There are a total of 3,480 bills of lading on file for Hartley And Parker Limited, Inc between October 20th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 3,480 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 69 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,480 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 3,450 |
| Notify Party Records | 662 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 69 |
| Records in the Past Year | 206 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hartley And Parker Limited, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hartley And Parker Limited, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE ABSOLUT COMPANY | May 2026 | 35,287 | 64 |
| R & A BAILEY & CO. | May 2026 | 12,901 | 54 |
| ENOITALIA SPA | May 2026 | 4,566 | 47 |
| COGNAC FERRAND | May 2026 | 2,867 | 37 |
| VIA SAN ESTEBAN S.A. | Nov 2025 | 450 | 30 |
| CANTINA MONTELLIANA S.R.L. | May 2026 | 1,254 | 30 |
| AVELEDA, S.A. | May 2026 | 1,990 | 27 |
| SPH GERARD BERTRAND | May 2026 | 2,012 | 23 |
| CHAMBORD LIQUEUR ROYALE FRANCE | May 2026 | 824 | 22 |
| CAVAZZA SOCIET SEMPLICE AGRICOLA | Apr 2026 | 264 | 22 |
| VINTEX INC | May 2026 | 383 | 20 |
| VILLA SANDI SPA | May 2026 | 2,611 | 18 |
| TENUTA VICCHIOMAGGIO SOC. AGRICOLA | May 2026 | 143 | 18 |
| IWB ITALIA SPA | May 2026 | 1,238 | 18 |
| VINICOLA DECORDI DEL BORGO IMPERIAL | Apr 2026 | 270 | 17 |
| E.GUIGAL | May 2026 | 305 | 17 |
| GMDF | May 2026 | 533 | 16 |
| MOSELLAND EG | May 2026 | 1,327 | 15 |
| MARTINI & ROSSI SPA | May 2026 | 11,545 | 15 |
| BODEGA SEPTIMA | May 2026 | 74 | 15 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hartley And Parker Limited, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARTALEGA NGC SDN BHD | May 2026 | 5,467 | 253 |
| HARTALEGA SDN BHD | Mar 2026 | 5,532 | 1 |
| HARTE & LYNE LIMITED | Apr 2026 | 314 | 1 |
| HARTE PEAT LIMITED | Jan 2026 | 182 | 0 |
| HARTEN CORPORATION | Apr 2026 | 670 | 2 |
| HARTFORD - HARTFORD | May 2026 | 243 | 10 |
| HARTFORD SHANGHAI INTERNATIONAL | May 2026 | 201 | 9 |
| HARTFORD TECHNOLOGIES CORP | May 2026 | 1,640 | 19 |
| HARTING AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 681 | 18 |
| HARTLAND CONTROLS LLC | May 2026 | 651 | 38 |
| HARTLEY BOTANIC | May 2026 | 383 | 17 |
| HARTLEY OIL COMPANY | May 2026 | 1,233 | 4 |
| HARTMAN FURNITURE INC. | Aug 2025 | 812 | 0 |
| HARTMANN A S BRDR. | Feb 2021 | 390 | 0 |
| HARTMANN AND FORBES | May 2026 | 190 | 4 |
| HARTMANN USA INC | May 2026 | 2,495 | 63 |
| HARTREE METALLIA, LLC | Mar 2026 | 614 | 1 |
| HARTREE PARTNERS, LP | May 2026 | 1,255 | 4 |
| HARTRODT | May 2026 | 218 | 1 |
| HARTT BV | Jan 2023 | 160 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HLCUGOA2604ARSK0 | ABTBABT29S127500 | 617W | House Bill | ABTB | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 44 PKG | 550 KG | House to House | ORNELLAIA E MASSETO SOCIETA AGRICOL | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | STILL WINE |
| 2026-05-20 | HLCUGOA2604ARSK0 | ABTBABT29S127746 | 617W | House Bill | ABTB | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 94 PKG | 1,236 KG | House to House | TENUTA VICCHIOMAGGIO SOC. AGRICOLA | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | STILL WINE |
| 2026-05-20 | HLCUGOA2604ARSK0 | ABTBABT29S127434 | 617W | House Bill | ABTB | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 21 PKG | 305 KG | House to House | GMDF | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | STILL WINE |
| 2026-05-20 | HLCUGOA2604ARSK0 | ABTBABT29S127507 | 617W | House Bill | ABTB | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 2 PKG | 17 KG | House to House | TENUTE DI TOSCANA DISTRIBUZIONE SRL | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | STILL WINE |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HLCUGOA2604ARSK0 |
|---|---|
| House BOL # | ABTBABT29S127497 |
| Manifest Number | 559806 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ABTB |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | |
| Vessel Name | SEOUL EXPRESS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SAN MARTINO SULLA |
| Foreign Port of Lading | LEGHORN ITALY (47537) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 693 KG |
| Weight in KG | 693 KG |
| Quantity | 48 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU6605746 |
| Commodity Description |
STILL WINE WOOD PALLETS LOAD BOARDS |
| Shipper Name | MASCIARELLI TENUTE AGRICOLE SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA GAMBERALE,2 |
| City | SAN MARTINO SULLA M |
| State Province | CH |
| Zip Code | 66010 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. (N |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 BROWNING STREET |
| City | STRATFORD |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06615 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. (N |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 BROWNING STREET |
| City | STRATFORD |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06615 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCKU6605746 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B60661 |
| Seal Number 1 | B60661 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STILL WINE WOOD PALLETS LOAD BOARDS |
| Marks and Numbers 1 | 707155 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 2,644 | 2026-05-20 |
| New York, New York | 822 | 2026-02-16 |
| Boston, Massachusetts | 6 | 2024-12-07 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 6 | 2018-11-26 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2020-10-13 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2015-07-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Leghorn Italy | 745 | 2026-05-20 |
| Fos France | 625 | 2025-02-20 |
| Le Havre France | 482 | 2026-05-11 |
| Anvers Belgium | 274 | 2025-01-13 |
| San Antonio Chile | 241 | 2026-02-16 |
| La Spezia Italy | 155 | 2025-07-29 |
| Bremerhaven Germany | 92 | 2026-05-15 |
| Rotterdam Netherlands | 90 | 2025-09-08 |
| Leixoes Portugal | 89 | 2025-04-05 |
| Liverpool United Kingdom | 85 | 2024-05-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hartley And Parker Limited, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC | 100 BROWNING STREET STRATFORD, CT 06615 US | 2025-04-05 | 692 |
| HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | (N 100 BROWNING STREET STRATFORD CT 06615 US | 2026-05-20 | 387 |
| HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC | 2017-12-07 | 376 | |
| HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC. | 2024-05-02 | 350 | |
| HARTLEY & PARKER LTD | 2021-05-14 | 339 | |
| HARTLEY & PARKER LTD | 2026-04-01 | 131 | |
| HARTLEY AND PARKER INC | 2014-03-04 | 115 | |
| HARTLEY & PARKER LTD | 2017-12-18 | 100 | |
| HARTLEY AND PARKER LIMITED INC | 2014-05-27 | 62 | |
| HARTLEY & PARKER LTD | 2022-11-26 | 58 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Hartley And Parker Limited, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-02 | 41 | |
| 2024-08-17 | 5 | |
| 2023-09-04 | 44 | |
| 2022-08-15 | 5 | |
| 2021-09-29 | 5 | |
| 2020-10-08 | 31 | |
| 2017-11-14 | 1 | |
| 2017-04-01 | 2 | |
| 2015-11-25 | 1 | |
| 2015-11-02 | 4 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hartley And Parker Limited, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-18 | 1 |