There are a total of 14,709 bills of lading on file for Harvest Logistic Corporation between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 14,709 bills of lading, 309 were within the past 30 days and 578 were within the past 90 days.
| Total Records | 14,709 |
|---|---|
| Shipper Records | 139 |
| Consignee Records | 14,349 |
| Notify Party Records | 9,456 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 309 |
| Records in Last 90 Days | 578 |
| Records in the Past Year | 2,231 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVEST LOGISTIC CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Harvest Logistic Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Harvest Logistic Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CITY OCEAN LOGISTICS CO.,LTD. | May 2026 | 305,302 | 6,209 |
| DA WU SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO. | May 2026 | 33,605 | 673 |
| VOTATEC GROUP CORP | May 2026 | 275 | 148 |
| JDY INTERNATIONAL INC | May 2026 | 37,405 | 77 |
| GLEAMING ELITE LIMITED | May 2026 | 394 | 66 |
| TOP SHIPPING LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 9,282 | 26 |
| LOGISTICA UNIVERSAL SARISA JD | May 2026 | 39 | 24 |
| NINGBO SUNTON SUPPLY CHAIN MANAGEME | May 2026 | 1,790 | 23 |
| PT. DAWU SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | May 2026 | 2,668 | 18 |
| MAXWIDE LOGISTICS INC. | May 2026 | 246,270 | 18 |
| PUDONG PRIME INT'L LOGISTICS,INC. | May 2026 | 447,889 | 16 |
| LIMITLESS USA INC | Mar 2025 | 20 | 13 |
| GREAT HILL SUPPLY CHAIN TECHNOLOGY | May 2026 | 5,703 | 11 |
| PT. DAS CARGO | May 2026 | 2,530 | 10 |
| CIMC WETRANS LOGISTICS TECHNOLOGY (HONG KONG) COMPANY LIMITED | May 2026 | 8,277 | 10 |
| XIAMEN GUANGPU ELECTRONICS CO LTD | Feb 2026 | 1,697 | 9 |
| KING SHIPPING COMPANY | May 2026 | 22,307 | 9 |
| EASTLINK SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2026 | 3,018 | 9 |
| ZIM LOGISTICS | May 2026 | 8,667 | 8 |
| SHENZHEN DIMI LIGHTING CO.,LTD | May 2026 | 817 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvest Logistic Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARVEST FRANCO LTD | May 2026 | 897 | 1 |
| HARVEST FRESH LIMITED | Apr 2026 | 282 | 12 |
| HARVEST FRUIT USA INC | Jan 2026 | 80 | 0 |
| HARVEST GAINER LIMITED | Mar 2026 | 120 | 2 |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 5,703 | 106 |
| HARVEST GRANDE INTL LLC | May 2026 | 507 | 6 |
| HARVEST HOUSE PUBLISHERS | May 2026 | 931 | 29 |
| HARVEST INNOVATION TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2023 | 105 | 0 |
| HARVEST INTERNATIONAL HOUSEWARES LT | Feb 2026 | 396 | 0 |
| HARVEST JACKS CO.,LTD | May 2026 | 142 | 37 |
| HARVEST NYC INC | Nov 2025 | 195 | 0 |
| HARVEST PACK INC. | May 2026 | 1,117 | 51 |
| HARVEST RIGHT LLC | May 2026 | 1,346 | 6 |
| HARVEST SENSATIONS LLC | May 2026 | 4,399 | 95 |
| HARVEST SHERWOOD FOOD DIST. | Mar 2025 | 91 | 0 |
| HARVEST VALLEY INC | May 2026 | 1,877 | 54 |
| HARVEST VENTURES - INTL | Oct 2021 | 204 | 0 |
| HARVEST VENTURES INC | Jan 2025 | 1,812 | 0 |
| HARVEST VIEW INTERNATIONAL LTD. | Apr 2026 | 980 | 4 |
| HARVESTER FOUNDRY NORTH | May 2026 | 185 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | CMDUQGD2795546 | 0BHO4 | Master FROB | CMDU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 8 ROL | 9,540 KG | CITY OCEAN LOGISTICS | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | FIBERGLASS TISSUE NO WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT ACI NO: 8F6PTAO02137381 CCN CODE: 8F6P AMS SCAC CODE:RRKK A... | ||
| 2026-05-29 | MEDUYJ160488 | 618A | Master FROB | MEDU | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 9,145 CTN | 42,432 K | House to House | DA WU SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | PAPER TOWEL - PAPER TOWEL PAPER TOWEL - PAPER TOWEL PAPER TOWEL MSC FIX : 112292-458-LT NAC: HOTEL EMPORIUM INC SCAC CODE: DWSD ... | |
| 2026-05-29 | CMDUNGP3548062 | 0NWKM | Master FROB | CMDU | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 8,136 CTN | 30,175 KG | CITY OCEAN LOGISTICS | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | AUTO FILTERS S/C:QHOF283552 BULLET:BASKET NAC PNW XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX NO WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHI... | ||
