There are a total of 71 bills of lading on file for Hangzhou Sweet Imp&EXP between July 26th, 2019 and May 20th, 2026.
Of those 71 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 71 |
|---|---|
| Shipper Records | 71 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 26th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 37 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SWEET IMP&EXP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Sweet Imp&EXP, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Sweet Imp&EXP in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WOODRIDGE SIA | May 2026 | 717 | 17 |
| LIND EQUIPMENT LTD. | May 2026 | 151 | 4 |
| INDUSTRO INT L CO LTD | May 2026 | 872 | 3 |
| Jan 2024 | 3 | 3 | |
| LAUREL SUPPLIES LLC | May 2026 | 32 | 2 |
| HEEZY LLC | Jan 2026 | 49 | 2 |
| HARBOR FREIGHT INC | Apr 2026 | 185 | 2 |
| FIRSTHOPE TRADING INC | May 2026 | 112 | 2 |
| ADDISON ELECTRONIQUE | Nov 2025 | 114 | 2 |
| VERTS BRAND CO. | Dec 2025 | 816 | 1 |
| TORROMY INC | May 2026 | 212 | 1 |
| T-H MARINE SUPPLIES,INC | May 2026 | 1,224 | 1 |
| SILVER ARC SYSTEMS | May 2026 | 156 | 1 |
| SHINNING TRADE INC | May 2026 | 76 | 1 |
| Aug 2022 | 4 | 1 | |
| RV DESIGNER | Apr 2026 | 135 | 1 |
| RITCHIE BROS LTD. | Mar 2026 | 340 | 1 |
| RITCHIE BROS AUCTIONEERS | May 2026 | 7,185 | 1 |
| OROSZAERZKY INC | May 2026 | 249 | 1 |
| NEW FUSION INC | May 2026 | 208 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sweet Imp&EXP.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 259 |
| HANGZHOU SUZUKI GAS APPLIANCE PARTS | Apr 2025 | 193 | 0 |
| HANGZHOU SYNLETT OUTDOOR LTD. | Apr 2026 | 83 | 1 |
| HANGZHOU TAIDOU SPORTS GOODS CO. | Jan 2026 | 117 | 0 |
| HANGZHOU TAIHE TRADING CO.,LTD | Aug 2025 | 189 | 0 |
| HANGZHOU TAIMING IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 750 | 13 |
| HANGZHOU TANY SCULPTURE COMPANY | May 2026 | 205 | 3 |
| HANGZHOU TAO SHUO TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 238 | 5 |
| HANGZHOU TAOJIE TRADE | May 2026 | 357 | 107 |
| HANGZHOU TECHTRADE INTERNATIONAL | May 2026 | 1,198 | 17 |
| HANGZHOU TENGLI TRANSMISSION TECHNO -LOGY CO.,LTD. | May 2026 | 92 | 9 |
| HANGZHOU TENGSHI WEAVER CO.,LTD. | May 2026 | 1,499 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HDMUNBOZ24A58600 | KYSIFLSAMY260279 | 0019E | House Bill | KYSI | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,884 CTN | 18,923 KG | Pier to Pier | HANGZHOU SWEET IMP&EXP | DYNASTY SHIPPING LLC | RV BLINDS BLADE ROLLER BLIND GAZEBO POWER STRIP ARTIFICIAL HEDGE SUN SHADE SUN SHADE FILTER DOOR HARDWARE MONITOR STAND MONITOR ... | ||
| 2026-05-25 | ONEYNB6JI5211500 | KYSIFLSAMY260264 | 0019E | House Bill | KYSI | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,801 CTN | 19,322 KG | Container Yard | HANGZHOU SWEET IMP&EXP | DYNASTY SHIPPING LLC | SPINDLE WATER FILTERRV INTERIOR LED LIGHTRV INLETELECTRIC CORDS WITH CONNECTORSSURGE PROTECTORTRAILER CORDRV RANGE HOOD VENT TRA... | ||
| 2026-05-21 | ONEYNB6BF1288600 | KYSIFCHIMY260169 | 254E | House Bill | KYSI | 9952696 | ONE REASSURANCE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,211 CTN | 17,780 KG | HANGZHOU SWEET IMP&EXP | SMART SUPPLY CHAIN INC | VALVE BODIES ELECTRIC CORDS WITH CONNECTORS RV INLET LOCK BOOSTER CABLES PATH LIGHTS ARTIFICIAL FLOWERS SHUT THE BOX OUTDOOR LAM... | ||
