There are a total of 95 bills of lading on file for HK Burltex Manufactory Co.,Ltd between November 21st, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 95 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 95 |
|---|---|
| Shipper Records | 95 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 21st, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK BURLTEX MANUFACTORY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with HK Burltex Manufactory Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with HK Burltex Manufactory Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THULE INC. | May 2026 | 6,464 | 49 |
| SCRIBE OPCO,INC. | May 2026 | 3,352 | 13 |
| LEEDS WORLD INC | May 2026 | 20,883 | 8 |
| EQUA PACK INC | May 2026 | 348 | 4 |
| THULE CANADA INC. | May 2026 | 435 | 2 |
| BUENA VISTA THEATRICAL GROUP LTD | May 2026 | 631 | 2 |
| TOLL GLOBAL FORWARDING | May 2026 | 362,525 | 1 |
| SPECTOR & CO INC | May 2026 | 502 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Burltex Manufactory Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK AMERICA INC. | May 2026 | 287 | 9 |
| HK ANAHEIM, S.R.L. | Nov 2024 | 1,067 | 0 |
| HK ARMY INC. | May 2026 | 588 | 19 |
| HK ASIAPARTNERS | Feb 2024 | 135 | 0 |
| HK B-TECH TECHNOLOGY CO LIMITED | Dec 2024 | 109 | 0 |
| HK BAOTONG INTERNATIONAL TRADING LI | May 2026 | 167 | 6 |
| HK BEACON INTL DEVELOPMENT LIMITED | May 2026 | 1,253 | 207 |
| HK BEAUTY SEA TRADE CO., LIMITED | Mar 2025 | 863 | 0 |
| HK BESTLINE ELECTRONIC LIMITED | Apr 2024 | 211 | 0 |
| HK BROAD TECHNOLOGY CO LIMITED | Apr 2026 | 102 | 3 |
| HK BUSINESS LLC | May 2026 | 128 | 4 |
| HK CENTRE CROWN TECHNOLOGY CO LTD | Aug 2024 | 597 | 0 |
| HK CHAOXI E-COMMERCE CO., LIMITED | Sep 2024 | 227 | 0 |
| HK CHUANGWEI TRADING LIMITED | Mar 2026 | 184 | 15 |
| HK CLOUDBLISS TRADE C | May 2026 | 1,019 | 408 |
| HK D Y GLOBAL LIMITED | Jul 2022 | 114 | 0 |
| HK DENISLYN INTERNATIONAL | Mar 2026 | 436 | 28 |
| HK DING WANG CO LIMITED | May 2026 | 296 | 26 |
| HK DIRECT TRADE CO., LIMITED | Jun 2025 | 373 | 0 |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 205 | 35 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-08 | HDMUPN1M11346400 | EXDO63Y0002908 | 021E | House Bill | EXDO | 9789984 | YM TOGETHER | 2026-04-07 | TACOMA, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 978 CTN | 8,645 KG | Pier to Pier | HK BURLTEX MANUFACTORY | SCRIBE OPCO, INC. | COOLER BAG HTS: TOTE BAG HTS: DUFFEL BAG HTS: | |
| 2026-04-03 | HDMUPN1M39724500 | EXDO63Y0002642 | 022E | House Bill | EXDO | 9806079 | ONE APUS | 2026-04-02 | TACOMA, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 1,944 CTN | 16,552 KG | Pier to Pier | HK BURLTEX MANUFACTORY | SCRIBE OPCO, INC. | COOLER BAG HTS: DUFFEL BAG HTS: | |
| 2026-04-02 | ONEYPNHG03903300 | FLXT00003689547A | E005 | House Bill | FLXT | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL PORTS IN CAMBODIA | 278 CTN | 873 KG | Container Yard | HK BURLTEX MANUFACTORY | THULE INC | THULE INC. | POLYESTER COMPUTER BAG HTS CODE: . |
| 2026-03-30 | ZIMUPKH003132190 | DISODELS2602018 | UK609 | House FROB | DISO | 9720457 | MSC SILVIA | 2026-03-29 | SEATTLE, WASHINGTON | ALL PORTS IN CAMBODIA | 1,471 PCS | 15,593 KG | Pier to Pier | HK BURLTEX MANUFACTORY | SPECTOR | % POLYESTER TOTE BAG | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | HDMUPN1M72494900 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO63Y0003159 |
| Manifest Number | 000002 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 021E |
| IMO # | 9789984 |
| Vessel Name | YM TOGETHER |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PHNOM PENH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11755 KG |
| Weight in KG | 11,755 KG |
| Quantity | 1215 CTN |
| Volume | 64 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOCU4978896 |
| Commodity Description |
COOLER BAG HTS: BRIEFCASE HTS: TOTE BAG HTS: DUFFEL BAG |
| Shipper Name | HK BURLTEX MANUFACTORY CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | SOUN OKSAHAKAM VATANAK II, NO.9, |
| Address Line 2 | PLOVECHEAT LECH3, PHUM SAMPOR,, SA |
| Address Line 3 | PHNOM PENH, PHNOM PENH 12412 KH |
| Consignee Name | SCRIBE OPCO, INC., DBA KOOZIE GPOUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 14433 MYERLAKE CIRCLE |
| Address Line 2 | CLEARWATER FL 33760 US |
| Container Number | KOCU4978896 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1368887 |
| Seal Number 1 | 25H1368887 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | COOLER BAG HTS: BRIEFCASE HTS: TOTE BAG HTS: DUFFEL BAG |
| Additional Cargo 1 | HTS: |
| Marks and Numbers 1 | KOOZIE GROUP MADE IN CAMBODIA E |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 47 | 2026-04-02 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2026-04-08 |
| Long Beach, California | 14 | 2025-11-06 |
| Seattle, Washington | 1 | 2026-03-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 56 | 2026-04-08 |
| All Other Viet Nam Ports | 15 | 2025-03-13 |
| All Ports in Cambodia | 13 | 2026-04-02 |
| Singapore Singapore | 9 | 2026-05-20 |
| Tan Cang Vietnam | 2 | 2025-11-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Burltex Manufactory Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO.,LTD | NO.9 PLOVECHEAT LECH3,PHUM SAMPOR SANGKAT KRANGPONGRO, KHAN DANGKOR PHNOM PENH, CAMBODIA | 2025-08-19 | 20 |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO.,LTD | NO.9 PLOVECHEAT LECH3,PHUM SAMPOR PLOVECHEAT LECH3,PHUM SAMPOR PHNOM PENH, CAMBODIA. | 2025-07-29 | 1 |
| HK BURLTEX MANUFACTORY | 2026-04-08 | 10 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY | 2026-04-02 | 9 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO., LTD. | 2021-05-18 | 9 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY | 2026-01-09 | 4 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO., LTD | 2023-11-21 | 4 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO., LTD. | 2025-10-02 | 3 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO., LTD. | 2022-05-17 | 3 | |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO., LTD. | 2023-09-18 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for HK Burltex Manufactory Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-09-18 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||