There are a total of 3,407 bills of lading on file for H. Saga International, Inc. between December 3rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,407 bills of lading, 29 were within the past 30 days and 64 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,407 |
|---|---|
| Shipper Records | 254 |
| Consignee Records | 1,928 |
| Notify Party Records | 2,516 |
| First Shipment on File | Dec 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 29 |
| Records in Last 90 Days | 64 |
| Records in the Past Year | 278 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H. SAGA INTERNATIONAL, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with H. Saga International, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with H. Saga International, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARTISAN HARDWOOD, INC. | May 2026 | 4,807 | 348 |
| THAI PAPER CO., LTD. | May 2026 | 1,704 | 340 |
| ZHEJIANG XINGKE WOOD CO., LTD | May 2026 | 1,533 | 285 |
| PHOENIX PULP & PAPER PUBLIC COMPANY | May 2026 | 1,630 | 134 |
| UNION PAPER CORPORATION | Nov 2024 | 124 | 113 |
| INTERNATIONAL PAPER & SUN CARTONBOARD CO., LTD | Apr 2026 | 258 | 58 |
| E.SUN COMMERCIAL BANK, LTD. | Feb 2026 | 363 | 36 |
| CHANGZHOU SENHONG DECORATIVE MATERI | May 2026 | 10,189 | 34 |
| QUALIAWARE INC | May 2026 | 518 | 26 |
| FUJIAN HUAMIN IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 10,872 | 26 |
| FIRST COMMERCIAL | Apr 2026 | 1,096 | 24 |
| LIAN HONG INTERNATIONAL | May 2026 | 654 | 23 |
| TO ORDER THAI PAPER CO., LTD. | Jan 2022 | 28 | 22 |
| CHANGZHOU YONGFENG PACKING MATERIAL | May 2026 | 4,893 | 16 |
| YVO PEOPLE INC. | May 2026 | 211 | 15 |
| THE SHANGHAI COMMERCIAL & SAVINGS BANK LTD. | May 2026 | 429 | 15 |
| FOUR SEASONS PACKAGING CORP | Mar 2026 | 1,424 | 15 |
| HUANG GUAN SPECIAL PRINTERY CO. | May 2026 | 433 | 14 |
| XIN YUAN CAPITAL LTD. | Sep 2022 | 91 | 13 |
| WEN HO INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 10,836 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H. Saga International, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H S CORPORATION | May 2026 | 464 | 13 |
| H S EXPORTS | May 2026 | 274 | 6 |
| H S SHANGHAI CO LTD | Jan 2025 | 144 | 0 |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | May 2026 | 118 | 6 |
| H SUPPLY, INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| H-T-L PERMA USA L.P. | May 2026 | 459 | 14 |
| H. RUIZ HNOS. E.I.R.L. | Apr 2026 | 233 | 4 |
| H. SADAR ALI AKHTAR ALI (PVT) LTD | May 2026 | 246 | 3 |
| H. SCHMITT SOEHNE GMBH | May 2023 | 151 | 0 |
| H.S. CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 224 | 10 |
| H.S.G. | May 2026 | 121 | 5 |
| H.S.S LLC | May 2026 | 1,168 | 23 |
| H.T. BARMA, LTD | Apr 2026 | 177 | 5 |
| H.T.BERRY COMPANY,INC. | Jun 2025 | 908 | 0 |
| H.T.G TRADING CO LTD | Nov 2023 | 566 | 0 |
| H&S COLDSTORES | Aug 2022 | 598 | 0 |
| H&T FOREST INC. | May 2026 | 240 | 4 |
| H&T FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 242 | 7 |
| H&T GLOBAL CIRCUITS | May 2026 | 1,017 | 13 |
| H&T INTELLIGENT CONTROL (VIETNAM) C | May 2026 | 569 | 35 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | EGLV149602017378 | 1353E | Regular Bill | EGLV | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 450 CTN | 7,712 K | House to House | ONFLYING GARMENT ACCESSORY INDUSTRIAL LIMITED | H.SAGA INTERNATIONAL INC. | PORT ALLIANCE LOGISTICS INTERNATIONAL INC. | PACKAGING GARMENT BAG PACKAGING (GARMENT'S BAG) @ E-MAIL XX@PORT-ALLIANCE.COM | |
| 2026-05-20 | OOLU2324740470 | 163E | In-bond Automated | OOLU | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 216 PKG | 96,791 KG | House to House | THAI PAPER | H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | BLUEX TRADE INC | OFFSET PRINTING PAPER | |
| 2026-05-19 | EGLV142650816458 | 1218E | Regular Bill | EGLV | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 19,600 K | House to House | ZHEJIANG XINGKE WOOD | ARTISAN HARDWOOD, INC. | H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | FLOORING (WOOD FLOOR PANELS) FLOORING (WOOD FLOOR PANELS) @@@@XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXEMAIL XX@PORT-ALLIAN . THE SAME | |
| 2026-05-19 | EGLV142650816334 | 1217E | Regular Bill | EGLV | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 19,800 K | House to House | CHANGZHOU SENHONG DECORATIVE MATERIALS INC. | ARTISAN HARDWOOD, INC. | H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | LAMINATE FLOORING FLOORING (LAMINATE FLOORING POXXXXXXXXX/POXXXXXXX (SH25086-2-CA /SH25098-CA)) @TEL 86 519 88363880 @@@@XXXXXXX... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | EGLV003600449225 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1452E |
