There are a total of 2,495 bills of lading on file for Hartmann USA Inc between April 3rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 2,495 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 63 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,495 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 2,441 |
| Notify Party Records | 582 |
| First Shipment on File | Apr 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 63 |
| Records in the Past Year | 246 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARTMANN USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hartmann USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hartmann USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALLMED MEDICAL PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 9,276 | 213 |
| PAUL HARTMANN AKTIENGESELLSCHAFT | Apr 2026 | 163 | 161 |
| KOB GMBH | May 2026 | 786 | 123 |
| PAUL HARTMANN AG | May 2026 | 722 | 117 |
| KOB MEDICAL TEXTILES PVT LTD | May 2026 | 621 | 61 |
| SANOVO GREENPACK EMBALAGENS DO BRAS IL LTDA | May 2026 | 99 | 51 |
| WINNER MEDICAL CO LTD | May 2026 | 2,204 | 42 |
| HUIZHOU FORYOU MEDICAL DEVICES CO. | May 2026 | 642 | 42 |
| SUZHOU MEDSPORT PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 972 | 38 |
| YANGZHOU PERFECT DAILY CHEMICALS CO | May 2026 | 2,316 | 32 |
| PERFECT GROUP CORP.,LTD | May 2026 | 777 | 24 |
| BRDR HARTMANN A S | May 2026 | 393 | 20 |
| FORYOU MEDICAL DEVICES CO.,LTD. | Feb 2026 | 21 | 15 |
| FARMABAN SA | Mar 2026 | 53 | 13 |
| HARTMANN PACKAGING A S TECHNOLOGY | Apr 2026 | 12 | 12 |
| ZHENDE MEDICAL CO.,LTD | May 2026 | 984 | 11 |
| ADVANCED MEDICAL SOLUTIONS | May 2026 | 452 | 9 |
| BRODRENE HARTMANN A S | Jun 2025 | 30 | 8 |
| SHANGHAI HUABU MEDICAL TECHNOLOGY C | Apr 2026 | 24 | 7 |
| Feb 2026 | 6 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hartmann USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARTFORD SHANGHAI INTERNATIONAL | May 2026 | 201 | 9 |
| HARTFORD TECHNOLOGIES CORP | May 2026 | 1,640 | 19 |
| HARTING AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 681 | 18 |
| HARTLAND CONTROLS LLC | May 2026 | 651 | 38 |
| HARTLEY AND PARKER LIMITED, INC | May 2026 | 3,480 | 69 |
| HARTLEY BOTANIC | May 2026 | 383 | 17 |
| HARTLEY OIL COMPANY | May 2026 | 1,233 | 4 |
| HARTMAN FURNITURE INC. | Aug 2025 | 812 | 0 |
| HARTMANN A S BRDR. | Feb 2021 | 390 | 0 |
| HARTMANN AND FORBES | May 2026 | 190 | 4 |
| HARTREE METALLIA, LLC | Mar 2026 | 614 | 1 |
| HARTREE PARTNERS, LP | May 2026 | 1,255 | 4 |
| HARTRODT | May 2026 | 218 | 1 |
| HARTT BV | Jan 2023 | 160 | 0 |
| HARTUNG BROTHERS INC. | Apr 2026 | 153 | 55 |
| HARTUNG GLASS INDUSTRIES | May 2026 | 844 | 7 |
| HARTWICK FINANCIAL CORP | May 2026 | 987 | 21 |
| HARTWICK OSHEA & CARTWRIGHT LTD | May 2026 | 7,410 | 230 |
| HARTYBAKE | May 2026 | 237 | 22 |
| HARTZ CANADA INC | May 2026 | 443 | 23 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MAEU269598382 | BANQ1073955170 | 618W | House Bill | BANQ | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-05-21 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 2,126 CTN | 6,064 K | Container Yard | PAUL HARTMANN AG | HARTMANN USA, INC. | HARTMANN USA, INC. | INCONTINENCE PRODUCTS, COMPRESSES, PLASTERS, BANDAGES |
| 2026-05-22 | MAEU269598729 | BANQ1073967913 | 618W | House Bill | BANQ | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-05-21 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 1,223 PKG | 5,838 K | Container Yard | PAUL HARTMANN AG | HARTMANN USA, INC. | HARTMANN USA, INC. | INCONTINENCE PRODUCTS, COMPRESSES, PLASTERS, BANDAGES |
| 2026-05-22 | MAEU268720674 | FMSWDE2659794 | 0618W | House Bill | FMSW | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-05-21 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 32 PKG | 7,682 K | House to House | KOB GMBH | HARTMANN USA INC | BANDAGE MATERIAL (=20 CARDB-CONT + 550 CARTONS ) HS CODE 3005-90 | |
