There are a total of 1,877 bills of lading on file for Harvest Valley Inc between October 21st, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,877 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 54 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,877 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,668 |
| Notify Party Records | 1,547 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 54 |
| Records in the Past Year | 149 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HARVEST VALLEY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Harvest Valley Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Harvest Valley Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CRIMASA CRIADEROS DE MARISCOS SA | May 2026 | 1,147 | 262 |
| SOUTH PACIFIC SEAFOOD SA | Apr 2026 | 803 | 58 |
| WINREP SA - WORLDWIDE INVESTMENTS | Jul 2023 | 862 | 44 |
| GADRE MARINE EXPORT PVT. LTD. | May 2026 | 4,764 | 29 |
| BMR INDUSTRIES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 1,909 | 27 |
| REGIONS BANK | Feb 2026 | 1,481 | 23 |
| PASUPATI AQUATICS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 881 | 14 |
| LAIWU TAIFENG FOODS CO.,LTD | May 2026 | 2,680 | 13 |
| XIAMEN KAYIDA CO.,LTD | May 2026 | 416 | 12 |
| UNIVERSAL RICE CO.,LTD. | Dec 2025 | 8,090 | 11 |
| SREERAGAM EXPORTS PVT LTD | May 2026 | 127 | 10 |
| TIME SEAFOOD (DALIAN) COMPANY LIMIT | May 2026 | 1,210 | 9 |
| EXPORTQUILSA & PRODUCTORES S.A. | May 2026 | 757 | 8 |
| EXPORTQUILSA & PRODUCTORES ASOCIADO | May 2026 | 554 | 8 |
| CAMAR EXPO S A | Dec 2021 | 77 | 8 |
| MACRAY INDUSTRIES FOR MANUFACTURING | May 2026 | 288 | 7 |
| FAENAMIENTO DE CAMARON FAECAMSA S.A | Aug 2025 | 16 | 7 |
| DCAM S.A. | Mar 2026 | 56 | 7 |
| WUYISHAN HANDE FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 240 | 6 |
| May 2026 | 10 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Harvest Valley Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HARVEST HOUSE PUBLISHERS | May 2026 | 931 | 29 |
| HARVEST INNOVATION TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2023 | 105 | 0 |
| HARVEST INTERNATIONAL HOUSEWARES LT | Feb 2026 | 396 | 0 |
| HARVEST JACKS CO.,LTD | May 2026 | 142 | 37 |
| HARVEST LOGISTIC CORPORATION | May 2026 | 14,709 | 578 |
| HARVEST NYC INC | Nov 2025 | 195 | 0 |
| HARVEST PACK INC. | May 2026 | 1,117 | 51 |
| HARVEST RIGHT LLC | May 2026 | 1,346 | 6 |
| HARVEST SENSATIONS LLC | May 2026 | 4,399 | 95 |
| HARVEST SHERWOOD FOOD DIST. | Mar 2025 | 91 | 0 |
| HARVEST VENTURES - INTL | Oct 2021 | 204 | 0 |
| HARVEST VENTURES INC | Jan 2025 | 1,812 | 0 |
| HARVEST VIEW INTERNATIONAL LTD. | Apr 2026 | 980 | 4 |
| HARVESTER FOUNDRY NORTH | May 2026 | 185 | 22 |
| HARVESTER LSC MAIN | May 2026 | 245 | 30 |
| HARVEY BEEF EXPORTS | May 2026 | 644 | 31 |
| HARVEY IMPORTS LLC | May 2026 | 16,342 | 504 |
| HARVEY INDUSTRIES GROUP PTY LTD | May 2026 | 1,078 | 10 |
| HARVIA FINLAND OY | May 2026 | 555 | 43 |
| HARVIA US | May 2026 | 517 | 38 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | SMLU9074942A | 00022 | Regular Bill | SMLU | 9964405 | SEABOARD VICTORY | 2026-05-28 | MIAMI, FLORIDA | GUAYAQUIL ECUADOR | 1,050 CTN | 47,738 L | PCC CONGELADOS & FRESCOS SA | HARVEST VALLEY INC | HARVEST VALLEY INC | TOTAL CARTONS OF FROZEN SHRIMPS (LITOPENAEUS VANNAMEI) ================================== 19,090.91 NET WEIGHT 21,653.86 GROSS W... | ||
| 2026-05-29 | SMLU9065847A | 00022 | Regular Bill | SMLU | 9964405 | SEABOARD VICTORY | 2026-05-28 | MIAMI, FLORIDA | GUAYAQUIL ECUADOR | 885 BOX | 45,503 L | SODICOR S A | HARVEST VALLEY INC | HARVEST VALLEY INC | CARTONS OF FROZEN SHRIMP ================================== 44150.00 LN 45502.94 LB 20026.31 KN 20640.00 KB HS CODE 030616 TEMPE... | ||
| 2026-05-28 | MEDUF9657208 | 619A | Regular Bill | MEDU | 9955789 | MSC SAGITTA III | 2026-05-26 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS | 2,140 CTN | 21,605 K | House to House | CEPROMAR S.A. | HARVEST VALLEY INC | HARVEST VALLEY INC | FROZEN P&D TAIL OFF IQF VANNAMEI SHRIMP (LITO PENAEUS VANNAMEI) NET WEIGHT: 19413,95 KG GRO SS WEIGHT: 21605,79 KG CARTONS: 2140... | |
| 2026-05-27 | ZIMUGYL807718 | AECYGYE22892 | 050N | House Bill | AECY | 9509803 | CONTSHIP CUP | 2026-05-26 | MIAMI, FLORIDA | GUAYAQUIL ECUADOR | 2,000 CTN | 21,000 KG | Container Yard | COMERCIALIZADORA DE PRODUCTOS DEL M | HARVEST VALLEY INC | HARVEST VALLEY INC | 2200 CARTONS P&D TAIL OFF IQF, 2200 CARTONS F |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | SMLU9078971A |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | SMLU |
