There are a total of 5,467 bills of lading on file for Hartalega NGC SDN BHD between October 2nd, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 5,467 bills of lading, 87 were within the past 30 days and 253 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,467 |
|---|---|
| Shipper Records | 5,488 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 2nd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 87 |
| Records in Last 90 Days | 253 |
| Records in the Past Year | 945 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARTALEGA NGC SDN BHD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hartalega NGC SDN BHD, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hartalega NGC SDN BHD in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INNOVATIVE HEALTHCARE CORPORATION | May 2026 | 3,253 | 445 |
| HENRY SCHEIN INC | May 2026 | 9,148 | 288 |
| AMD MEDICOM INC | May 2026 | 6,277 | 215 |
| O&M HALYARD INC | May 2026 | 35,172 | 168 |
| CYPRESS MEDICAL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 29,431 | 163 |
| MEDZAH INDUSTRIES LLC | May 2026 | 321 | 103 |
| AMMEX CORPORATION | May 2026 | 11,180 | 99 |
| ICSCS397 CARTERET TRADE DIRECT | Apr 2026 | 580 | 92 |
| GRECO AND SONS INC | May 2026 | 4,784 | 88 |
| CARDINAL HEALTH | May 2026 | 12,438 | 82 |
| TRAFFIC TECH INC. | May 2026 | 18,537 | 66 |
| BENCO DENTAL SUPPLY CO | May 2026 | 1,046 | 61 |
| ANATOMY SUPPLY PARTNER LLC | May 2026 | 619 | 60 |
| DASH MEDICAL GLOVES | Apr 2025 | 2,286 | 56 |
| S2S GLOBAL | Mar 2026 | 3,311 | 54 |
| GEIGER BROS | Apr 2026 | 122 | 52 |
| THE TRANZONIC COMPANIES | May 2026 | 5,426 | 50 |
| HNC ENTERPRISES, LLC | May 2026 | 586 | 49 |
| EVERLAST TRANSPORTATION INC. | Apr 2023 | 1,252 | 48 |
| CARDINAL HEALTH 200 LLC | May 2026 | 28,643 | 46 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hartalega NGC SDN BHD.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARSCO CORPORATION | May 2026 | 690 | 5 |
| HARSCO INDUSTRIAL, PATTERSON-KELLEY A DIVISION OF HARSCO CORPORATION | Jan 2022 | 506 | 0 |
| HARSHA ENGINEERS INTERNATIONAL | May 2026 | 876 | 40 |
| HARSHA ENGINEERS LIMITED | Oct 2025 | 2,527 | 0 |
| HARSORIA HEALTHCARE PVT LTD | May 2026 | 120 | 9 |
| HART & COOLEY LLC | May 2026 | 286 | 11 |
| HART CONSUMER PRODUCTS, INC. | Feb 2026 | 1,530 | 3 |
| HART INDUSTRIES | Feb 2026 | 248 | 0 |
| HART SPECIALTIES INC | May 2026 | 1,627 | 9 |
| HART STORES INC | May 2026 | 579 | 14 |
| HARTALEGA SDN BHD | Mar 2026 | 5,532 | 1 |
| HARTE & LYNE LIMITED | Apr 2026 | 314 | 1 |
| HARTE PEAT LIMITED | Jan 2026 | 182 | 0 |
| HARTEN CORPORATION | Apr 2026 | 670 | 2 |
| HARTFORD - HARTFORD | May 2026 | 243 | 10 |
| HARTFORD SHANGHAI INTERNATIONAL | May 2026 | 201 | 9 |
| HARTFORD TECHNOLOGIES CORP | May 2026 | 1,640 | 19 |
| HARTING AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 681 | 18 |
| HARTLAND CONTROLS LLC | May 2026 | 651 | 38 |
| HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC | May 2026 | 3,480 | 69 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDUYJ175148 | BANQ1073794398 | UK621 | House FROB | BANQ | 9393022 | MSC SHAY | 2026-05-04 | SEATTLE, WASHINGTON | KAJANG MALAYSIA | 2,832 CAS | 21,106 K | HARTALEGA NGC SDN BHD | MEDICAL GLOVES PO NO. : XXXXXXXXX (PMEC 35 26) COUNTRY OF ORIGIN : XXXXXXXX | |||
| 2026-05-28 | MEDUYJ117884 | 617N | Regular Bill | MEDU | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 2,919 CAS | 16,544 K | House to House | HARTALEGA NGC SDN BHD | INNOVATIVE HEALTHCARE CORPORATION | INNOVATIVE HEALTHCARE CORPORATION | NITRILE PF EXAM GLOVES 1X40 NOR CONTAINER :- TRITON GRIP VL (BLUE) NITRILE PF EXAM GLOVE, TRITON GRIP HV (ORANGE) NITRILE PF EXA... | |
| 2026-05-28 | CMDUAYN1327997 | CCLLKUSS26032619 | 1TUJ2 | House Bill | CCLL | 9410753 | CMA CGM CALLISTO | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | KAJANG MALAYSIA | 2,679 PKG | 19,552 KG | Container Yard | HARTALEGA NGC SDN BHD | MEDZAH INDUSTRIES LLC | XXXXX | |
