There are a total of 5,703 bills of lading on file for Harvest Global International Inc. between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 5,703 bills of lading, 39 were within the past 30 days and 106 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,703 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 2,826 |
| Notify Party Records | 5,425 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 39 |
| Records in Last 90 Days | 106 |
| Records in the Past Year | 470 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Harvest Global International Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Harvest Global International Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COLLYER LOGISTICS CHINA LTD | May 2026 | 990 | 686 |
| SEKISUI VOLTEK LLC | May 2026 | 1,755 | 428 |
| YOUNGBO CHEMICAL CO LTD | May 2026 | 1,677 | 396 |
| COLLYER LOGISTICS INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 6,421 | 371 |
| COLLYER LOGISTICS NORTH CHINA LIMITED | May 2026 | 5,322 | 260 |
| SPEEDWAY USA INC | May 2026 | 2,246 | 206 |
| XIAMEN HEYDAY IMPORT & EXPORT CO. | Jan 2026 | 205 | 133 |
| TONGAN AUTO GLASS, INC. | May 2026 | 189 | 113 |
| QUNYAO AUTOGLASS (VIETNAM) COMPANY LTD | May 2026 | 108 | 107 |
| XINYI AUTOMOBILE PARTS (TIANJIN) CO | May 2026 | 6,157 | 86 |
| NINGBO CHUNDAO INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 1,326 | 54 |
| XIAMEN LEADCARGO LOGISTICS CO.,LTD. | May 2022 | 64 | 47 |
| SEAHORSE SHIPPING CORPORATION | May 2026 | 39,075 | 47 |
| U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INC. | May 2026 | 271,614 | 45 |
| ORIENT STAR TRANSPORT INTERNATIONAL | May 2026 | 587,839 | 40 |
| MAMMOTH PACIFIC INC. | May 2026 | 410 | 40 |
| THAI SEKISUI FOAM CO. LTD. | May 2026 | 137 | 34 |
| CUCKOO ELECTRONICS CO., LTD | May 2026 | 1,421 | 34 |
| SINPEX CONNECTION LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 119,840 | 33 |
| GREAT CENTRAL TRANSPORT, INC. | May 2026 | 139 | 33 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvest Global International Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARVARD SPORTS INC. | Jul 2024 | 219 | 0 |
| HARVEDEX(CHANGZHOU)SUPPLY CHAIN | Apr 2026 | 65 | 9 |
| HARVEST COMMODITIES MARKETING INC | May 2026 | 1,040 | 26 |
| HARVEST DENTAL PRODUCTS | Apr 2026 | 170 | 2 |
| HARVEST EXCEL INTERNATIONAL | May 2026 | 1,021 | 10 |
| HARVEST FOOD GROUP | May 2026 | 297 | 25 |
| HARVEST FRANCO LTD | May 2026 | 897 | 1 |
| HARVEST FRESH LIMITED | Apr 2026 | 282 | 12 |
| HARVEST FRUIT USA INC | Jan 2026 | 80 | 0 |
| HARVEST GAINER LIMITED | Mar 2026 | 120 | 2 |
| HARVEST GRANDE INTL LLC | May 2026 | 507 | 6 |
| HARVEST HOUSE PUBLISHERS | May 2026 | 931 | 29 |
| HARVEST INNOVATION TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2023 | 105 | 0 |
| HARVEST INTERNATIONAL HOUSEWARES LT | Feb 2026 | 396 | 0 |
| HARVEST JACKS CO.,LTD | May 2026 | 142 | 37 |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | May 2026 | 14,709 | 578 |
| HARVEST NYC INC | Nov 2025 | 195 | 0 |
| HARVEST PACK INC. | May 2026 | 1,117 | 51 |
| HARVEST RIGHT LLC | May 2026 | 1,346 | 6 |
| HARVEST SENSATIONS LLC | May 2026 | 4,399 | 95 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MAEU269041432 | 618E | Master Bill | MAEU | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1,178 CTN | 29,013 LB | House to House | COLLYER LOGISTICS INTERNATIONAL LTD | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INCORP | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INCORP | PAPER BAGS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PAC KING MATERIALS. | |
| 2026-05-23 | ZIMUSEL71205115 | 34W | Master Bill | ZIMU | 9290555 | SANTA LINEA | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 3,840 BOX | 168,709 LB | Pier to Pier | COLLYER LOGISTICS INTERNATIONAL LTD | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INCORP | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INCORP | PVC FLOOR TILE S/C: 7100145334 NAC: HKHKGSPOT | |
| 2026-05-22 | EGLV540600050809 | 0LBM7 | Master Bill | EGLV | 9299642 | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | LE HAVRE FRANCE | 1,317 CAS | 19,519 K | House to House | TGD CONSOLIDATIONS | INTERNATIONAL CELLARS LLC | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC | WINE WINE | |