| IMO # | 9935387 |
| Vessel Name | EVER MATCH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAICHUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25788 K |
| Weight in KG | 25,788 KG |
| Quantity | 341 PKG |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU6138374 |
| Commodity Description |
PP LIDS AND PAPER FOOD CUP AND SOUP CUP C1S GLOSS,PP LIDS AND PAPER FOOD CUP AND SOUP CUP 341PKGS=34PLTS(34PLTS=344000SHEETS)+307C TNS PO#XXXXXXXXXX @ TEL 886(2)25092090 |
| Shipper Name | LIAN HONG INTERNATIONAL CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1F., NO. 97, ZHONGXING ST., HOULI |
| Address Line 2 | DIST., |
| Address Line 3 | TAICHUNG CITY 421001 , TAIWAN |
| Consignee Name | LKJ TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3915 MAIN ST STE 500 FLUSHING, NY |
| Address Line 2 | FLUSHING 11354 |
| Address Line 3 | EIN # 33-3656030 |
| Notify Party Name | H.SAGA INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 20955 PATHFINDER ROAD, SUITE 230 |
| Address Line 2 | DIAMOND BAR, CA 91765 |
| Address Line 3 | EMAIL: AN@PORT-ALLIANCE.COM |
| Notify Party Name | PORT ALLIANCE SUPPLY CHAIN |
|---|---|
| Address Line 1 | SOLUTIONS CO., LTD. |
| Address Line 2 | 11F., NO.132, SEC. 2, NANJING E. |
| Address Line 3 | RD.,ZHONGSHAN DIST., |
| Address Line 4 | TAIPEI CITY 10489,TAIWAN (R.O.C.) |
| Container Number | TGBU6138374 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCSLQ1564 |
| Seal Number 1 | EMCSLQ1564 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PP LIDS AND PAPER FOOD CUP AND SOUP CUP C1S GLOSS,PP LIDS AND PAPER FOOD CUP AND SOUP CUP 341PKGS=34PLTS(34PLTS=344000SHEETS)+307C TNS PO#XXXXXXXXXX @ TEL 886(2)25092090 |
| Additional Cargo 1 | FAX 886(2)25092750 EMAIL XX@PORT-ALLIANCE.COM @@ TEL 886(2)25092090 FAX 886(2)25092750 EMAIL XX@PORT-ALLIANCE.COM CNEE LKJ TRADING INC MAIL XXXXXXXXXXXXX@FOXMAIL.COM ATTN XXXXXX |
| Additional Cargo 2 | TEL +0574-28801330 XXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 2 | THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 3 | THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,012 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 755 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 460 | 2026-05-20 |
| Miami, Florida | 427 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 135 | 2026-01-28 |
| Tacoma, Washington | 117 | 2025-12-20 |
| Savannah, Georgia | 84 | 2026-05-05 |
| Norfolk, Virginia | 60 | 2026-04-30 |
| Mobile, Alabama | 58 | 2026-05-16 |
| Tampa, Florida | 55 | 2026-05-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 684 | 2026-05-09 |
| Singapore Singapore | 521 | 2026-05-06 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 491 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 457 | 2026-05-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 193 | 2025-09-01 |
| Pusan South Korea | 157 | 2026-05-01 |
| Yantian China (Mainland) | 150 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 114 | 2026-04-25 |
| Luda China (Mainland) | 90 | 2022-11-29 |
| Taibei China (Taiwan) | 69 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for H. Saga International, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 20955 PATHFINDER ROAD, SUITE 230, DIAMOND BAR,CA 91765 | 2026-05-19 | 399 |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 20955 PATHFINDER ROAD, SUITE 230 DIAMOND BAR CA UNITED STATES 8531357 | 2026-05-20 | 178 |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 2025-07-10 | 23 | |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 2025-10-08 | 12 | |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 2026-01-26 | 3 | |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 2025-10-22 | 2 | |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | 2025-11-18 | 1 | |
| H.SAGA INTERNATIONAL INC. | 2022-08-24 | 301 | |
| H.SAGA INTERNATIONAL INC. | 2026-05-23 | 243 | |
| H. SAGA INTERNATIONAL CO.,LTD. | 2024-09-06 | 199 |
Below are the top 10 phone numbers on file for H. Saga International, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 1,355 | |
| 2026-05-19 | 377 | |
| 2026-03-10 | 3 | |
| 2023-10-10 | 85 | |
| 2022-05-18 | 10 | |
| 2022-04-29 | 7 | |
| 2021-12-22 | 1 | |
| 2021-12-06 | 1 | |
| 2021-12-01 | 1 | |
| 2021-09-21 | 2 |
Below are the top 10 email addresses on file for H. Saga International, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 946 | |
| 2025-07-24 | 1 | |
| 2023-12-02 | 2 | |
| 2021-12-22 | 1 | |
| 2021-12-01 | 1 | |
| 2021-11-09 | 3 | |
| 2021-09-21 | 2 | |
| 2019-11-15 | 4 | |
| 2019-03-18 | 6 | |
| 2019-02-25 | 1 |