| 2026-05-28 | CMDUAYN1333925 | PPILBFF2600190 | 1TUJ2 | House Bill | PPIL | 9410753 | CMA CGM CALLISTO | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | KAJANG MALAYSIA | 2,640 CTN | 20,430 KG | Container Yard | HARTALEGA NGC SDN BHD | CARGUS INTERNATIONAL, INC. | CARGUS INTERNATIONAL, INC. | 1X40'HC SAID TO CONTAIN : SHIPPER'S LOAD, COU NT AND SEALED MARK3 SURGICARE PLUS (BLUE), MA RK3 SURGICARE PLUS (BLACK) NITRILE P... |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-25 |
| Master BOL # | MEDUYJ098811 |
|---|---|
| House BOL # | TTOGAPSSE2604027 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | TTOG |
| Voyage # | 618A |
| IMO # | 9318058 |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PORT KLANG (PELAB |
| Foreign Port of Lading | KAJANG MALAYSIA (55751) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20496 KG |
| Weight in KG | 20,496 KG |
| Quantity | 2592 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU5796181 |
| Commodity Description |
MEDICAL GLOVES |
| Shipper Name | HARTALEGA NGC SDN BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1 PERSIARAN TANJUNG,KAWASAN PERI |
| Address Line 2 | NDUSTRIAN |
| Address Line 3 | TANJUNG,43900 SEPANG,SELANGOR DARUL |
| Address Line 4 | EHSAN,MALAYSIA |
| City | SEPANG |
| Country Code | MY |
| Container Number | MSMU5796181 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26549959 |
| Seal Number 1 | FJ26549959 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MEDICAL GLOVES |
| Marks and Numbers 1 | NA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401512 | 00000000 | 0000020496 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,706 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 925 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 747 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 680 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 427 | 2026-05-12 |
| Oakland, California | 184 | 2026-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 168 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 167 | 2025-11-06 |
| Seattle, Washington | 135 | 2026-05-22 |
| Jacksonville, Florida | 103 | 2026-04-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kajang Malaysia | 2,582 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 1,743 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 411 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 172 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 138 | 2026-05-20 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 61 | 2026-05-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 48 | 2026-03-27 |
| Yantian China (Mainland) | 45 | 2026-03-31 |
| Shekou China (Mainland) | 42 | 2026-03-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 39 | 2026-03-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hartalega NGC SDN BHD that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARTALEGA NGC SDN BHD | NO. 1, PERSIARAN TANJUNG,KAWASAN PERINDUSTRIAN TANJUNG 43900 SEPANG, SELANGOR DARUL EHSAN,MALAYSIA | 2026-05-19 | 844 |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | NO.1 PERSIARAN TANJUNG KAWASAN PERI NDUSTRIAN TANJUNG SEPANG 43900 MY | 2026-05-23 | 749 |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-22 | 411 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-12 | 319 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-19 | 187 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-16 | 167 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-09 | 144 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-20 | 102 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-05-14 | 85 | |
| HARTALEGA NGC SDN BHD | 2026-03-26 | 83 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Hartalega NGC SDN BHD.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 180 | |
| 2026-05-19 | 9 | |
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2025-11-05 | 12 | |
| 2021-05-06 | 18 | |
| 2017-05-17 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||