There are a total of 1,168 bills of lading on file for H.S.S LLC between October 30th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,168 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,168 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,167 |
| Notify Party Records | 491 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 66 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H.S.S LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with H.S.S LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with H.S.S LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| G-MAX CO.,LTD. | May 2026 | 1,117 | 299 |
| SPRINGFIX GMBH | May 2026 | 562 | 16 |
| SPRINGFIX BEFESTIGUNGTECHNIK GMBH | May 2026 | 3,079 | 10 |
| SAXONIA FRANKE GMBH & CO. KG | May 2026 | 2,483 | 7 |
| May 2026 | 6 | 6 | |
| O2A AUTOADESIVOS SA | Oct 2023 | 24 | 6 |
| Oct 2024 | 5 | 1 | |
| May 2022 | 1 | 1 | |
| May 2024 | 1 | 1 | |
| PRIMERO MACHINE TOOLS CORP | Feb 2025 | 11 | 1 |
| May 2026 | 9 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H.S.S LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H REYNAUD FILS | May 2026 | 616 | 11 |
| H ROSSI ENTERPRISES INC | May 2026 | 2,153 | 74 |
| H S CORPORATION | May 2026 | 464 | 13 |
| H S EXPORTS | May 2026 | 274 | 6 |
| H S SHANGHAI CO LTD | Jan 2025 | 144 | 0 |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | May 2026 | 118 | 6 |
| H SUPPLY, INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| H. RUIZ HNOS. E.I.R.L. | Apr 2026 | 233 | 4 |
| H. SADAR ALI AKHTAR ALI (PVT) LTD | May 2026 | 246 | 3 |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 3,407 | 64 |
| H. SCHMITT SOEHNE GMBH | May 2023 | 151 | 0 |
| H.R.T.FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 295 | 10 |
| H.S. CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 224 | 10 |
| H.S.G. | May 2026 | 121 | 5 |
| H.T. BARMA, LTD | Apr 2026 | 177 | 5 |
| H.T.BERRY COMPANY,INC. | Jun 2025 | 908 | 0 |
| H&R LOGISTICS 1931E. 27TH. ST. VERNON CA.90058 CO | May 2026 | 194 | 23 |
| H&S COLDSTORES | Aug 2022 | 598 | 0 |
| H&T FOREST INC. | May 2026 | 240 | 4 |
| H&T FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 242 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ZIMUSEL71205177 | ILTFISSAV2604022 | 10E | House Bill | ILTF | 9932517 | ZIM MOUNT FUJI | 2026-05-15 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 478 PKG | 5,544 KG | Pier to Pier | GMAX | H.S.S LLC | H.S.S LLC | FUSE LABEL AND PUSH NUT AND PAD AND PAD ANTIN OISE AND PAD AND T SCREW SW AND NUT AND NUT S PRING AND RIVET POP AND NOZZLE ASSY ... |
| 2026-05-15 | MEDUR4184178 | SHPT412026030190 | FD613 | House Bill | SHPT | 9927251 | MSC FATMA | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SINES PORTUGAL | 64 PKG | 405 KG | House to House | O2A IBERICA SA | HSS LLC | HSS LLC | FELT PRODUCTS HS CODE: 56029000 |
| 2026-05-08 | ACLUSA01265579 | SSLLNYC294287 | AST69 | House Bill | SSLL | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | STADE GERMANY | 20 CTN | 201 KG | Container Station | SAXONIA-FRANKE GMBH | HSS LLC | ON 1 PALLET S.L.A.C. SILVER CLIP HS CODE 73269098 SCAC SSLL AMS NYC294287 | |
| 2026-05-06 | ZIMUSEL71205899 | ILTFISSAV2604021 | 13E | House Bill | ILTF | 9931123 | ZIM MOUNT DENALI | 2026-05-05 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 464 PKG | 5,681 KG | Pier to Pier | GMAX | H.S.S LLC | H.S.S LLC | TOW HITCH COVER AND TETHER CLIP AND PAD AND P AD DR ANTIRATTLE AND FELT PAD AND PAD ANTINOI SE AND T SCREW AND STEEL INSERT AND ... |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | ONEYSELG67860900 |
