There are a total of 36,694 bills of lading on file for H&M Hennes & Mauritz L.P between October 6th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 36,694 bills of lading, 166 were within the past 30 days and 386 were within the past 90 days.
| Total Records | 36,694 |
|---|---|
| Shipper Records | 378 |
| Consignee Records | 36,794 |
| Notify Party Records | 869 |
| First Shipment on File | Oct 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 166 |
| Records in Last 90 Days | 386 |
| Records in the Past Year | 755 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H&M HENNES & MAURITZ L.P.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H&M Hennes & Mauritz L.P, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H&M Hennes & Mauritz L.P in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| APM GLOBAL LOGISTICS BANGLADESH LTD | May 2026 | 86,886 | 2,819 |
| OOCL LOGISTICS (CHINA) LTD | May 2026 | 72,182 | 2,607 |
| DAMCO INDIA PVT LTD | Feb 2026 | 116,337 | 1,212 |
| H&M HENNES & MAURITZ (SHANGHAI) COM | May 2026 | 3,212 | 850 |
| DAMCO PAKISTAN (PVT) LTD | May 2026 | 5,844 | 631 |
| DAMCO LOGISTICS MYANMAR LTD | Mar 2023 | 3,898 | 629 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES MYANMAR LTD | May 2026 | 1,715 | 433 |
| H&M HENNES AND MAURITZ GBC AB | May 2026 | 14,948 | 404 |
| PT EXPEDITORS INDONESIA | May 2026 | 21,341 | 379 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 40,371 | 261 |
| DAMCO CAMBODIA LTD | Feb 2023 | 7,999 | 242 |
| MAERSK LOJISTIK HIZMETLERI A.S. | May 2026 | 1,625 | 201 |
| APM TERMINALS INDIA PVT. LTD. | May 2026 | 26,784 | 172 |
| DAMCO VIETNAM COMPANY LIMITED | Apr 2023 | 26,913 | 143 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES (CAMBODIA)CO.,LTD | May 2026 | 4,223 | 124 |
| DAMCO CUSTOMS SERVICES | May 2026 | 378,780 | 116 |
| MAERSK LOJ HIZMETLERI AS ON BEHALF | May 2025 | 152 | 104 |
| HUNG KIU (MYANMAR) GARMENTS MFG.LTD | Nov 2025 | 161 | 96 |
| MERIM CO. LIMITED | May 2026 | 1,287 | 92 |
| PICDA, S.L. | May 2026 | 410 | 83 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H&M Hennes & Mauritz L.P.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H & M INTERMODAL SERVICES, LLC | Mar 2024 | 1,309 | 0 |
| H LOGISTICS & ASSOCIATE CO.,LTD. | May 2026 | 102 | 5 |
| H-LOCKER COMPONENTS INC | May 2026 | 804 | 12 |
| H. & M. FRAAS KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH & CO.KG | Feb 2024 | 184 | 0 |
| H. LUEDI + CO. | May 2026 | 64 | 7 |
| H.L. ROSEVEAR & CO. LTD | Aug 2023 | 252 | 0 |
| H.L. ROSEVEAR 2022 LIMITED | Apr 2026 | 85 | 8 |
| H.M. HILLMAN BRASS AND COPPER | May 2024 | 264 | 0 |
| H&L JUNO INC. | May 2026 | 180 | 2 |
| H&L WHOLESALE FOOD CORPORATION | May 2026 | 1,512 | 48 |
| H&M FASHION USA, INC. | May 2026 | 6,686 | 629 |
| H&M HENNES & MAURITZ (SHANGHAI) COM | May 2026 | 3,212 | 73 |
| H&M HENNES & MAURITZ SERVICIOS SA | May 2026 | 1,958 | 62 |
| H&M HENNES & MAURITZ USA GBC AB | Feb 2023 | 839 | 0 |
| H&M HENNES & MAURITZ VIETNAM LIMITE | May 2021 | 114 | 0 |
| H&M HENNES & MAURITZCOLOMBIA S.A.S | May 2026 | 268 | 23 |
| H&M HENNES AND MAURITZ GBC AB | May 2026 | 14,948 | 397 |
| H&M HENNES&MAURITZ LOGISTICS SP.Z O | May 2026 | 186 | 156 |
| H&M INDUSTRIES LLC | May 2026 | 555 | 5 |
| H&M INTERMODAL | Feb 2025 | 241 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | MATS8821873000 | PUSJS2601754798 | 255 | House Bill | PUSJ | 9244130 | MANUKAI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 17 CTN | 188 KG | Pier to Pier | WUHAN KINGSRICH INTERNATIONAL TRADI | H&M HENNES & MAURITZ BV | DAMCO NETHERLANDS B.V. | MENS WOVEN JACKET |
| 2026-05-27 | MATS8821873000 | PUSJS2601744872 | 255 | House Bill | PUSJ | 9244130 | MANUKAI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 CTN | 199 KG | Pier to Pier | QINGDAO HYC APPAREL | H&M HENNES & MAURITZ D.O.O. | MILSPED D.O.O | JACKET WOMEN WOVEN |
| 2026-05-27 | MATS8821873000 | PUSJS2601750367 | 255 | House Bill | PUSJ | 9244130 | MANUKAI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 CTN | 141 KG | Pier to Pier | HANGZHOU JIAYI GARMENT | H&M HENNES & MAURITZ BV | DAMCO NETHERLANDS B.V. | BLOUSE WOMEN WOVEN |
