There are a total of 118 bills of lading on file for H S Trading Of Hillsborough Inc between December 15th, 2022 and May 16th, 2026.
Of those 118 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 118 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 117 |
| Notify Party Records | 35 |
| First Shipment on File | Dec 15th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with H S Trading Of Hillsborough Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with H S Trading Of Hillsborough Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANG DONG FUHE PACKAGING TECHNOIOG | May 2026 | 1,158 | 80 |
| FUZHOU MEITONG PLASTIC PRODUCTS COMPANY LIMITED | May 2026 | 629 | 21 |
| NINGBO YUXIANG PLASTIC CO.,LTD. | May 2026 | 190 | 6 |
| Apr 2026 | 6 | 4 | |
| XIN LIAN PACKAGING MATERIALS CO. | May 2026 | 1,531 | 3 |
| SHENZHEN DILE INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 569 | 3 |
| XJW CO., LIMITED | Jun 2025 | 329 | 1 |
| BLESSING SERVICES, INC | Jun 2025 | 475 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to H S Trading Of Hillsborough Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| H REYNAUD FILS | May 2026 | 616 | 11 |
| H ROSSI ENTERPRISES INC | May 2026 | 2,153 | 74 |
| H S CORPORATION | May 2026 | 464 | 13 |
| H S EXPORTS | May 2026 | 274 | 6 |
| H S SHANGHAI CO LTD | Jan 2025 | 144 | 0 |
| H SUPPLY, INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| H. RUIZ HNOS. E.I.R.L. | Apr 2026 | 233 | 4 |
| H. SADAR ALI AKHTAR ALI (PVT) LTD | May 2026 | 246 | 3 |
| H. SAGA INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 3,407 | 64 |
| H. SCHMITT SOEHNE GMBH | May 2023 | 151 | 0 |
| H.S. CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 224 | 10 |
| H.S.G. | May 2026 | 121 | 5 |
| H.S.S LLC | May 2026 | 1,168 | 23 |
| H.T. BARMA, LTD | Apr 2026 | 177 | 5 |
| H.T.BERRY COMPANY,INC. | Jun 2025 | 908 | 0 |
| H.T.G TRADING CO LTD | Nov 2023 | 566 | 0 |
| H&S COLDSTORES | Aug 2022 | 598 | 0 |
| H&T FOREST INC. | May 2026 | 240 | 4 |
| H&T FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 242 | 7 |
| H&T GLOBAL CIRCUITS | May 2026 | 1,017 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | COSU6447120080 | HNLTFZ263A0079 | 107E | House Bill | HNLT | 9448815 | COSCO VIETNAM | 2026-04-18 | TAMPA, FLORIDA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,985 CTN | 13,130 K | House to House | FUZHOU MEITONG PLASTIC PRODUCTS COMPANY LIMITED | H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | PLASTIC CONTAINER THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-04-20 | COSU6446590632 | OBLMOBSZ2638412 | 134E | House Bill | OBLM | 9310240 | OOCL SOUTHAMPTON | 2026-04-18 | TAMPA, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 104 CTN | 10,236 KG | House to House | XIN LIAN PACKAGING MATERIALS | H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | PS PLASTIC CONTAINERS PET PLASTIC CONTAINE RS PP PLASTIC CONTAINERS | |
| 2026-04-17 | OOLU8811344960 | OBLMOBSZ2632585 | 107E | House Bill | OBLM | 9448815 | COSCO VIETNAM | 2026-04-15 | TAMPA, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,059 CTN | 13,177 KG | Container Yard | GUANG DONG FUHE PACKAGING TECHNOIOG | H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | PP PLASTIC CONTAINER | |
| 2026-02-21 | MAEU263344339 | HNLTFZ25QA0146 | 608N | House Bill | HNLT | 9410260 | AS SAMANTA | 2026-02-20 | TAMPA, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 1,918 CTN | 12,615 K | Container Yard | FUZHOU MEITONG PLASTIC PRODUCTS COMPANY LIMITED | H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | PLASTIC CONTAINER THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-04-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-29 |
| Trade Update Date | 2026-03-05 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32066271 |
|---|---|
| House BOL # | OBLMOBSZ2635027 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OBLM |
| Voyage # | 23E |
| IMO # | 9305506 |
| Vessel Name | MSC KUMSAL |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TAMPA, FLORIDA (1801) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9360 KG |
| Weight in KG | 9,360 KG |
| Quantity | 860 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7584734 |
| Commodity Description |
PLASTIC CONTAINER |
| Shipper Name | XIN LIAN PACKAGING MATERIALS CO.,LT |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING 3, NO. 3, AIQIAO ROAD, CHA |
| Address Line 2 | NGPING TOWNDONGGUAN CITY,,GUANGDON |
| Address Line 3 | G,CN |
| Consignee Name | H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4950 DISTRIBUTION DR,TAMPA,FLORIDA |
| Address Line 2 | 33605,US |
| Container Number | ZCSU7584734 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260279787 |
| Seal Number 1 | A4260279787 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CONTAINER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampa, Florida | 116 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-04-21 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-10-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 79 | 2026-04-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 18 | 2026-04-20 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-01-22 |
| Cartagena Colombia | 9 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-05-07 |
Below are the top 9 company names and addresses for H S Trading Of Hillsborough Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 4933 DISTRIBUTION DR,TAMPA,FLORIDA 33605,US | 2026-04-17 | 72 |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 4933 DISTRIBUTION DR TAMPA FL 33605 | 2025-08-12 | 3 |
| H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2026-05-18 | 28 | |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2023-04-22 | 7 | |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2025-05-13 | 2 | |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2025-04-21 | 2 | |
| H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2026-04-30 | 2 | |
| H S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2024-12-06 | 1 | |
| H&S TRADING OF HILLSBOROUGH INC | 2026-04-20 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for H S Trading Of Hillsborough Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-17 | 1 |