| 2026-05-18 | YMJAW232668625 | THGLNBO26050110 | 100E | House Bill | THGL | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 500 CTN | 17,986 KG | House to House | HANGZHOU SWEET IMP&EXP | DYNASTY SHIPPING LLC | STEAM IRON RUBBER HOSEGARDEN HOSEWATER SPRAY RV REFRIGERATOR BARRV INTERIOR LED LIGHTRV SC REENRV INLETELECTRIC CORDS WITH CONNE... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | HDMUNBOZT5E63500 |
|---|---|
| House BOL # | KYSIFLSAMY260278 |
| Manifest Number | 558473 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KYSI |
| Voyage # | 0019E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM NURI |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18845 KG |
| Weight in KG | 18,845 KG |
| Quantity | 1554 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU9007147 |
| Commodity Description |
RV BLINDS WINDOW CURTAINSHOWER CURTAINVALANCE FOLDING WAGON GAZEBO BACKDROP STAND ARTIFICIAL HEDGE ROLLER BLIND SUNBLINDSROLLER BLINDCELLULAR WINDOW SHADESROLLER BLINDBLINDS SUNBLINDS SCREWS DOOR HARDWARE SAFE BOX FLAT LEG PLANT BED CAR SPEAKER |
| Shipper Name | HANGZHOU SWEET IMP&EXP CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM101, UNIT 14, ZHIHUIZHONGCHUANG C |
| City | HANGZHOU |
| Zip Code | 310000 |
| Country Code | CN |
| Notify Party Name | SMART SUPPLY CHAIN INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5680 HWY 6 STE 364 MISSOURI |
| Address Line 2 | CITY TX 77459 |
| City | MISSOURI CITY |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77459 |
| Country Code | US |
| Container Number | KOCU9007147 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1461587 |
| Seal Number 1 | 25H1461587 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RV BLINDS WINDOW CURTAINSHOWER CURTAINVALANCE FOLDING WAGON GAZEBO BACKDROP STAND ARTIFICIAL HEDGE ROLLER BLIND SUNBLINDSROLLER BLINDCELLULAR WINDOW SHADESROLLER BLINDBLINDS SUNBLINDS SCREWS DOOR HARDWARE SAFE BOX FLAT LEG PLANT BED CAR SPEAKER |
| Additional Cargo 1 | BACKDROP STAND |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 27 | 2026-04-02 |
| Los Angeles, California | 18 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 7 | 2025-11-28 |
| Oakland, California | 5 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-03-21 |
| Houston, Texas | 3 | 2026-05-12 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-05-02 |
| New York, New York | 1 | 2026-02-14 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2022-10-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 49 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 18 | 2026-02-24 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sweet Imp&EXP that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | RM101, UNIT 14, ZHIHUIZHONGCHUANG C HANGZHOU 310030 CN | 2026-05-21 | 8 |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | RM101, UNIT 14, ZHIHUIZHONGCHUANG C ENTRE, XIHU DISTRICT, HANGZHOU, 310 030, CHINA,HANGZHOU,CN | 2026-05-18 | 4 |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2026-03-12 | 4 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2026-04-10 | 4 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2025-12-09 | 2 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2026-03-23 | 1 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2025-11-13 | 1 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2026-02-14 | 1 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2026-05-02 | 1 | |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | 2026-05-12 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Sweet Imp&EXP.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-28 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||