There are a total of 67 bills of lading on file for Hangzhou Sunward Tech between June 25th, 2024 and May 20th, 2026.
Of those 67 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 67 |
|---|---|
| Shipper Records | 67 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 25th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNWARD TECH.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Sunward Tech, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Sunward Tech in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TREVIA LLC | Apr 2026 | 377 | 12 |
| BESTWISE LIMITED | Jan 2026 | 1,418 | 11 |
| HANGZHOU SHANGWANG TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 29 | 9 |
| ACTONIM TRADE INC | May 2026 | 496 | 5 |
| GINGLE UNION USA INC | Sep 2025 | 2,471 | 4 |
| CRYSTAL SEA LIMITED | Apr 2026 | 1,091 | 3 |
| ANDERSON GLASS CONTRACTORS LLC | May 2026 | 16 | 3 |
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 2 |
| MULTIFAMILY SERVICES LLC | Mar 2026 | 91 | 2 |
| GOCHOICE TRADE INC | May 2026 | 328 | 2 |
| FNBM GROUP LLC | Apr 2026 | 597 | 2 |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| SWELLEW TRADE INC | May 2026 | 137 | 1 |
| SHINY MOON USA INC | Feb 2026 | 2,082 | 1 |
| SAR BUILDERS | Nov 2025 | 11 | 1 |
| POLARSTERN ENTERPRISES LTD. | Mar 2026 | 18 | 1 |
| PIKAPIKA INC | May 2026 | 558 | 1 |
| KULAMOON INC | Feb 2026 | 1,977 | 1 |
| Apr 2026 | 10 | 1 | |
| DWHONGTU INC | May 2026 | 1,713 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunward Tech.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 259 |
| HANGZHOU SUZUKI GAS APPLIANCE PARTS | Apr 2025 | 193 | 0 |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | May 2026 | 71 | 22 |
| HANGZHOU SYNLETT OUTDOOR LTD. | Apr 2026 | 83 | 1 |
| HANGZHOU TAIDOU SPORTS GOODS CO. | Jan 2026 | 117 | 0 |
| HANGZHOU TAIHE TRADING CO.,LTD | Aug 2025 | 189 | 0 |
| HANGZHOU TAIMING IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 750 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | MAEU267391231 | CGGMSGH5137639 | 619N | House Bill | CGGM | 9215907 | MAERSK NESTON | 2026-05-15 | JACKSONVILLE, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 101 CTN | 1,508 KG | Container Yard | HANGZHOU SUNWARD TECH | HANGZHOU SHANGWANG TECHNOLOGY | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS | LED MIRROR |
| 2026-05-15 | YMJAW228284174 | AMZDCN26T6XOUDRV | 043E | House Bill | AMZD | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 370 KG | House to House | HANGZHOU SUNWARD TECH | HANGZHOU SHANGWANG TECHNOLOGY | HANGZHOU SHANGWANG TECHNOLOGY | STORAGE BOX |
| 2026-05-15 | MAEU267391228 | CGGMSGH5138041 | 614E | House Bill | CGGM | 9320233 | GJERTRUD MAERSK | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 90 CTN | 1,275 KG | HANGZHOU SUNWARD TECH | HANGZHOU SHANGWANG TECHNOLOGY | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS | LED MIRROR | |
| 2026-04-30 | MAEU268893283 | CGGMSGH5137974 | 613E | House Bill | CGGM | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-29 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 425 KG | HANGZHOU SUNWARD TECH | HANGZHOU SHANGWANG TECHNOLOGY | MOHAWK GLOBAL LOGISTICS | LED MIRROR | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | CMDUTJN0919437 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKXGG26040048 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | 9334923 |
| Vessel Name | COSCO OCEANIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XINGANG (TIANJIN) |
| Foreign Port of Lading | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) (57043) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21348 K |
| Weight in KG | 21,348 KG |
| Quantity | 14 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
APHU7243499 |
| Commodity Description |
SHOWER DOOR |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNWARD TECH CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 228 BINKANG ROAD, XIXING STREET, |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | VSC MANAGEMENT, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | PUCKET PLACE APARTMENTS |
| Address Line 3 | 3447 AMHERST DR |
| City | AMARILLO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79019 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | VSC MANAGEMENT, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | PUCKET PLACE APARTMENTS |
| Address Line 3 | 3447 AMHERST DR |
| City | AMARILLO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79019 |
| Country Code | US |
| Container Number | APHU7243499 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R9881467 |
| Seal Number 1 | R9881467 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SHOWER DOOR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 20 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 13 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 6 | 2026-05-16 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 3 | 2026-04-30 |
| Houston, Texas | 3 | 2025-12-15 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2026-05-16 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2026-02-16 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-03-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 32 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 14 | 2025-10-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2026-05-16 |
| Colon Panama | 3 | 2026-05-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-03-17 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2026-04-28 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 1 | 2026-05-16 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-12-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunward Tech that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 228 BINKANG ROAD XIXING STREET BINJIANG DISTRICT HANGZHOU ZHEJIANG CHINA | 2026-05-16 | 7 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | ROOM 1988, BLOCK A, BUILDING 3, 228 BINKANG ROAD,,HANGZHOU,CN | 2026-03-27 | 2 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-01-07 | 2 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2025-11-05 | 1 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-04-28 | 1 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-03-16 | 1 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-04-21 | 1 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-05-21 | 1 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-05-16 | 1 | |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | 2026-05-20 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||