| 2026-05-19 | MEDUR8704112 | BANQ1074337501 | NN620 | House Bill | BANQ | 9244881 | MSC ARUSHI R. | 2026-05-18 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 3,930 CTN | 5,930 K | House to House | PAUL HARTMANN AG | HARTMANN USA, INC. | HARTMANN USA, INC. | INCONTINENCE PRODUCTS, COMPRESSES, PLASTERS, BANDAGES |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | MEDUR8704484 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074337465 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | NN621 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC VIDISHA R. |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4883 K |
| Weight in KG | 4,883 KG |
| Quantity | 1530 PKG |
| Volume | 69 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU8597989 |
| Commodity Description |
INCONTINENCE PRODUCTS, COMPRESSES, PLASTERS, BANDAGES |
| Shipper Name | PAUL HARTMANN AG |
|---|---|
| Address Line 1 | PAUL-HARTMANN-STR. 12 |
| Address Line 2 | HEIDENHEIM 89522 DE |
| Consignee Name | HARTMANN USA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 481 LAKESHORE PARKWAY |
| Address Line 2 | ROCK HILL SC 29730 US |
| Notify Party Name | HARTMANN USA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 481 LAKESHORE PARKWAY |
| Address Line 2 | ROCK HILL SC 29730 US |
| Container Number | MSNU8597989 |
|---|---|
| Seal Number 1 | RC071903 |
| Seal Number 1 | RC071903 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | INCONTINENCE PRODUCTS, COMPRESSES, PLASTERS, BANDAGES |
| Marks and Numbers 1 | TRANSPORT NO: 85181187 NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 2,082 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 146 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 120 | 2026-05-01 |
| Wilmington, North Carolina | 97 | 2018-04-09 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2024-12-16 |
| New York, New York | 13 | 2025-12-26 |
| Long Beach, California | 9 | 2023-01-12 |
| Los Angeles, California | 2 | 2025-06-11 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2024-09-03 |
| Houston, Texas | 2 | 2020-02-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 616 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 451 | 2026-05-19 |
| Stade Germany | 359 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 195 | 2026-05-18 |
| Mundra India | 180 | 2022-08-31 |
| Anvers Belgium | 156 | 2026-03-12 |
| Yantian China (Mainland) | 111 | 2026-04-14 |
| Rotterdam Netherlands | 110 | 2026-05-22 |
| Singapore Singapore | 45 | 2020-05-09 |
| Santos Brazil | 42 | 2026-03-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hartmann USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARTMANN USA INC | ROCK HILL, SC 481 LAKESHORE PARKWAY ROCK HILL SC 29730 USA | 2026-01-26 | 41 |
| HARTMANN USA INC | ROCK HILL, SC 481 LAKESHORE PARKWAY US - 29730 ROCK HILL | 2026-05-22 | 7 |
| HARTMANN USA INC | 2023-10-05 | 275 | |
| HARTMANN USA INC. | 2026-04-24 | 168 | |
| HARTMANN USA INCORPORATED | 2024-01-08 | 160 | |
| HARTMANN USA, INC | 2026-03-05 | 113 | |
| HARTMANN USA, INC. | 2026-05-22 | 109 | |
| HARTMANN USA INC | 2018-04-09 | 95 | |
| HARTMANN USA INC | 2024-09-11 | 83 | |
| HARTMANN USA, INC. | 2018-12-06 | 71 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Hartmann USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 13 | |
| 2026-01-26 | 291 | |
| 2025-06-11 | 1 | |
| 2023-10-13 | 2 | |
| 2023-07-29 | 33 | |
| 2023-01-12 | 1 | |
| 2021-06-25 | 1 | |
| 2020-12-04 | 7 | |
| 2019-07-18 | 27 | |
| 2018-08-20 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Hartmann USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-07-10 | 11 | |
| 2018-07-10 | 2 | |
| 2018-05-17 | 9 | |
| 2017-04-28 | 2 |