| 2026-05-22 | CMDUSEL2042329B | JSSYJSCH2604384 | 0XRAR | House Bill | JSSY | 9597537 | APL HOUSTON | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 263 PKG | 2,462 KG | Pier to Pier | YOUNGBO CHEMICAL | SEKISUI VOLTEK, LLC | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | CROSSLINKED POLYETHYLENE FOAM |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | CMDUSGN3134456 |
|---|---|
| House BOL # | WECDHCMWD005551 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WECD |
| Voyage # | 0P50W |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM CASSIOPEIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HO CHI MINH, VN |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19320 KG |
| Weight in KG | 19,320 KG |
| Quantity | 42 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU4474370 |
| Commodity Description |
LAMINATED AUTO GLASS TEMPERED AUTO GLASS |
| Shipper Name | QUNYAO AUTOGLASS (VIETNAM) COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 23 NI SU HUYNH LIEN, BAY HIEN WARD, |
| Address Line 2 | HO CHI MINH CITY |
| Consignee Name | TONGAN AUTO GLASS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8632 VALLEY BLVD. STE Q ROSEMEAD, |
| Address Line 2 | CA 91770 UNITED STATES |
| Notify Party Name | HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1509 SUNSET BLVD STE C LOS ANGELES, |
| Address Line 2 | CA 90026 TEL: (310) 352-6344 FAX: |
| Address Line 3 | (844) 272-4175 E: |
| Container Number | TLLU4474370 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9965100 |
| Seal Number 1 | M9965100 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LAMINATED AUTO GLASS TEMPERED AUTO GLASS |
| Marks and Numbers 1 | QUNYAO ORDER NUMBER CASE NO QUANTITY DATE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 2,069 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 1,699 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 661 | 2026-05-05 |
| Oakland, California | 311 | 2026-05-05 |
| Houston, Texas | 245 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 174 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 137 | 2026-03-21 |
| Tacoma, Washington | 125 | 2026-05-09 |
| Miami, Florida | 70 | 2026-05-05 |
| Norfolk, Virginia | 52 | 2026-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,296 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 1,239 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 1,181 | 2026-03-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 743 | 2026-05-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 267 | 2026-01-06 |
| Yantian China (Mainland) | 168 | 2026-05-12 |
| Vung Tau Vietnam | 150 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 146 | 2025-08-28 |
| Yokohama Japan | 94 | 2019-01-11 |
| Shimizu Japan | 72 | 2019-03-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harvest Global International Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 1509 SUNSET BLVD SUITE C LOS ANGELES CA 90026 US | 2026-05-18 | 311 |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 1509 SUNSET BLVD STE C LOS ANGELES CA 90026 | 2026-05-18 | 142 |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2026-05-22 | 83 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2026-05-12 | 32 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2026-03-04 | 17 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2025-12-29 | 16 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2026-02-16 | 15 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2025-07-16 | 14 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2026-03-04 | 12 | |
| HARVEST GLOBAL INTERNATIONAL INC. | 2025-12-22 | 8 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Harvest Global International Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 434 | |
| 2026-05-22 | 5 | |
| 2026-05-12 | 1,500 | |
| 2026-05-05 | 2 | |
| 2026-02-21 | 47 | |
| 2024-09-30 | 1 | |
| 2024-08-06 | 16 | |
| 2024-05-21 | 1 | |
| 2022-08-29 | 107 | |
| 2022-06-08 | 26 |
Below are the top 10 email addresses on file for Harvest Global International Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 18 | |
| 2026-04-24 | 9 | |
| 2025-09-12 | 1 | |
| 2025-07-02 | 1 | |
| 2025-05-15 | 6 | |
| 2023-10-16 | 15 | |
| 2023-02-01 | 8 | |
| 2022-03-25 | 2 | |
| 2021-07-08 | 1 | |
| 2016-07-02 | 1 |