There are a total of 1,059 bills of lading on file for Harry Trading USA Inc between January 25th, 2015 and May 17th, 2026.
Of those 1,059 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,059 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,087 |
| Notify Party Records | 143 |
| First Shipment on File | Jan 25th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 60 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARRY TRADING USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Harry Trading USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Harry Trading USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NANTONG HIGHLAND GARMENTS CO LTD | Apr 2026 | 1,136 | 244 |
| RENAISSANCE FASHION CLOTHING COMPAN | May 2026 | 213 | 37 |
| WUHU FENGXUE RUBBER CO.,LTD | May 2026 | 905 | 20 |
| YUYAO TONGHE METAL PRODUCTS FACTORY | Aug 2024 | 90 | 14 |
| XIAMEN WIN U OUTDOOR CO.LTD | Mar 2026 | 28 | 8 |
| XIAMEN KINGQUEEN INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 167 | 8 |
| KIMBERLEY DESIGN | May 2026 | 265 | 6 |
| BAIHO INTERNATIONAL CO., LIMITED | May 2026 | 47 | 6 |
| HAINING JOY TRADING CO LTD | Jul 2025 | 111 | 5 |
| QUANZHOU REFIRE I AND E CO., LTD. | May 2024 | 39 | 4 |
| Sep 2025 | 5 | 4 | |
| MAGIC WORKS LIMITED | May 2026 | 233 | 4 |
| XIAMEN TRADE CONCEPTS PTY LTD | Aug 2024 | 643 | 3 |
| TANG FASHION LTD. | Nov 2025 | 11 | 3 |
| BASIC SHIRTS LIMITED | May 2026 | 500 | 3 |
| SHANGHAI TIMES TRADING CO.,LTD | May 2026 | 991 | 2 |
| NCC BANK LTD. | May 2026 | 477 | 2 |
| NANTONG HARRY TRADING CO LTD | Sep 2025 | 252 | 2 |
| VIRTUAL BOTTOMS LTD | May 2026 | 229 | 1 |
| SHAOXING FEISHA IMP.&EXP. CO.,LTD. | Oct 2025 | 149 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harry Trading USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARRY & SON AGENCIES CO., LTD. | May 2026 | 189 | 33 |
| HARRY FASHION LIMITED | May 2026 | 269 | 7 |
| HARRY HEINSEN & CO. | May 2026 | 382 | 18 |
| HARRY HEINSEN Y COMPANIA SRL | May 2026 | 138 | 17 |
| HARRY J RASHTI CO INC. | May 2026 | 273 | 1 |
| HARRY MILLER CO. LLC | Dec 2024 | 311 | 0 |
| HARRY N ABRAMS INC | May 2026 | 3,850 | 72 |
| HARRY Q | Mar 2025 | 115 | 0 |
| HARRY SUPPLY INC | May 2026 | 100 | 3 |
| HARRY'S INC | May 2026 | 2,767 | 55 |
| HARRYS USA | Apr 2026 | 603 | 45 |
| HARSCO CORPORATION | May 2026 | 690 | 5 |
| HARSCO INDUSTRIAL, PATTERSON-KELLEY A DIVISION OF HARSCO CORPORATION | Jan 2022 | 506 | 0 |
| HARSHA ENGINEERS INTERNATIONAL | May 2026 | 876 | 40 |
| HARSHA ENGINEERS LIMITED | Oct 2025 | 2,527 | 0 |
| HARSORIA HEALTHCARE PVT LTD | May 2026 | 120 | 9 |
| HART & COOLEY LLC | May 2026 | 286 | 11 |
| HART CONSUMER PRODUCTS, INC. | Feb 2026 | 1,530 | 3 |
| HART INDUSTRIES | Feb 2026 | 248 | 0 |
| HART SPECIALTIES INC | May 2026 | 1,627 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | EGLV142600860322 | PSEAPLAX26041001 | 058E | House Bill | PSEA | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 580 CTN | 7,071 KG | House to House | NANTONG HIGHLAND GARMENTS | HARRY TRADING USA INC. | WOMEN'S %COTTON %POLYESTER KNITTED PULLOV ERS MEN'S %POLYESTER %COTTON %SPANDEX WOVEN SHORTS MEN'S %POLYESTER %SPANDEX W OVEN SH... | |
| 2026-04-23 | WHLC039GX23572 | PSEAHCLAX2603030 | E017 | House Bill | PSEA | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 664 CTN | 6,579 KG | RENAISSANCE FASHION CLOTHING CO | HARRY TRADING USA INC. | HARRY TRADING USA INC. | MENS %POLYESTER %COTTON %ELASTANE WOVEN SHIRT MENS % POLYESTER % RECYCLE POLYEST ER % ELASTANE WOVEN SHORTS MEN'S %POLYES TER %C... | |
| 2026-04-17 | WHLC039GX24230 | PSEAHCLAX2603020 | E016 | House Bill | PSEA | 9941128 | WAN HAI A11 | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 611 CTN | 6,581 KG | Container Yard | RENAISSANCE FASHION CLOTHING CO | HARRY TRADING USA INC. | HARRY TRADING USA INC. | MEN'S %POLYESTER %SPANDEX KNITTED T-SHIRTS MEN'S %VISCOSE %NYLON %SPANDEX KNITTED PANTS MEN'S % POLYESTER KNITTED PBT SHOR TS ME... |
| 2026-04-02 | WHLC039GX15461 | PSEAHCLAX2603005 | E005 | House Bill | PSEA | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 398 CTN | 4,869 KG | Container Yard | RENAISSANCE FASHION CLOTHING CO | HARRY TRADING USA INC. | HARRY TRADING USA INC. | MEN'S %POLYESTER %SPANDEX KNITTED T-SHIRTS MEN'S %VISCOSE %NYLON %SPANDEX KNITTED PANTS MEN'S % POLYESTER KNITTED PBT SHOR TS ME... |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | WHLC039GX34738 |
