There are a total of 588 bills of lading on file for HK Army Inc. between December 16th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 588 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 588 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 586 |
| Notify Party Records | 342 |
| First Shipment on File | Dec 16th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK ARMY INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HK Army Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HK Army Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BOR JYE ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 233 | 37 |
| LIT SPORTS EQUIPMENT FACTORY | Mar 2026 | 54 | 32 |
| ADVANCED MATERIAL SYSTEMS CORPORATION | May 2026 | 209 | 23 |
| JINING GEOWARD SPORTS CO., LTD. | Apr 2026 | 36 | 22 |
| 4U SPORTING GOODS CO.,LIMITED | May 2026 | 438 | 19 |
| BOBSON ENTERPRISE CO., LTD | Mar 2026 | 91 | 17 |
| NIFTY INTERNATIONAL | Nov 2025 | 75 | 13 |
| KYVAS INTERNATIONAL CO., LTD. | Sep 2025 | 4,690 | 12 |
| DEXIN BOX CO., LTD. | May 2026 | 110 | 12 |
| GELKAPS SPORTS PVT. LTD | Dec 2022 | 44 | 11 |
| GRAND GAS EQUIPMENT INCORPORATION | Apr 2026 | 302 | 9 |
| SHENZHEN LYA SILICONE RUBBER PRODUC | Mar 2025 | 104 | 8 |
| EXC TAIWAN CO., LTD | May 2026 | 80 | 7 |
| Oct 2024 | 7 | 7 | |
| AIR CHALLENGER INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 18 | 7 |
| Mar 2026 | 6 | 6 | |
| WUXI WEMADE HEALTHCARE PRODUCTS CO | May 2026 | 263 | 5 |
| SHANGHAI HANDUN TRADING CO.,LTD | Mar 2025 | 164 | 5 |
| R07 SPORTZ | Jun 2023 | 14 | 5 |
| DONGGUAN CROWN CASE CO., LTD. | May 2026 | 66 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Army Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HJORT KNUDSEN US INC | May 2026 | 105 | 14 |
| HJS | May 2026 | 155 | 9 |
| HJULSBRO STEEL AB | May 2026 | 156 | 10 |
| HJV DISTRIBUTION INC | Feb 2021 | 361 | 0 |
| HJY&CO INC | Aug 2023 | 98 | 0 |
| HK AIVREY INDUSTRIAL CO., LIMITED | Nov 2025 | 272 | 0 |
| HK AIWEI INTERNATIONAL CO.LIMITED | Jun 2021 | 194 | 0 |
| HK AMBEST TRADING LIMITED | May 2026 | 1,275 | 601 |
| HK AMERICA INC. | May 2026 | 287 | 9 |
| HK ANAHEIM, S.R.L. | Nov 2024 | 1,067 | 0 |
| HK ASIAPARTNERS | Feb 2024 | 135 | 0 |
| HK B-TECH TECHNOLOGY CO LIMITED | Dec 2024 | 109 | 0 |
| HK BAOTONG INTERNATIONAL TRADING LI | May 2026 | 167 | 6 |
| HK BEACON INTL DEVELOPMENT LIMITED | May 2026 | 1,253 | 207 |
| HK BEAUTY SEA TRADE CO., LIMITED | Mar 2025 | 863 | 0 |
| HK BESTLINE ELECTRONIC LIMITED | Apr 2024 | 211 | 0 |
| HK BROAD TECHNOLOGY CO LIMITED | Apr 2026 | 102 | 3 |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO.,LTD | May 2026 | 95 | 10 |
| HK BUSINESS LLC | May 2026 | 128 | 4 |
| HK CENTRE CROWN TECHNOLOGY CO LTD | Aug 2024 | 597 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | EGLV003600458721 | PSEACSLAX2640019 | 1451E | House Bill | PSEA | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 145 CTN | 2,755 KG | House to House | AIR CHALLENGER INDUSTRIAL | HK ARMY INC. | HK ARMY INC. | MECHANICAL PAINTBALL MARKER |
| 2026-04-27 | COSU6448273140 | CHQFHXM26040037 | 116E | House Bill | CHQF | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 3,520 PKG | 25,944 K | House to House | JINING GEOWARD SPORTS | HK ARMY INC. | HK ARMY INC. | PAINTBALL HS CODE |
| 2026-04-23 | EGLV003600250810 | SGBVSGLTP2603062 | 008E | House Bill | SGBV | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 288 CTN | 2,231 K | House to House | BOR JYE ENTERPRISE | HK ARMY,INC. | HK ARMY,INC. | PAINTBALL GOGGLE |
| 2026-04-17 | EGLV149601578627 | SGBVSGSH2604335 | 1447E | House Bill | SGBV | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 706 CTN | 4,054 KG | House to House | GUANGZHOU HANGBAO GROUP | HK ARMY INC. | LUCKY GROUP | PLASTIC HELMET LENS HELMET BRIM |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | OOLU2324007770 |