|---|---|
| House BOL # | ILTFISLAX2604022 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ILTF |
| Voyage # | 013E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM EMERALD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10550 KG |
| Weight in KG | 10,550 KG |
| Quantity | 698 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU8275360 |
| Commodity Description |
SKIRT SHROUD UPR AND PAD AND MASKING SHEET AN D T SCREW AND FUSE LABEL AND RUBBER SKIRT AND PAD AND STRIP BACK PNL AND NON WOVEN FABRIC AND BOLT AND BOLT DR GARNISH MTG AND RIVET AN |
| Shipper Name | GMAX CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 2 | 3,4F GOOD CENTUM BUILDING 67 CENTUM |
| Address Line 3 | DONG-RO, HAEUNDAE-GU, BUSAN, KOREAT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EL 82-51-743-0086 FAX 82-51-743-5 |
| Consignee Name | H.S.S LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 2520 GUNTER PARK DR. MONTGOMERY. AL |
| Address Line 3 | 36109 TEL 334-481-0584 JINA EUNJ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | I NA |
| Notify Party Name | H.S.S LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 2520 GUNTER PARK DR. MONTGOMERY. AL |
| Address Line 3 | 36109 TEL 334-481-0584 |
| Container Number | TEMU8275360 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KRAR84745 |
| Seal Number 1 | KRAR84745 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SKIRT SHROUD UPR AND PAD AND MASKING SHEET AN D T SCREW AND FUSE LABEL AND RUBBER SKIRT AND PAD AND STRIP BACK PNL AND NON WOVEN FABRIC AND BOLT AND BOLT DR GARNISH MTG AND RIVET AN |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 750 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 155 | 2026-04-03 |
| Mobile, Alabama | 92 | 2024-07-22 |
| Los Angeles, California | 86 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 58 | 2026-05-15 |
| Charleston, South Carolina | 21 | 2021-07-05 |
| Oakland, California | 3 | 2021-12-10 |
| Seattle, Washington | 1 | 2021-10-25 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2021-05-25 |
| New York, New York | 1 | 2013-10-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 1,069 | 2026-05-21 |
| Stade Germany | 31 | 2026-05-08 |
| Rotterdam Netherlands | 13 | 2026-03-07 |
| Sines Portugal | 12 | 2026-05-15 |
| Barcelona Spain | 10 | 2019-08-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2021-04-09 |
| Bremerhaven Germany | 8 | 2018-09-10 |
| Lisboa Portugal | 4 | 2024-06-03 |
| Kwangyang South Korea | 3 | 2022-03-09 |
| Salalah Oman | 3 | 2013-07-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for H.S.S LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H.S.S LLC | 2520 GUNTER PARK DR. MONTGOMERY. AL 36109 | 2026-05-21 | 337 |
| H.S.S LLC | 2520 GUNTER PARK DR. MONTGOMERY. AL 36109 DONG-SIC KIM | 2025-11-05 | 334 |
| H.S.S LLC | 2026-05-21 | 37 | |
| H.S.S LLC | 2025-12-08 | 2 | |
| H.S.S LLC | 2025-12-23 | 2 | |
| H.S.S LLC | 2026-03-02 | 1 | |
| H.S.S LLC | 2016-01-08 | 165 | |
| H.S.S LLC | 2024-01-16 | 159 | |
| H.S.S LLC | 2014-01-23 | 96 | |
| HSS LLC | 2026-05-08 | 39 |
Below are the top 10 phone numbers on file for H.S.S LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 933 | |
| 2026-04-04 | 370 | |
| 2024-08-31 | 8 | |
| 2024-08-31 | 6 | |
| 2023-02-27 | 3 | |
| 2021-09-14 | 4 | |
| 2021-08-02 | 9 | |
| 2021-06-14 | 14 | |
| 2020-04-06 | 4 | |
| 2019-05-20 | 7 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||