|---|---|
| House BOL # | PSEAHCLAX2604016 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PSEA |
| Voyage # | 043E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HYUNDAI NEPTUNE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HOCHIMINH (CAT LA |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER VIET NAM PORTS (55200) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7346 KG |
| Weight in KG | 7,346 KG |
| Quantity | 661 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU4017477 |
| Commodity Description |
MENS 71%POLYESTER 21%COTTON 8%ELASTANE WOVEN SHIRT MEN'S 71%POLYESTER 21%COTTON 8%SPANDEX WOVEN SHIRT MEN'S 79%POLYESTER 21%SPANDEX K NITTED POLO SHIRT MEN'S 90%NYLON 10 %SPANDEX KINTTED POLO SHIRT MEN'S 55%COTTON 45%POLYE STER WOVEN SHIRT BOY'S 55% COTTON 45% POLYES TER WOVEN SHIRT BOY'S 55% COTTON 45% POLYEST |
| Shipper Name | RENAISSANCE FASHION CLOTHING CO |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 97A, LONG GIANG INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | , TAN PHUOC 3 COMMUNE, DONG THAP |
| Address Line 3 | PROVINCE, VIET NAM EMAIL: |
| Consignee Name | HARRY TRADING USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16150 SCIENTIFIC WAY, IRVINE, CA |
| Address Line 2 | 92618, USA |
| Notify Party Name | HARRY TRADING USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16150 SCIENTIFIC WAY, IRVINE, CA |
| Address Line 2 | 92618, USA |
| Container Number | WHSU4017477 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLW847046 |
| Seal Number 1 | WHLW847046 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MENS 71%POLYESTER 21%COTTON 8%ELASTANE WOVEN SHIRT MEN'S 71%POLYESTER 21%COTTON 8%SPANDEX WOVEN SHIRT MEN'S 79%POLYESTER 21%SPANDEX K NITTED POLO SHIRT MEN'S 90%NYLON 10 %SPANDEX KINTTED POLO SHIRT MEN'S 55%COTTON 45%POLYE STER WOVEN SHIRT BOY'S 55% COTTON 45% POLYES TER WOVEN SHIRT BOY'S 55% COTTON 45% POLYEST |
| Additional Cargo 1 | ER WOVEN SHORT GIRL'S 55%COTTON 45%POLYESTER WOVEN DRESS WOMEN'S 55%COTTON 45%POLYESTER WOVEN SHIRT HS CODE: 620530, 610520, 620520, 620442, 620630, 620342 HBL AMS SCAC CODE: PSEA HBL NO: HCLAX2604016 |
| Marks and Numbers 1 | VUORI PO# : STYLE # : STYLE NAME: COLO R : UNITS : CARTON # : GW : NW : CA RTON MMT : MADE IN : VIETNAM KEEP DRY- DO NOT USE HOOK REYNSPOONER DESC PO # DES IGN # BODY # COLOR NAME & # SIZE UNITS CARTON ... OF ... COO MADE IN VIET NAM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 844 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 196 | 2026-05-15 |
| Seattle, Washington | 7 | 2026-01-12 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2026-01-17 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-01-15 |
| Honolulu, Hawaii | 3 | 2024-03-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 941 | 2026-05-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 35 | 2026-02-28 |
| All Other Viet Nam Ports | 27 | 2026-05-15 |
| Singapore Singapore | 15 | 2024-09-25 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2025-05-24 |
| Vung Tau Vietnam | 7 | 2025-09-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2024-02-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2025-12-03 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2024-03-23 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-06-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harry Trading USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARRY TRADING USA INC | 16150 SCIENTIFIC IRVINE CA 92618 | 2025-07-04 | 3 |
| HARRY TRADING USA INC | 16150 SCIENTIFIC WAY IRVINE CA 926 18 IRVINE CA 92618 US 949 316 4132 | 2025-12-03 | 3 |
| HARRY TRADING USA INC | 2025-06-14 | 2 | |
| HARRY TRADING USA INC | 2026-02-28 | 1 | |
| HARRY TRADING USA INC | 2023-01-24 | 244 | |
| HARRY TRADING USA INC | 2018-09-01 | 219 | |
| HARRY TRADING USA INC | 2016-12-13 | 203 | |
| HARRY TRADING USA INC. | 2025-07-18 | 68 | |
| HARRY TRADING USA INC. | 2022-10-10 | 36 | |
| HARRY TRADING USA INC. | 2026-01-17 | 31 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Harry Trading USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-14 | 19 | |
| 2024-03-23 | 19 | |
| 2022-10-10 | 36 | |
| 2017-10-10 | 3 | |
| 2017-10-10 | 2 | |
| 2017-09-04 | 2 |
Below are the top 3 email addresses on file for Harry Trading USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-23 | 1 | |
| 2023-11-01 | 1 | |
| 2022-10-10 | 32 |