There are a total of 265 bills of lading on file for Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd between November 6th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 265 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 265 |
|---|---|
| Shipper Records | 266 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INDITEX S.A. | May 2026 | 6,718 | 44 |
| LASCANA FASHION INC | May 2026 | 1,733 | 23 |
| NEXT RETAIL LTD | May 2026 | 2,623 | 18 |
| OTTO GMBH CO. KG | Mar 2026 | 618 | 10 |
| NEWTON BUYING CORP | Jan 2026 | 69,529 | 6 |
| JOSEPH RIBKOFF INC. | May 2026 | 608 | 4 |
| VENUS FASHION INC | Mar 2026 | 8,659 | 3 |
| OTTO GMBH &CO | Feb 2025 | 171 | 2 |
| LPP MANUFACTURING | May 2026 | 699 | 2 |
| KONTOOR US, LLC | Aug 2025 | 35,746 | 2 |
| ALPHI APPAREL GROUP | Mar 2026 | 261 | 2 |
| REISS (USA) LIMITED | May 2026 | 1,344 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 259 |
| HANGZHOU SUZUKI GAS APPLIANCE PARTS | Apr 2025 | 193 | 0 |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | May 2026 | 71 | 22 |
| HANGZHOU SYNLETT OUTDOOR LTD. | Apr 2026 | 83 | 1 |
| HANGZHOU TAIDOU SPORTS GOODS CO. | Jan 2026 | 117 | 0 |
| HANGZHOU TAIHE TRADING CO.,LTD | Aug 2025 | 189 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MATS1107744010 | BANQ1073885511 | 099 | House Bill | BANQ | 9814600 | LURLINE | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 190 CTN | 3,512 K | HANGZHOU SUNTEN APPAREL | INDITEX S.A. | INDITEX S.A. | MEN'S 100% LINEN KNITTED PULLOVER SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA XXXXXXXXXX BY SEA THEN TO XXXXX BY AIR AT RECEIVER'S RISK, CAR... | |
| 2026-05-04 | MATS5753074011 | BANQ1073340005 | 015E | House Bill | BANQ | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 109 CTN | 1,522 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNTEN APPAREL | INDITEX S.A. | INDITEX S.A. | GIRL'S 100% COTTON KNITTED VEST SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA XXXXXXXXXX BY SEA THEN TO ES BY AIR AT RECEIVER'S RISK, CARE AND... |
| 2026-05-04 | MATS5753074013 | BANQ1073865248 | 015E | House Bill | BANQ | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 76 CTN | 1,250 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNTEN APPAREL | INDITEX S.A. | INDITEX S.A. | WOMEN'S KNITTED PANTSKIRT SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA XXXXXXXXXX BY SEA THEN TO ES BY AIR AT RECEIVER'S RISK, CARE AND EXPRESS |
| 2026-05-04 | MATS5753074013 | BANQ1073887568 | 015E | House Bill | BANQ | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 123 CTN | 2,007 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNTEN APPAREL | INDITEX S.A. | INDITEX S.A. | WOMAN'S KINTTED VEST SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA XXXXXXXXXX BY SEA THEN TO ES BY AIR AT RECEIVER'S RISK, CARE AND EXPRESS |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | MATS1107744010 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073884355 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 099 |
| IMO # | |
| Vessel Name | LURLINE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 796 K |
| Weight in KG | 796 KG |
| Quantity | 49 CTN |
| Volume | 5 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU4641266 |
| Commodity Description |
WOMEN'S 72% VISCSOE 18% POLYESTER 10% LINEN KNITTED PANTSKIRT SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA XXXXXXXXXX BY SEA THEN TO XXXXX |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.15 BINWEN ROAD |
| Address Line 2 | HANGZHOU 310051 CN |
| Consignee Name | INDITEX S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | POLIGONO INDUSTRIAL SA PARCELA 79 B |
| Address Line 2 | ARTEIXO SANTIAGO 15142 ES |
| Notify Party Name | INDITEX S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | POLIGONO INDUSTRIAL SA PARCELA 79 B |
| Address Line 2 | ARTEIXO SANTIAGO 15142 ES |
| Container Number | MATU4641266 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1681995 |
| Seal Number 1 | 1681995 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S 72% VISCSOE 18% POLYESTER 10% LINEN KNITTED PANTSKIRT SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA XXXXXXXXXX BY SEA THEN TO XXXXX |
| Additional Cargo 1 | BY AIR AT RECEIVER'S RISK, CARE AND EXPRESS |
| Marks and Numbers 1 | 1074001637 NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 120 | 2026-05-11 |
| Tacoma, Washington | 85 | 2023-08-11 |
| Los Angeles, California | 29 | 2025-07-29 |
| Miami, Florida | 14 | 2026-03-24 |
| Seattle, Washington | 8 | 2024-06-26 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2025-01-11 |
| New York, New York | 2 | 2015-11-07 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2020-08-13 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2015-08-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 247 | 2026-05-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2021-11-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2022-06-30 |
| Pusan South Korea | 3 | 2022-08-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | FLOOR 7 TIANMING BUILDING NO 286 TIYU CHANG ROAD HANGZHOU ZHEJIANG 798989 | 2016-01-20 | 41 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO., LTD | NO.15 BINWEN ROAD HANGZHOU 310051 CN | 2025-10-06 | 38 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO.,LTD | 2025-07-12 | 28 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL | 2026-05-11 | 24 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO.,LTD. | 2015-09-12 | 22 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO.,LTD. | 2014-10-23 | 8 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | 2019-07-17 | 8 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO.,LTD. | 2013-08-27 | 6 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL | 2026-03-24 | 5 | |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO.,LTD | 2021-10-28 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-18 | 1 | |
| 2015-09-18 | 4 | |
| 2013-10-15 | 1 | |
| 2013-10-05 | 1 | |
| 2013-07-31 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hangzhou Sunten Apparel Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-18 | 1 |