There are a total of 285 bills of lading on file for Hengda Trading Company between December 7th, 2014 and May 13th, 2026.
Of those 285 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 285 |
|---|---|
| Shipper Records | 52 |
| Consignee Records | 233 |
| Notify Party Records | 182 |
| First Shipment on File | Dec 7th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGDA TRADING COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Hengda Trading Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Hengda Trading Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YIWU DOVEROSE IMPORT AND EXPORT COM | May 2026 | 1,601 | 74 |
| TUCKER POWERSPORTS | Oct 2023 | 1,143 | 24 |
| ZHEJIANG YIWU YONGZHOU IMPEXP.CO., LTD | Oct 2023 | 17 | 11 |
| ZHEJIANG YIWU YONGZHOU IMP&EXP.COMP | May 2026 | 3,977 | 8 |
| YIWU ZHIZHAN IMPORT&EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 219 | 4 |
| YIWU XIANGBANG IMPORTEXPORT CO.,LTD | Sep 2024 | 73 | 4 |
| CRYSTAL IMPORT INTERNATIONAL LTD | Apr 2026 | 293 | 3 |
| YIWU WENYI IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 1,444 | 1 |
| FABRICA DE JABON LA CORONA | May 2026 | 1,413 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengda Trading Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENG SHENG HARDWARE FURNITURE CO., LTD. | Oct 2020 | 907 | 0 |
| HENG SXING WOOD INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 665 | 18 |
| HENG TIAN TECHNOLOGICAL DEVELOPMENT | May 2026 | 1,088 | 16 |
| HENG TONG AUTO PARTS INC | May 2026 | 538 | 21 |
| HENG TONG BD LIMITED | May 2026 | 70 | 16 |
| HENG TONG INTERNATIONAL LOGISTICS AND SHIPPING LIMITED | Jan 2025 | 249 | 0 |
| HENG YU ELECTRONIC MANUFACTURING | May 2026 | 1,368 | 15 |
| HENG ZHUO INTERNATIONAL SUPPLY CHAI | May 2026 | 123 | 11 |
| HENGCHEN TRADING LIMITED | Aug 2024 | 520 | 0 |
| HENGCHENG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO., LTD. | Apr 2026 | 135 | 5 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | May 2026 | 2,669 | 52 |
| HENGDIAN TOSPO LIGHTING PTE LTD | May 2026 | 89 | 4 |
| HENGE SRL | May 2026 | 559 | 21 |
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,947 | 1,442 |
| HENGFENG OUTDOORS | May 2026 | 63 | 34 |
| HENGFENG TOP LEISURE (VIETNAM) COMP | May 2026 | 152 | 29 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | Apr 2026 | 293 | 7 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 882 | 75 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | MAEU267023185 | RSLCNBAF2603059A | 616N | House Bill | RSLC | 9209104 | NEWYORKER | 2026-04-22 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 696 PCS | 14,348 K | Container Yard | YIWU DOVEROSE IMPORTEXPORT | HENGDA TRADING COMPANY | HENGDA TRADING COMPANY | WOMENS PAJAMAS SUIT BASEBALL CAP MENS PANTS SLIPPER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-03-12 | MAEU265342225 | RSLCNBAF2602014A | 610N | House Bill | RSLC | 9209104 | NEWYORKER | 2026-03-11 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 843 PCS | 14,092 K | Container Yard | YIWU DOVEROSE IMPORTEXPORT | HENGDA TRADING COMPANY | HENGDA TRADING COMPANY | WOMENS PAJAMAS SUIT TRAVEL BAG DRESS SLIPPER THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-02-26 | MAEU264199119 | RSLCNBAF2601158A | 608N | House Bill | RSLC | 9209104 | NEWYORKER | 2026-02-25 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 599 PCS | 14,554 K | Container Yard | YIWU DOVEROSE IMPORTEXPORT | HENGDA TRADING COMPANY | HENGDA TRADING COMPANY | DRESS MENS T-SHIRT SLIPPER FLASHLIGHT WOMENS SUIT THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-02-16 | OOLU2164977700 | RSLCNBAF2601028A | 1XRSU | House Bill | RSLC | 9967421 | MH PEGASUS | 2026-02-14 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 625 PCS | 13,150 K | House to House | YIWU DOVEROSE IMPORTEXPORT | HENGDA TRADING COMPANY | HENGDA TRADING COMPANY | WOMENS PAJAMAS SUIT SLIPPER DRESS MENS UNDERWEAR THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-24 |
| Master BOL # | MAEU267391150 |
|---|---|
| House BOL # | RSLCNBAF2603199A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RSLC |
| Voyage # | 618N |
| IMO # | |
| Vessel Name | NEWYORKER |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11950 K |
| Weight in KG | 11,950 KG |
| Quantity | 634 PCS |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU6999748 |
| Commodity Description |
TRAVEL BAG MENS T-SHIRT DRESS FLASHLIGHT MOP COMB THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Shipper Name | YIWU DOVEROSE IMPORTEXPORT CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 8315 BUILDING A2 NO.588 CHUNHU |
| Address Line 2 | A ROAD BEIYUAN STREET YIWU CITY,ZHE |
| Address Line 3 | JIANG PROVINCE |
| Consignee Name | HENGDA TRADING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 5220 NW 165TH ST MIAMI LAKES FL 330 |
| Address Line 2 | 14 |
| Notify Party Name | HENGDA TRADING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 5220 NW 165TH ST MIAMI LAKES FL 330 |
| Address Line 2 | 14 |
| Container Number | MRSU6999748 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6206270 |
| Seal Number 1 | CN6206270 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TRAVEL BAG MENS T-SHIRT DRESS FLASHLIGHT MOP COMB THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 224 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 35 | 2023-05-23 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2021-09-16 |
| Port Everglades, Florida | 8 | 2025-05-17 |
| Long Beach, California | 4 | 2021-09-09 |
| Port Manatee, Florida | 1 | 2025-12-10 |
| Seattle, Washington | 1 | 2023-08-05 |
| Oakland, California | 1 | 2018-10-23 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2016-09-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 230 | 2026-05-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 40 | 2023-03-01 |
| Pusan South Korea | 9 | 2024-11-04 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2025-11-20 |
| Tuxpan Mexico | 1 | 2025-12-10 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2023-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2021-04-17 |
| Shilong China (Taiwan) | 1 | 2020-04-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengda Trading Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGDA TRADING COMPANY | 5220 NW 165TH ST MIAMI LAKES FL 330 14 | 2026-05-14 | 97 |
| HENGDA TRADING COMPANY | 5220 NW 165TH ST MIAMI LAKES FL 33014 7869735696 | 2025-11-20 | 11 |
| HENGDA TRADING COMPANY | 2022-06-01 | 82 | |
| HENGDA TRADING COMPANY | 2019-04-06 | 42 | |
| HENGDA RACING LTD | 2023-05-23 | 34 | |
| HENGDA RACING LTD | 2021-03-17 | 8 | |
| HENGDA TRADING COMPANY | 2022-12-13 | 4 | |
| HENGDA TRADING COMPANY | 2016-11-29 | 2 | |
| HENGDA TRADING COMPANY | 2023-01-24 | 2 | |
| HENGDA TRADING COMPANY, INC | 2025-12-10 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Hengda Trading Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-14 | 2 | |
| 2022-10-06 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||