There are a total of 107 bills of lading on file for H.K. Cheuk NING Long Trading Co., Limited between February 9th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 107 bills of lading, 28 were within the past 30 days and 48 were within the past 90 days.
| Total Records | 107 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 105 |
| Notify Party Records | 90 |
| First Shipment on File | Feb 9th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 28 |
| Records in Last 90 Days | 48 |
| Records in the Past Year | 89 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with H.K. Cheuk NING Long Trading Co., Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with H.K. Cheuk NING Long Trading Co., Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU HAOSHI TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,482 | 100 |
| TELICITY LLC | May 2026 | 250 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H.K. Cheuk NING Long Trading Co., Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & J BRUGGEN KG | Mar 2026 | 615 | 6 |
| H J HEINZ SUPPLY CHAIN EUROPE BV | May 2026 | 1,087 | 35 |
| H K INVESTMENT CO LTD | Apr 2026 | 111 | 9 |
| H-J INTERNATIONAL TIANJIN ELECTRICA | Jan 2026 | 894 | 0 |
| H.J TECH INDUSTRY LIMITED | Sep 2023 | 417 | 0 |
| H.J. HEINZ CO | May 2026 | 759 | 17 |
| H.J. HEINZ HOLDING B.V. | Feb 2023 | 207 | 0 |
| H.J. SCHRYVER CO | May 2026 | 7,975 | 52 |
| H.J.HEINZ AUSTRALIA LTD | May 2026 | 839 | 3 |
| H.K. EXPORTS | May 2026 | 203 | 4 |
| H.K. SUNTECHNIQUE ELECTRIC CO., LTD | May 2026 | 960 | 5 |
| H&J INTL FORWARDING CO.,LTD | Feb 2026 | 157 | 1 |
| H&J TRADING | May 2026 | 389 | 6 |
| H&K EQUIPMENT LTD | May 2026 | 844 | 3 |
| H&K INTERNATIONAL | May 2026 | 996 | 7 |
| H&K INTERNATIONAL TRADE LIMITED | May 2026 | 441 | 3 |
| H&K MANUFACTURING | Feb 2026 | 371 | 0 |
| H&K PRODUCTION, INC. | Jan 2021 | 1,176 | 0 |
| H&K SMART FENCE INC | May 2026 | 283 | 3 |
| H+K FURNITURE | Mar 2026 | 273 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | YMJAE226238607 | AMZDCN262DVX6T5F | 052E | House Bill | AMZD | HYUNDAI SATURN | 2026-05-27 | NEW YORK, NEW YORK | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,463 CTN | 12,527 KG | House to House | GUANGZHOU HAOMAI TRADING | H.K.CHEUK NING LONG TRADING | H.K. CHEUK NING LONG TRADING | CEILING FAN | |
| 2026-05-28 | MEDUYO641847 | AMZDCN266JVA34HT | FV617 | House Bill | AMZD | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,550 CTN | 13,436 KG | House to House | GUANGZHOU HAOMAI TRADING | H.K.CHEUK NING LONG TRADING | H.K.CHEUK NING LONG TRADING | CEILING FAN | |
| 2026-05-28 | MAEU269224132 | CDBQCND260721 | 616E | House Bill | CDBQ | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,391 CTN | 11,160 KG | Container Yard | H.K. CHEUK NING LONG TRADING | TELICITY LLC | JAAK TRANSPORT INC. | CEILING FAN | |
| 2026-05-25 | HLCUSZX2604BLLX0 | AMZDCN26MKOM6OGW | 618E | House Bill | AMZD | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,190 CTN | 10,540 KG | House to House | GUANGZHOU HAOMAI TRADING | H.K.CHEUK NING LONG TRADING | H.K.CHEUK NING LONG TRADING | CEILING FAN | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU721408621 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN262XOY5CG2 |
| Manifest Number | 555471 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK TAURUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNSZX |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7465 KG |
| Weight in KG | 7,465 KG |
| Quantity | 1551 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU4067800 |
| Commodity Description |
CEILING FAN |
| Shipper Name | GUANGZHOU HAOMAI TRADING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 312, 3RD FLOOR, NO. 63, HUANZH |
| Address Line 2 | OU 2ND ROAD, BAIYUN DISTRICT |
| City | GUANGZHOU |
| State Province | GU |
| Zip Code | 510000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | H.K.CHEUK NING LONG TRADING CO.,LIM |
|---|---|
| Address Line 1 | ITED C/O FBA10240 OLD DOWD RD |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28214 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | H.K.CHEUK NING LONG TRADING CO.,LIM |
|---|---|
| Address Line 1 | ITED10240 OLD DOWD RD |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28214 |
| Country Code | US |
| Container Number | MRSU4067800 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7346580 |
| Seal Number 1 | CN7346580 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CEILING FAN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 57 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 15 | 2026-04-29 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2026-05-12 |
| Seattle, Washington | 6 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 6 | 2026-03-17 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-12-05 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 97 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-05-15 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-05-15 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-05-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-04-21 |
| Zhuhai China (Mainland) | 1 | 2025-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for H.K. Cheuk NING Long Trading Co., Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | SAN BERNARDINO CA 92407 US | 2025-09-20 | 11 |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 5990 N CAJON BLVD SAN BERNARDINO CA 92407 US | 2025-09-20 | 9 |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-07-30 | 6 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-08-21 | 5 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-07-30 | 5 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-08-21 | 4 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-09-11 | 4 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-09-03 | 2 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-09-03 | 2 | |
| H.K. CHEUK NING LONG TRADING CO., LIMITED | 2025-07-15 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||