE | Apr 2026 | 1,101 | 2 |
| THE ANDERSONS CANADA LIMITED | May 2026 | 1,512 | 1 |
| Nov 2024 | 1 | 1 | |
| KRAFT HEINZ FOODS COMPANY | Dec 2025 | 1,337 | 1 |
| KRAFT HEINZ CANADA ULC | Sep 2025 | 445 | 1 |
| KRAFT HEINZ AUSTRALIA PTY LIMITED | May 2026 | 11 | 1 |
| JAMES BRODIE & CO LTD | May 2026 | 533 | 1 |
| INGOMAR PACKING COMPANY LLC | May 2026 | 1,361 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H J Heinz Supply Chain Europe BV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & J BRUGGEN KG | Mar 2026 | 615 | 6 |
| H I S INTERNATIONAL GROUP LLC | Feb 2026 | 599 | 0 |
| H IMPORTS LLC | May 2026 | 121 | 64 |
| H J AROCHEM PVT LTD | May 2026 | 129 | 4 |
| H-J INTERNATIONAL TIANJIN ELECTRICA | Jan 2026 | 894 | 0 |
| H. HEITZ FURNIERKANTENWERK GMBH | May 2026 | 386 | 9 |
| H.I.G CORPORATION | Jan 2026 | 175 | 0 |
| H.I.S. JUVENILES INC | May 2026 | 793 | 39 |
| H.J TECH INDUSTRY LIMITED | Sep 2023 | 417 | 0 |
| H.J. HEINZ CO | May 2026 | 759 | 17 |
| H.J. HEINZ HOLDING B.V. | Feb 2023 | 207 | 0 |
| H.J. SCHRYVER CO | May 2026 | 7,975 | 52 |
| H.J.HEINZ AUSTRALIA LTD | May 2026 | 839 | 3 |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | May 2026 | 107 | 48 |
| H.K. EXPORTS | May 2026 | 203 | 4 |
| H&J INTL FORWARDING CO.,LTD | Feb 2026 | 157 | 1 |
| H&J TRADING | May 2026 | 389 | 6 |
| H&K EQUIPMENT LTD | May 2026 | 844 | 3 |
| H&K INTERNATIONAL | May 2026 | 996 | 7 |
| H+K FURNITURE | Mar 2026 | 273 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | COSU6446871103 | RLUSSEF26001792 | 092W | House Bill | RLUS | 9337640 | NYK NEBULA | 2026-05-17 | OAKLAND, CALIFORNIA | 42876 | 140 PKG | 19,500 KG | House to House | H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | THE MORNING STAR PACKING COMPANY | WOODEN EMPTY BINS; HS CODE: 441510 | |
| 2026-05-18 | COSU6446871100 | RLUSSEF26001789 | 092W | House Bill | RLUS | 9337640 | NYK NEBULA | 2026-05-17 | OAKLAND, CALIFORNIA | 42876 | 140 PKG | 19,080 KG | House to House | H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | THE MORNING STAR PACKING COMPANY | WOODEN EMPTY BINS; HS CODE: 441510 | |
| 2026-05-18 | COSU6446871101 | RLUSSEF26001790 | 092W | House Bill | RLUS | 9337640 | NYK NEBULA | 2026-05-17 | OAKLAND, CALIFORNIA | 42876 | 140 PKG | 19,000 KG | House to House | H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | THE MORNING STAR PACKING COMPANY | ROHLIG USA, LLC | WOODEN EMPTY BINS; HS CODE: 441510 |
| 2026-05-18 | COSU6446871102 | RLUSSEF26001791 | 092W | House Bill | RLUS | 9337640 | NYK NEBULA | 2026-05-17 | OAKLAND, CALIFORNIA | 42876 | 140 PKG | 19,040 KG | House to House | H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | THE MORNING STAR PACKING COMPANY | ROHLIG USA, LLC | WOODEN EMPTY BINS; HS CODE: 441510 |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | HDMUBHMM33704300 |
|---|---|
| House BOL # | HDMUBHMM337043A1 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0092W |
| IMO # | 9337640 |
| Vessel Name | NYK NEBULA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | ELST GLD, NETHERL |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 29727 KG |
| Weight in KG | 29,727 KG |
| Quantity | 1632 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HMMU6884017 KOCU4286563 |
| Commodity Description |
EMPTY REUSABLE WOODEN BINS IN DISMANTLED FORM SHIPPER LOAD AND COUNT EMPTY REUSABLE WOODEN BINS IN DISMANTLED FORM SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | HJ HEINZ SUPPLY CHAIN |
|---|---|
| Address Line 1 | EUROPE BV AMSTERDAM, GUSTAV MAHLERL |
