There are a total of 70 bills of lading on file for HENG Tong BD Limited between June 14th, 2024 and May 18th, 2026.
Of those 70 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 70 |
|---|---|
| Shipper Records | 70 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 14th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 52 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENG TONG BD LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with HENG Tong BD Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with HENG Tong BD Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SCRIBE OPCO,INC. | May 2026 | 3,352 | 17 |
| DISNEY MERCHANDISE SOURCING AND DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 10,516 | 13 |
| USPA ACCESSORIES LLC | May 2026 | 1,695 | 12 |
| DHAKA BANK LTD. | May 2026 | 34,612 | 11 |
| MEGA CAP INC. | May 2026 | 709 | 4 |
| BEST SPORTS INC. | May 2026 | 478 | 3 |
| ARMYCREW INC | Nov 2025 | 27 | 3 |
| TRENDY APPAREL SHOP | Mar 2026 | 69 | 2 |
| SLOAN IMPLEMENT | May 2026 | 36 | 1 |
| LUCKY ZONE DESIGN GROUP LLC | May 2026 | 1,122 | 1 |
| LS PROMOTIONS INC | May 2026 | 393 | 1 |
| Jun 2025 | 5 | 1 | |
| JJM MANUFACTURING LTD | Mar 2026 | 361 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HENG Tong BD Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENG BIN INTERNATIONAL LTD | Dec 2025 | 315 | 0 |
| HENG HIAP INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 99 | 16 |
| HENG JIAN PLASTIC FACTORY | Jan 2023 | 317 | 0 |
| HENG KUO CO., LTD | May 2026 | 1,025 | 9 |
| HENG LI (VIET NAM) TECHNOLOGY BATTE | Jul 2025 | 178 | 0 |
| HENG SHENG HARDWARE FURNITURE CO., LTD. | Oct 2020 | 907 | 0 |
| HENG SXING WOOD INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 665 | 18 |
| HENG TIAN TECHNOLOGICAL DEVELOPMENT | May 2026 | 1,088 | 16 |
| HENG TONG AUTO PARTS INC | May 2026 | 538 | 21 |
| HENG TONG INTERNATIONAL LOGISTICS AND SHIPPING LIMITED | Jan 2025 | 249 | 0 |
| HENG YU ELECTRONIC MANUFACTURING | May 2026 | 1,368 | 15 |
| HENG ZHUO INTERNATIONAL SUPPLY CHAI | May 2026 | 123 | 11 |
| HENG'S INDUSTRIES USA LLC | May 2026 | 2,839 | 48 |
| HENGCHEN TRADING LIMITED | Aug 2024 | 520 | 0 |
| HENGCHENG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO., LTD. | Apr 2026 | 135 | 5 |
| HENGDA TRADING COMPANY | May 2026 | 285 | 5 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | May 2026 | 2,669 | 52 |
| HENGDIAN TOSPO LIGHTING PTE LTD | May 2026 | 89 | 4 |
| HENGE SRL | May 2026 | 559 | 21 |
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,947 | 1,442 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | ONEYDACG06506400 | SGPVDAC4601759 | 074E | House Bill | SGPV | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 180 CTN | 2,788 KG | Container Yard | HENG TONG BD LIMITED | BEST SPORTS INC | BEST SPORTS INC | TMT BASEBALL HAT |
| 2026-04-30 | ONEYDACG06506400 | SGPVDAC4601758 | 074E | House Bill | SGPV | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 170 CTN | 2,699 KG | Container Yard | HENG TONG BD LIMITED | MEGA CAP INC | MEGA CAP INC | TMT BASEBALL HAT |
| 2026-04-21 | OOLU2320942209 | 1TUHK | Regular Bill | OOLU | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 11 CTN | 104 KG | House to House | HENG TONG BD LIMITED | USPA ACCESSORIES LLC | CTNS (ELEVEN CARTONS ONLY) DESCRIPTION OF GOODS: % POLYESTER DECORATED CAP C PO NO.: YHB C STYLE: LMGHDP HTS US: | ||
| 2026-04-13 | YMJAE562135480 | 028E | Regular Bill | YMJA | 9784788 | ONE STORK | 2026-04-10 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 500 CTN | 2,430 KG | House to House | HENG TONG BD LIMITED | DHAKA BANK PLC | SOLARAY LLC | TRICYCLES SCOOTERS PEDAL CARS AND SIMILAR W PO ITEM KIDS CREATURE BUCKET HAT HTS ITEM KIDS BUCKET HAT INV NOHTBL// DATE.. S.CON ... | |
| Run Date | 2026-04-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-29 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | ONEYDACG06506400 |
|---|---|
| House BOL # | SGPVDAC4601760 |
| Manifest Number | 423373 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGPV |
| Voyage # | 074E |
| IMO # | 9629902 |
| Vessel Name | ONE COMMITMENT |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | CHATTOGRAM |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 782 KG |
| Weight in KG | 782 KG |
| Quantity | 49 CTN |
| Volume | 8 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
ONEU0265433 |
| Commodity Description |
TMT BASEBALL HAT |
| Shipper Name | HENG TONG BD LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | DIYAKHALI, YEARPUR UNION, BARON, |
| Address Line 2 | ASHULIA, SAVAR, DHAKA, BANGLADESH |
| Address Line 3 | PHONE: 88-02-9847720, 588115432 |
| Consignee Name | MEGA CAP INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8640 ROCHESTER AVE |
| Address Line 2 | RANCHO CUCAMONGA |
| Address Line 3 | CA 91730 USA |
| Notify Party Name | MEGA CAP INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8640 ROCHESTER AVE |
| Address Line 2 | RANCHO CUCAMONGA |
| Address Line 3 | CA 91730 USA |
| Container Number | ONEU0265433 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BDA226399 |
| Seal Number 1 | BDA226399 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TMT BASEBALL HAT |
| Marks and Numbers 1 | GROSS WT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 29 | 2026-04-30 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 9 | 2026-03-20 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 2 | 2026-04-01 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-06-05 |
| New York, New York | 1 | 2025-04-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 35 | 2026-05-19 |
| Colombo Sri Lanka | 25 | 2026-05-19 |
| Chittagong Bangladesh | 5 | 2026-02-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-09-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-11-11 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-10-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for HENG Tong BD Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENG TONG BD LIMITED | DIAKHALI, BARON, YEARPUR UNION, ZIRABO, ASHULIA, SAVAR, DHAKA, DHAKA BANGLADESH | 2026-04-06 | 16 |
| HENG TONG BD LIMITED | DIYAKHALI,YEARPUR UNION, BARON, AS DHAKA . BANGLADESH 1558984040 | 2026-04-21 | 10 |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-04-30 | 8 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-02-10 | 4 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-03-20 | 3 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-02-13 | 2 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-02-02 | 2 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-01-22 | 2 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-03-20 | 2 | |
| HENG TONG BD LIMITED | 2026-04-13 | 2 |
Below are the top 2 phone numbers on file for HENG Tong BD Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 4 | |
| 2026-04-30 | 8 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||