There are a total of 738 bills of lading on file for Hangzhou Tong Yuan Technology between March 17th, 2025 and May 20th, 2026.
Of those 738 bills of lading, 61 were within the past 30 days and 173 were within the past 90 days.
| Total Records | 738 |
|---|---|
| Shipper Records | 738 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 17th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 61 |
| Records in Last 90 Days | 173 |
| Records in the Past Year | 737 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Hangzhou Tong Yuan Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Hangzhou Tong Yuan Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MINGHAN TRADING INC | Feb 2026 | 475 | 269 |
| HUFASU TRADING INC | May 2026 | 130 | 113 |
| LANMING TRADING INC | Apr 2026 | 225 | 69 |
| YOULI TRADING INC | May 2026 | 377 | 66 |
| VANTA SMILE TRADE INC | May 2026 | 267 | 65 |
| HIGH WORLD INC | Dec 2025 | 829 | 34 |
| GOODALL WELL WORLD INC | May 2026 | 282 | 28 |
| MANSEA INC | May 2026 | 298 | 25 |
| NEWRGY TRADING LLC | May 2026 | 1,671 | 23 |
| CHUANSHANJIA USA INC | Apr 2026 | 149 | 20 |
| JIENI TRADING INC | Apr 2026 | 26 | 8 |
| LOYAL TRADING INC | May 2026 | 540 | 6 |
| Dec 2025 | 3 | 3 | |
| LOYALTY PUMA 56 INC | Mar 2026 | 142 | 2 |
| IRONBOX US INC | May 2026 | 1,250 | 2 |
| BIG DIPPER ELECTRONIC TECHNOLOGY LT | Mar 2026 | 111 | 2 |
| May 2026 | 10 | 2 | |
| ENFI ENGINEERING | May 2026 | 511 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Tong Yuan Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU TIANYE IMP&EXP TRADE CO.,L | May 2026 | 276 | 8 |
| HANGZHOU TIANYUAN IMPORT AND EXPORT | Jan 2026 | 2,555 | 0 |
| HANGZHOU TIANYUAN PET PRODUCTS COMP | May 2026 | 4,923 | 43 |
| HANGZHOU TIGERS POLYMER CO.,LTD. | May 2026 | 289 | 4 |
| HANGZHOU TIMELESS HOMETEXTILE CO. | Aug 2024 | 200 | 0 |
| HANGZHOU TIMES INDUSTRIAL CO.,LTD. | May 2026 | 135 | 2 |
| HANGZHOU TIMING SECURITY | May 2026 | 136 | 13 |
| HANGZHOU TITA GROUP LIMITED | May 2026 | 1,082 | 18 |
| HANGZHOU TLE IMPORT & EXPORT CO. | May 2026 | 568 | 19 |
| HANGZHOU TODAYTEC DIGITAL CO.,LTD. | May 2026 | 601 | 5 |
| HANGZHOU TONGHAO TEXTILE CO., LTD | Apr 2026 | 126 | 2 |
| HANGZHOU TONGWANG MACHINERY CO.,LTD | Apr 2026 | 722 | 4 |
| HANGZHOU TONGXIANG IMP. & EXP. CO. | May 2026 | 1,269 | 6 |
| HANGZHOU TONNY ELECTRIC & TOOLS CO. | May 2026 | 1,745 | 15 |
| HANGZHOU TOP IN INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 248 | 12 |
| HANGZHOU TOPIVOT TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 261 | 13 |
| HANGZHOU TOPSPEED TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 721 | 30 |
| HANGZHOU TOSEE HOME FURNISHING CO | May 2026 | 74 | 5 |
| HANGZHOU TOYOND BIOTECH CO., LTD | May 2026 | 346 | 16 |
| HANGZHOU TRANSAILING INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 608 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUNGB1382475 | SYLCNBQL26050030 | 14W | House Bill | SYLC | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 937 CTN | 11,893 KG | HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | HUFASU TRADING INC | HUFASU TRADING INC | PLASTIC CONNECTOR | |
| 2026-05-28 | EGLV149602675588 | EKISLAX2605034 | 1453E | House Bill | EKIS | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 986 CTN | 16,660 KG | House to House | HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | IRONBOX US INC | CSCL GLOBAL LIMITED | DESK CASH REGISTER BOX | |
| 2026-05-28 | OOLU8811351030 | SXCONBOE26040932 | 057E | House Bill | SXCO | 9627992 | OOCL KOREA | 2026-05-27 | NEW YORK, NEW YORK | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 793 CTN | 11,570 KG | House to House | HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | HUFASU TRADING INC | SWITCH | |
| 2026-05-27 | SMLMNJBC3E490300 | SYLCNBQL26050017 | 2603E | House Bill | SYLC | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 869 CTN | 11,691 KG | Container Yard | HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | MANSEA INC | MANSEA INC | JUNCTION BOX WOMEN'S SHOES | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | ZIMUNGB1382473 |
|---|---|
| House BOL # | SYLCNBQL26050035 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SYLC |
| Voyage # | 14W |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17656 KG |
| Weight in KG | 17,656 KG |
| Quantity | 1137 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU6642604 |
| Commodity Description |
PLASTIC CONNECTOR |
| Shipper Name | HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 1 XISHAN ROAD, XINTONG VILLAGE, |
| Address Line 2 | XINTONG TOWNSHIP, FUYANG DISTRICT, |
| Address Line 3 | HANGZHOU CITY |
| Consignee Name | HUFASU TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 330 E COSTILLA ST NUM 1020 COLORADO |
| Address Line 2 | SPRINGS, CO 80903 |
| Notify Party Name | HUFASU TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 330 E COSTILLA ST NUM 1020 COLORADO |
| Address Line 2 | SPRINGS, CO 80903 |
| Container Number | JXLU6642604 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250615753 |
| Seal Number 1 | A4250615753 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CONNECTOR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 332 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 213 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 81 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 73 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 31 | 2026-03-07 |
| New York, New York | 5 | 2026-03-04 |
| Tampa, Florida | 3 | 2025-12-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 655 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2026-05-07 |
| Yantian China (Mainland) | 13 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-03-28 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-08-01 |
| Hamilton, ONT Canada | 1 | 2025-10-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Tong Yuan Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | NO. 1 XISHAN ROAD, XINTONG VILL AGE, XINTONG TOWNSHIP, FUYANG DISTR ICT, HANGZHOU CITY, ZHEJIANG | 2026-03-30 | 183 |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | NO. 1 XISHAN ROAD, XINTONG VILLAGE, XINTONG TOWNSHIP, FUYANG DISTRICT, HANGZHOU CITY, ZHEJIANG PROVINCE, | 2026-05-19 | 60 |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-05-22 | 55 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-05-21 | 52 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-05-12 | 26 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-05-07 | 23 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-04-14 | 12 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-01-05 | 11 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-05-18 | 9 | |
| HANGZHOU TONG YUAN TECHNOLOGY | 2026-03-23 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||