| Address Line 2 | AAN 1228, 1081 LA, AMSTERDAM NETHER |
| Address Line 3 | LANDS. 1081 |
| Consignee Name | THE MORNINGSTAR PACKING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 221 OLD HIGHWAY 99, WILLIAMS, CA.95 |
| Address Line 2 | 987, UNITED STATES OF AMERIC |
| Address Line 3 | 95987 |
| Notify Party Name | THE MORNINGSTAR PACKING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 221 OLD HIGHWAY 99, WILLIAMS, CA.95 |
| Address Line 2 | 987, UNITED STATES OF AMERIC |
| Address Line 3 | 95987 |
| Container Number | HMMU6884017 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2712327 |
| Seal Number 1 | B2712327 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | EMPTY REUSABLE WOODEN BINS IN DISMANTLED FORM SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | MORNINGSTAR PAC KING US A MORNINGSTAR PAC KING USA CONTAINER HMMU6884017 K OCU4286563 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 441520 | 00309740 | 0000015487 KG |
| Container Number | KOCU4286563 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2712326 |
| Seal Number 1 | B2712326 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | EMPTY REUSABLE WOODEN BINS IN DISMANTLED FORM SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | MORNINGSTAR PAC KING US A MORNINGSTAR PAC KING USA CONTAINER HMMU6884017 K OCU4286563 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 441520 | 00284800 | 0000014240 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 467 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 464 | 2026-03-28 |
| Los Angeles, California | 53 | 2025-08-25 |
| New York, New York | 26 | 2025-07-17 |
| Long Beach, California | 23 | 2025-02-19 |
| Houston, Texas | 20 | 2024-01-23 |
| Norfolk, Virginia | 14 | 2026-04-27 |
| Port Everglades, Florida | 8 | 2018-11-13 |
| Charleston, South Carolina | 5 | 2025-12-20 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2025-12-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 391 | 2026-03-28 |
| Hamble United Kingdom | 158 | 2026-05-05 |
| Rotterdam Netherlands | 153 | 2025-12-20 |
| Anvers Belgium | 125 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 68 | 2026-01-13 |
| Balboa Panama | 31 | 2025-02-19 |
| Bremerhaven Germany | 29 | 2024-07-25 |
| Gdansk Poland | 22 | 2017-05-27 |
| Sines Portugal | 20 | 2022-01-29 |
| Singapore Singapore | 17 | 2023-12-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for H J Heinz Supply Chain Europe BV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | GUSTAV MAHLERLAAN 1228 1081 LA AMSTERDAM AMSTERDAM 1081 LA NL | 2025-12-15 | 404 |
| H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | GUSTAV MAHLERLAAN 1228 GB, 1081, AMSTERDAM AMSTERDAM 1081 LA NL | 2026-03-28 | 13 |
| H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | 2025-12-16 | 1 | |
| HJ HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | 2025-03-28 | 137 | |
| H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE | 2018-01-20 | 109 | |
| H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | 2022-02-08 | 38 | |
| H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | 2026-05-18 | 33 | |
| H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | 2021-02-06 | 30 | |
| H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE | 2018-04-03 | 25 | |
| H.J. HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE B.V. | 2021-06-28 | 17 |
Below are the top 2 phone numbers on file for H J Heinz Supply Chain Europe BV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 33 | |
| 2013-08-09 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||