| 2026-05-29 | CMDUNGP3601326 | 0NWKM | Master FROB | CMDU | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 400 CTN | 13,180 KG | Pier to Pier | CITY OCEAN LOGISTICS | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | HARVEST LOGISTIC CORPORATION | BAR CHAIR S/C:DQ-1000873679 CA MQ-TAD-PNW NO WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHI FREIGHT PREPAID XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CN | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | CMDUQGD2795534 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master FROB |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0BHO4 |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9540 KG |
| Weight in KG | 9,540 KG |
| Quantity | 8 ROL |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
UETU6472264 |
| Commodity Description |
FIBERGLASS TISSUE NO WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT ACI NO: 8F6PTAO69159221 CCN CODE: 8F6P AMS SCAC CODE:RRKK AMS NO:RRKKF6050135 |
| Shipper Name | CITY OCEAN LOGISTICS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 22F., A BLDG., AEROSPACE |
| Address Line 2 | SKYSCRAPER, NO.4019 SHENNAN |
| Address Line 3 | ROAD, FUTIAN DISTRICT, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | SHENZHEN, CHINA, 518026, |
| Consignee Name | HARVEST LOGISTIC CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 508, 165 DUNDAS STREET |
| Address Line 2 | WEST, MISSISSAUGA, |
| Address Line 3 | ONTARIO L5B 2N6, CANADA |
| Notify Party Name | HARVEST LOGISTIC CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 508, 165 DUNDAS STREET |
| Address Line 2 | WEST, MISSISSAUGA, |
| Address Line 3 | ONTARIO L5B 2N6, CANADA |
| Container Number | UETU6472264 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M2372469 |
| Seal Number 1 | M2372469 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FIBERGLASS TISSUE NO WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT ACI NO: 8F6PTAO69159221 CCN CODE: 8F6P AMS SCAC CODE:RRKK AMS NO:RRKKF6050135 |
| Additional Cargo 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX TEL:86-0755-33339933 FAX:86-0755-33958201 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXEMAIL:SUNNY FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 8,898 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 4,994 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 299 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 163 | 2022-10-17 |
| Newark, New Jersey | 138 | 2026-05-04 |
| Los Angeles, California | 127 | 2025-08-29 |
| San Diego, California | 31 | 2025-04-21 |
| Savannah, Georgia | 16 | 2026-04-25 |
| Portland, Oregon | 14 | 2022-09-03 |
| Miami, Florida | 7 | 2025-03-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 5,637 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 3,339 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 1,514 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 1,481 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 681 | 2026-05-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 400 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 373 | 2025-03-15 |
| Nansha China (Mainland) | 232 | 2019-06-11 |
| Vung Tau Vietnam | 202 | 2026-05-16 |
| Laem Chabang Thailand | 152 | 2026-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harvest Logistic Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | SUITE 508 165 DUNDAS STREET WEST MISSISSAUGA ONTARIO L5B 2N6 CANADA | 2026-05-23 | 6,230 |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | SUITE 508, 165 DUNDAS STREET WEST, MISSISSAUGA, ONTARIO L5B 2N6 | 2026-05-23 | 728 |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-05-23 | 446 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-05-22 | 289 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-05-23 | 182 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-05-22 | 129 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-05-23 | 101 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-03-18 | 88 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-04-28 | 81 | |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | 2026-05-22 | 51 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Harvest Logistic Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 6,762 | |
| 2026-05-18 | 35 | |
| 2026-05-16 | 442 | |
| 2026-05-04 | 40 | |
| 2026-04-28 | 146 | |
| 2026-03-17 | 20 | |
| 2025-06-14 | 34 | |
| 2025-06-02 | 1 | |
| 2025-05-26 | 7 | |
| 2025-04-21 | 36 |
Below are the top 10 email addresses on file for Harvest Logistic Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 58 | |
| 2026-05-04 | 29 | |
| 2026-04-08 | 2 | |
| 2026-02-09 | 31 | |
| 2025-11-28 | 24 | |
| 2025-10-10 | 6 | |
| 2025-09-22 | 14 | |
| 2025-08-01 | 9 | |
| 2025-06-02 | 1 | |
| 2025-03-10 | 2 |