| 2026-05-27 | MATS8821873000 | PUSJS2601755032 | 255 | House Bill | PUSJ | 9244130 | MANUKAI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 CTN | 90 KG | Pier to Pier | NINGBO SEDUNO IMPORT & EXPORT | H&M HENNES & MAURITZ BV | DAMCO NETHERLANDS B.V. | SWIMSUIT WOMEN KNITTED |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | MATS8821873000 |
|---|---|
| House BOL # | PUSJS2601750119 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PUSJ |
| Voyage # | 255 |
| IMO # | 9244130 |
| Vessel Name | MANUKAI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 391 KG |
| Weight in KG | 391 KG |
| Quantity | 42 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2550779 |
| Commodity Description |
LADIES WOVEN TOP |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNTEX IMP & EXP CORP LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 1202, HUAYUAN DEVELOPING BLDG 63 |
| Address Line 2 | 9 JIANGUO |
| Address Line 3 | NORTH RD, XIACHENG DIST |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | H&M HENNES & MAURITZ BV |
|---|---|
| Address Line 1 | LETOSTRAAT 33-35 |
| City | TILBURG |
| Country Code | NL |
| Notify Party Name | DAMCO NETHERLANDS B.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | SHANNONWEG 1 |
| City | SCHIPHOL |
| Country Code | NL |
| Container Number | MATU2550779 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1692162 |
| Seal Number 1 | 1692162 |
| Equipment Description Code | SL |
| Equipment Description | Container, Steel (Container must be made of steel) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LADIES WOVEN TOP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 621142 | 00000000 | 0000000391 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 19,468 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 7,322 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 6,478 | 2026-04-01 |
| New York, New York | 1,101 | 2025-04-15 |
| Seattle, Washington | 833 | 2026-03-09 |
| Tacoma, Washington | 813 | 2026-04-20 |
| Norfolk, Virginia | 338 | 2023-12-08 |
| Charleston, South Carolina | 71 | 2026-05-04 |
| Miami, Florida | 69 | 2025-01-30 |
| Savannah, Georgia | 60 | 2024-03-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 5,223 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 4,719 | 2026-05-20 |
| Singapore Singapore | 3,970 | 2023-12-27 |
| Yangshan China (Mainland) | 2,962 | 2026-04-20 |
| Yantian China (Mainland) | 2,912 | 2025-04-28 |
| Vung Tau Vietnam | 1,999 | 2026-04-08 |
| Xiamen China (Mainland) | 1,534 | 2026-03-09 |
| Salalah Oman | 1,384 | 2026-02-27 |
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 1,204 | 2025-02-12 |
| Qingdao China (Mainland) | 1,118 | 2024-10-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for H&M Hennes & Mauritz L.P that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H&M HENNES & MAURITZ L.P | BUILDING 1 1600 RIVER ROAD BURLINGTON NJ 08016 UNITED STATES | 2025-06-20 | 1,007 |
| H&M HENNES & MAURITZ L.P | 1600 RIVER ROAD BUILDING 1 BURLINGTON TOWNSHIP, NJ 08016 | 2024-08-22 | 4,461 |
| H & M HENNES & MAURITZ L.P. | 2023-12-23 | 2,340 | |
| H&M HENNES & MAURITZ L.P. | 2018-10-16 | 2,010 | |
| H&M HENNES & MAURITZ L.P | 2021-09-08 | 1,466 | |
| H M HENNES MAURITZ L.P | 2023-12-28 | 1,272 | |
| H&M HENNES & LAURITZ L.P. | 2024-03-20 | 1,242 | |
| H&M HENNES AND MAURITZ L.P. | 2023-12-30 | 1,078 | |
| H&M HENNES & MAURITZ L.P. | 2018-10-26 | 882 | |
| H&M HENNES & MAURITZ INC. | 2026-05-19 | 841 |
Below are the top 10 phone numbers on file for H&M Hennes & Mauritz L.P.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 1,743 | |
| 2026-01-05 | 7,759 | |
| 2025-05-07 | 4 | |
| 2024-07-29 | 1,504 | |
| 2024-07-16 | 1 | |
| 2024-04-30 | 497 | |
| 2024-02-15 | 41 | |
| 2023-12-19 | 19 | |
| 2023-12-11 | 5 | |
| 2023-10-12 | 77 |
Below are the top 10 email addresses on file for H&M Hennes & Mauritz L.P.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 29 | |
| 2026-05-09 | 21 | |
| 2026-05-04 | 18 | |
| 2026-01-05 | 2 | |
| 2025-10-22 | 61 | |
| 2024-10-08 | 14 | |
| 2023-12-01 | 1 | |
| 2023-04-20 | 189 | |
| 2022-10-26 | 1 | |
| 2022-02-16 | 1 |