There are a total of 136 bills of lading on file for Hangzhou Timing Security between March 23rd, 2015 and May 18th, 2026.
Of those 136 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 136 |
|---|---|
| Shipper Records | 136 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 23rd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU TIMING SECURITY.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Hangzhou Timing Security, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Hangzhou Timing Security in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CIS SECURITY SOLUTIONSINC | May 2026 | 99 | 50 |
| PETER MORELLO SR. | Dec 2024 | 33 | 30 |
| LYNCO PRODUCTS | May 2026 | 1,418 | 11 |
| PHILADELPHIA SECURITY PRODUCTS | Dec 2025 | 23 | 2 |
| CONTROLTEK USA | Apr 2025 | 30 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Timing Security.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU TIANHENG MACHINE CO.,LTD | May 2026 | 648 | 14 |
| HANGZHOU TIANLONG STEEL CYLINDER CO | May 2026 | 137 | 6 |
| HANGZHOU TIANXIANG IMPORT&EXPORT CO | May 2026 | 241 | 5 |
| HANGZHOU TIANXIN TRADE CO.,LTD. | Jan 2026 | 106 | 0 |
| HANGZHOU TIANYE IMP&EXP TRADE CO.,L | May 2026 | 276 | 8 |
| HANGZHOU TIANYUAN IMPORT AND EXPORT | Jan 2026 | 2,555 | 0 |
| HANGZHOU TIANYUAN PET PRODUCTS COMP | May 2026 | 4,923 | 43 |
| HANGZHOU TIGERS POLYMER CO.,LTD. | May 2026 | 289 | 4 |
| HANGZHOU TIMELESS HOMETEXTILE CO. | Aug 2024 | 200 | 0 |
| HANGZHOU TIMES INDUSTRIAL CO.,LTD. | May 2026 | 135 | 2 |
| HANGZHOU TITA GROUP LIMITED | May 2026 | 1,082 | 18 |
| HANGZHOU TLE IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 568 | 19 |
| HANGZHOU TODAYTEC DIGITAL CO.,LTD. | May 2026 | 601 | 5 |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | May 2026 | 738 | 173 |
| HANGZHOU TONGHAO TEXTILE CO., LTD | Apr 2026 | 126 | 2 |
| HANGZHOU TONGWANG MACHINERY CO.,LTD | Apr 2026 | 722 | 4 |
| HANGZHOU TONGXIANG IMP. & EXP. CO. | May 2026 | 1,269 | 6 |
| HANGZHOU TONNY ELECTRIC & TOOLS CO. | May 2026 | 1,745 | 15 |
| HANGZHOU TOP IN INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 248 | 12 |
| HANGZHOU TOPIVOT TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | OOLU2167730840 | XPOOXSH26D005762 | 101E | House Bill | XPOO | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 453 CTN | 4,791 K | Pier to Pier | HANGZHOU TIMING SECURITY | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | (CIS GEN6 SELF-CONTAINED ELECTRIC SOUND OR V ISUAL SIGNALING APPARATUS, BATTERY OPERATED; OTHER APPARATUS; OTHER) ANTI-SHOPLIFTI... |
| 2026-05-08 | OOLU2167730450 | XPOOXSH26D005528 | 065E | House Bill | XPOO | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 440 CTN | 4,493 K | Container Station | HANGZHOU TIMING SECURITY | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | (CIS GEN6 SELF-CONTAINED ELECTRIC SOUND OR V ISUAL SIGNALING APPARATUS, BATTERY OPERATED; OTHER APPARATUS; OTHER) ANTI-SHOPLIFTI... |
| 2026-05-07 | HDMUSHAM67755500 | XPOOXSH26D005598 | 025E | House Bill | XPOO | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,183 CTN | 8,337 K | Pier to Pier | HANGZHOU TIMING SECURITY | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | PARTS OF ANTI-SHOPLIFTING SYSTEM XXXXXXXXX . . . |
| 2026-04-25 | ONEYSH6YSA271900 | XPOOXSH26C004457 | 035E | House Bill | XPOO | 9820908 | YM WELLBEING | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,146 CTN | 7,790 K | Container Yard | HANGZHOU TIMING SECURITY | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | CIS SECURITY SOLUTIONSINC | PARTS OF ANTI-SHOPLIFTING SYSTEM EAS LABEL |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-19 |
| Master BOL # | HDMUSHAM93060100 |
|---|---|
| House BOL # | XPOOXSH26D006169 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | XPOO |
| Voyage # | 013E |
| IMO # | 9944493 |
| Vessel Name | HMM EMERALD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7790 K |
| Weight in KG | 7,790 KG |
| Quantity | 2146 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BSIU2642814 |
| Commodity Description |
PARTS OF ANTI-SHOPLIFTING SYSTEM EAS LABEL |
| Shipper Name | HANGZHOU TIMING SECURITY |
|---|---|
| Address Line 1 | TECHNOLOGIES CO.,LTD |
| Address Line 3 | HUANGSHAN VILLAGE |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CIS SECURITY SOLUTIONSINC |
|---|---|
| Address Line 1 | 7687 SW ELLIPSE WAY. |
| Address Line 3 | STUART,FL 34997 |
| City | STUART |
| State Province | FL |
| Zip Code | 34997 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CIS SECURITY SOLUTIONSINC |
|---|---|
| Address Line 1 | 7687 SW ELLIPSE WAY. |
| Address Line 3 | STUART,FL 34997 |
| City | STUART |
| State Province | FL |
| Zip Code | 34997 |
| Country Code | US |
| Container Number | BSIU2642814 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1002875 |
| Seal Number 1 | 25H1002875 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PARTS OF ANTI-SHOPLIFTING SYSTEM EAS LABEL |
| Marks and Numbers 1 | PO 3485 (LOT) |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 66 | 2026-05-09 |
| Miami, Florida | 34 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 18 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2025-05-31 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2022-05-14 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2025-09-10 |
| New York, New York | 1 | 2016-06-02 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2015-08-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 119 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2026-02-11 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2025-06-21 |
| Pusan South Korea | 2 | 2024-12-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2024-06-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Timing Security that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU TIMING SECURITY | TECHNOLOGIES HUANGSHAN VILLAGE HANGZHOU CN | 2026-05-19 | 26 |
| HANGZHOU TIMING SECURITY | TECHNOLOGIES HUANGSHAN VILLAGE, WENYAN TOWN HANGZHOU CN | 2026-04-17 | 3 |
| HANGZHOU TIMING SECURITY | 2025-10-16 | 1 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-09-10 | 20 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-07-04 | 12 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY TECHNOLOGI | 2022-05-14 | 7 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY TECHNOLOGIES CO.,LTD. | 2021-03-13 | 7 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY TECHNOLOGIES CO.,LTD. | 2023-10-14 | 5 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY | 2018-05-09 | 4 | |
| HANGZHOU TIMING SECURITY TECHNOLOGIES CO.,LTD. | 2023-06-28 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||