|---|---|
| House BOL # | SGBVSGLTP2604042 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGBV |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | 9949716 |
| Vessel Name | OOCL BAUHINIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | KEELUNG (CHILUNG) |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4554 K |
| Weight in KG | 4,554 KG |
| Quantity | 407 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU7974513 |
| Commodity Description |
AIR SOFT GUN AIRSOFT ACCESSORIES & SERVICE PA RTS SPORTING GOODS . |
| Shipper Name | STAR RAINBOW CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2F, NO.32, LANE 191, SEC.4, SANHO |
| Address Line 3 | RD., SANCHUNG DISTRICT |
| City | NEW TAIPEI CITY |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | HK ARMY,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1700 SEABRIGHT AVE |
| City | LONG BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90813 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HK ARMY,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1700 SEABRIGHT AVE |
| City | LONG BEACH |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90813 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU7974513 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKBA6435 |
| Seal Number 1 | OOLKBA6435 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4209 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AIR SOFT GUN AIRSOFT ACCESSORIES & SERVICE PA RTS SPORTING GOODS . |
| Marks and Numbers 1 | PO5909+5953 C/NO. A1- A10, B1- B5, C1- C5, D1 - D40, E1- E40, F1- F40, G1- G40, H1- H120, I 1- I80, |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 372 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 175 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2022-12-28 |
| San Juan, Puerto Rico | 11 | 2022-12-08 |
| Tampa, Florida | 6 | 2024-11-11 |
| Miami, Florida | 4 | 2025-02-28 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2019-08-01 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2022-04-05 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-10-22 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-02-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 177 | 2026-04-17 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 147 | 2026-05-18 |
| Taibei China (Taiwan) | 56 | 2026-05-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 42 | 2026-04-27 |
| Xiamen China (Mainland) | 37 | 2023-08-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 22 | 2025-10-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 21 | 2020-02-08 |
| Shilong China (Taiwan) | 14 | 2024-07-13 |
| Singapore Singapore | 12 | 2024-06-25 |
| Mundra India | 11 | 2022-12-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Army Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK ARMY INC. | 2702 SAINT LOUIS AVE SIGNAL HILL, C A 90755 SIGNAL HILL CA 90755 US | 2025-10-22 | 17 |
| HK ARMY INC. | 2702 SAINT LOUIS AVE SIGNAL HILL CA 90755 US | 2025-08-28 | 7 |
| HK ARMY INC. | 2026-04-27 | 5 | |
| HK ARMY INC. | 2025-07-08 | 1 | |
| HK ARMY INC. | 2026-05-14 | 1 | |
| HK ARMY INC. | 2023-03-11 | 104 | |
| HK ARMY INC. | 2023-03-18 | 69 | |
| HK ARMY INC. | 2023-03-11 | 38 | |
| HK ARMY,INC. | 2026-04-17 | 37 | |
| HK ARMY INC | 2022-06-03 | 37 |
Below are the top 6 phone numbers on file for HK Army Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 2 | |
| 2021-12-09 | 12 | |
| 2021-07-30 | 1 | |
| 2021-07-01 | 10 | |
| 2020-06-09 | 3 | |
| 2014-04-29 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for HK Army Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-29 | 10 |