| Voyage # | 00022 |
| IMO # | 9964405 |
| Vessel Name | SEABOARD VICTORY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GUAYAQUIL |
| Foreign Port of Lading | GUAYAQUIL ECUADOR (33131) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 51191 L |
| Weight in KG | 23,220 KG |
| Quantity | 1092 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU4078794 |
| Commodity Description |
CARTONS OF FROZEN SHRIMP HEADLESS ================================== LITOPENAEUS VANNAMEI INVOICE XXXXXXXX000007833 HS-CODE 03 06 17 TEMPERATURE TO BE SET AT -25 |
| Shipper Name | CRIMASA CRIADEROS DE MARISCOS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | MEDARDO ANGEL SILVA S N Y LA RIA |
| Address Line 2 | DURAN |
| Address Line 3 | GUAYAS, ECUADOR |
| Address Line 4 | ECU |
| Consignee Name | HARVEST VALLEY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 501 NE 183RD ST UNIT 1 |
| Address Line 2 | MIAMI |
| Address Line 3 | FL 33179 USA |
| Notify Party Name | HARVEST VALLEY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 501 NE 183RD ST UNIT 1 |
| Address Line 2 | MIAMI |
| Address Line 3 | FL 33179 USA |
| Container Number | CAAU4078794 |
|---|---|
| Seal Number 1 | G4115316 |
| Seal Number 1 | G4115316 |
| Equipment Description Code | OB |
| Equipment Description | Ocean Vessel (Break Bulk) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4531 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | CARTONS OF FROZEN SHRIMP HEADLESS ================================== LITOPENAEUS VANNAMEI INVOICE XXXXXXXX000007833 HS-CODE 03 06 17 TEMPERATURE TO BE SET AT -25 |
| Additional Cargo 1 | NET WEIGHT 19.813,12 KGS 43.680,00 POUNDS GROSS WEIGHT 23.220,00 KGS 51.190,81 POUNDS DAE 028-2026-40-00894265 |
| Marks and Numbers 1 | MARKS ARTURO AGUAYO ZXB2106 ZXB1726 NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 0306170040 | 00000001 | 0000051191 L |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 1,415 | 2026-05-22 |
| Port Everglades, Florida | 344 | 2026-03-17 |
| Savannah, Georgia | 82 | 2026-04-30 |
| Jacksonville, Florida | 10 | 2026-03-25 |
| Charleston, South Carolina | 9 | 2017-07-24 |
| Los Angeles, California | 5 | 2024-08-29 |
| Houston, Texas | 5 | 2018-06-21 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 3 | 2026-05-12 |
| New York, New York | 2 | 2014-08-01 |
| Long Beach, California | 1 | 2015-05-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Guayaquil Ecuador | 550 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 275 | 2026-05-18 |
| Puerto Manzanillo Panama | 265 | 2026-02-20 |
| Singapore Singapore | 102 | 2025-09-20 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 49 | 2025-11-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 48 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 42 | 2026-03-09 |
| Cartagena Colombia | 36 | 2026-04-02 |
| Colon Panama | 36 | 2025-12-01 |
| Valencia Spain | 34 | 2026-04-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Harvest Valley Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HARVEST VALLEY INC | 111 NW 183RD ST STE 412 MIAMI GARDENS FL 33169 USA | 2026-01-16 | 218 |
| HARVEST VALLEY INC | 501 NE 183RD ST UNIT 1 MIAMI FL 33179 USA | 2026-05-22 | 33 |
| HARVEST VALLEY INC | 2026-05-12 | 20 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2026-04-01 | 10 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2025-09-20 | 8 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2026-03-17 | 8 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2025-08-29 | 6 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2026-03-12 | 4 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2026-03-09 | 3 | |
| HARVEST VALLEY INC | 2026-05-20 | 2 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Harvest Valley Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 322 | |
| 2026-02-24 | 1 | |
| 2026-01-01 | 118 | |
| 2025-09-10 | 19 | |
| 2025-08-01 | 2 | |
| 2024-03-04 | 5 | |
| 2023-08-21 | 1 | |
| 2022-12-24 | 33 | |
| 2022-11-15 | 1 | |
| 2020-08-17 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Harvest Valley Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 1 | |
| 2026-03-24 | 27 | |
| 2026-02-24 | 1 | |
| 2025-09-06 | 1 | |
| 2025-08-01 | 2 | |
| 2025-07-04 | 3 | |
| 2025-06-26 | 8 | |
| 2022-09-05 | 1 | |
| 2019-07-23 | 1 | |
| 2018-10-19 | 2 |