There are a total of 205 bills of lading on file for HK Dongdan International Limited between September 15th, 2016 and May 16th, 2026.
Of those 205 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 35 were within the past 90 days.
| Total Records | 205 |
|---|---|
| Shipper Records | 80 |
| Consignee Records | 125 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 15th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 35 |
| Records in the Past Year | 126 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with HK Dongdan International Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with HK Dongdan International Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 121 |
| LEVITA LLC | Nov 2024 | 509 | 34 |
| ALL AMERICAN FRAME AND BEDDING COR | Apr 2026 | 469 | 10 |
| HANGZHOU BEIDELUO E-COMMERCE CO. | May 2026 | 75 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Dongdan International Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO.,LTD | May 2026 | 95 | 10 |
| HK BUSINESS LLC | May 2026 | 128 | 4 |
| HK CENTRE CROWN TECHNOLOGY CO LTD | Aug 2024 | 597 | 0 |
| HK CHAOXI E-COMMERCE CO., LIMITED | Sep 2024 | 227 | 0 |
| HK CHUANGWEI TRADING LIMITED | Mar 2026 | 184 | 15 |
| HK CLOUDBLISS TRADE C | May 2026 | 1,019 | 408 |
| HK D Y GLOBAL LIMITED | Jul 2022 | 114 | 0 |
| HK DENISLYN INTERNATIONAL | Mar 2026 | 436 | 28 |
| HK DING WANG CO LIMITED | May 2026 | 296 | 26 |
| HK DIRECT TRADE CO., LIMITED | Jun 2025 | 373 | 0 |
| HK E&C INC | Mar 2026 | 65 | 1 |
| HK EADEN TRADE LIMITED | Mar 2026 | 88 | 8 |
| HK ENTERPRISES CC | May 2026 | 117 | 4 |
| HK ENTHUSION INTERNATIONAL TRADE CO | Dec 2025 | 103 | 0 |
| HK EVER HOPE TRADING CO.,LIMITED | Mar 2024 | 307 | 0 |
| HK EVERGREEN TREE TRADE LIMITED | Feb 2026 | 244 | 0 |
| HK EXCEL&BUTTERFLY INTERNATIONAL TR | Apr 2025 | 425 | 0 |
| HK FEI HONG INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 357 | 5 |
| HK FENTE INTL GROUP HOLDING LIMITED | Apr 2026 | 124 | 8 |
| HK FORCE FASHION INDUSTRIAL CO.,LIMITED | Sep 2022 | 184 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | HLCUNG12603RMRZ7 | AMZDCN26T7Q6O3EM | 617E | House Bill | AMZD | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 818 CTN | 11,744 KG | House to House | HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT | HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | MATTRESS PROTECTOR MATTRESS PROTECTOR | |
| 2026-05-13 | HLCUNG12603RMSI5 | AMZDCN26RTVYLXEP | 617E | House Bill | AMZD | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 883 CTN | 13,874 KG | House to House | HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT | HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | MATTRESS PROTECTOR MATTRESS PROTECTOR | |
| 2026-05-12 | CMDUNGP3474617 | AMZDCN26VKCNIHKM | 033E | House Bill | AMZD | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 713 CTN | 12,194 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT NO | HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | MATTRESS PROTECTOR | |
| 2026-05-12 | CMDUNGP3474618 | AMZDCN26E7QD7JSM | 033E | House Bill | AMZD | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 873 CTN | 13,802 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT NO | HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | MATTRESS PROTECTOR MATTRESS PROTECTOR | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | HLCUNG12603RKEO1 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26N7HIX3L4 |
| Manifest Number | 542642 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SHAMS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12310 KG |
| Weight in KG | 12,310 KG |
| Quantity | 719 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU3298532 |
| Commodity Description |
MATTRESS PROTECTOR |
| Shipper Name | HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO |
|---|---|
| Address Line 1 | ., LTDNO 347 SHANLIAN VILLAGE SUOQI |
| Address Line 2 | AN, XIAOSHAN |
| City | HANGZHOU |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 311200 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED C/ |
|---|---|
| Address Line 1 | O FBA10240 OLD DOWD RD |
| City | CHARLOTTE |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28214 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HANGZHOU BEIDELUO E-COMMERCE CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | TD C/O FBA8140 CALIENTE RD |
| City | HESPERIA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92344 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU3298532 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4072777 |
| Seal Number 1 | HLK4072777 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MATTRESS PROTECTOR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 63 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 43 | 2026-03-02 |
| Miami, Florida | 43 | 2021-09-11 |
| Long Beach, California | 25 | 2026-04-22 |
| Tacoma, Washington | 9 | 2025-10-27 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2026-05-12 |
| Seattle, Washington | 4 | 2025-09-10 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2025-10-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 150 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 34 | 2021-07-27 |
| Yangshan China (Mainland) | 20 | 2021-06-10 |
| Pusan South Korea | 1 | 2023-04-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Dongdan International Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | C O FBA8130 CALIENTE RD HESPERIA CA 92344 US | 2025-11-10 | 18 |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | C O FBA6201 NEWCASTLE ROAD STOCKTON CA 95215 US | 2025-10-20 | 14 |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2026-02-17 | 13 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2025-10-27 | 12 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2025-12-02 | 9 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2025-11-06 | 8 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2026-03-04 | 6 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2026-04-22 | 6 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2026-05-15 | 6 | |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | 2026-05-12 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||