There are a total of 296 bills of lading on file for HK Ding Wang Co Limited between August 29th, 2022 and May 17th, 2026.
Of those 296 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 296 |
|---|---|
| Shipper Records | 317 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 29th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 94 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK DING WANG CO LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with HK Ding Wang Co Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with HK Ding Wang Co Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROBELY CORPORATION | May 2026 | 662 | 150 |
| AT HOME PROCUREMENT INC. | May 2026 | 79,327 | 72 |
| ROBELY TRADING INC. | Jan 2024 | 480 | 15 |
| ROSS PROCUREMENT, INC. | May 2026 | 22,263 | 4 |
| ROSS PROCUREMENT INC CO DRESS FOR L CO ROSS DRESS FOR LESS INC. | Oct 2025 | 1,105 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Ding Wang Co Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK BESTLINE ELECTRONIC LIMITED | Apr 2024 | 211 | 0 |
| HK BROAD TECHNOLOGY CO LIMITED | Apr 2026 | 102 | 3 |
| HK BURLTEX MANUFACTORY CO.,LTD | May 2026 | 95 | 10 |
| HK BUSINESS LLC | May 2026 | 128 | 4 |
| HK CENTRE CROWN TECHNOLOGY CO LTD | Aug 2024 | 597 | 0 |
| HK CHAOXI E-COMMERCE CO., LIMITED | Sep 2024 | 227 | 0 |
| HK CHUANGWEI TRADING LIMITED | Mar 2026 | 184 | 15 |
| HK CLOUDBLISS TRADE C | May 2026 | 1,019 | 408 |
| HK D Y GLOBAL LIMITED | Jul 2022 | 114 | 0 |
| HK DENISLYN INTERNATIONAL | Mar 2026 | 436 | 28 |
| HK DIRECT TRADE CO., LIMITED | Jun 2025 | 373 | 0 |
| HK DONGDAN INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 205 | 35 |
| HK E&C INC | Mar 2026 | 65 | 1 |
| HK EADEN TRADE LIMITED | Mar 2026 | 88 | 8 |
| HK ENTERPRISES CC | May 2026 | 117 | 4 |
| HK ENTHUSION INTERNATIONAL TRADE CO | Dec 2025 | 103 | 0 |
| HK EVER HOPE TRADING CO.,LIMITED | Mar 2024 | 307 | 0 |
| HK EVERGREEN TREE TRADE LIMITED | Feb 2026 | 244 | 0 |
| HK EXCEL&BUTTERFLY INTERNATIONAL TR | Apr 2025 | 425 | 0 |
| HK FEI HONG INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 357 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | HDMUHKGM25745600 | 0100E | In-bond Automated | HDMU | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,890 CTN | 9,364 KG | Pier to House | HK DING WANG | AT HOME PROCUREMENT INC. | EXPEDITORS INT L OF WA, INC. | PO#XXXXXXX KEIRA GLZ GOLD WHT VNTY STL HTS#94 PO#XXXXXXX BURT WHITE CERAMIC TOILET BOWL HTS PO#XXXXXXX MARMAR MARBLED PRINT CERA... | |
| 2026-05-19 | HDMUHKGM03409800 | 0085E | Regular Bill | HDMU | 9462718 | YM UNANIMITY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,992 CTN | 12,478 KG | Pier to Pier | HK DING WANG | TINPLATE 5L STEP CAN SHIPPER LOAD AND COUNT PP 20PK HANGER SHIPPER LOAD AND COUNT | |||
| 2026-05-18 | ZIMUSHH32129033 | BANQ1074017978 | 22E | House FROB | BANQ | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-17 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,264 CTN | 5,475 K | Pier to Pier | HK DING WANG | ROBELY INC. | ROBELY INC. | METAL VANITY TRAY PO# XXXX 1778 . . . . . . |
| 2026-05-16 | ZIMUSHH32103614 | BANQ1073609148 | 12E | House FROB | BANQ | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-15 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,662 CTN | 9,233 K | Pier to Pier | HK DING WANG | ROBELY INC. | ROBELY INC. | METAL JEWELRY STAND PO# XXXX 1764 1765 1857 . . . . . |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | HLCUSZX2604CVYM1 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074081066 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ALFIRK |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14109 K |
| Weight in KG | 14,109 KG |
| Quantity | 3962 CTN |
| Volume | 186 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HAMU1175712 FFAU1199369 HAMU2406740 |
| Commodity Description |
TINPLATE STEP GARBAGE CAN PO# XXXX . . . . . . TINPLATE STEP GARBAGE CAN PO# XXXX . . . . . . TINPLATE STEP GARBAGE CAN PO# XXXX . . . . . . |
| Shipper Name | HK DING WANG CO LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | NOS 721 725 NATHAN RD THE BELGIAN B |
| Address Line 2 | ANK BLDNG FLAT RM 14 |
| Address Line 3 | MONGKOK HK |
| Consignee Name | ROBELY CORPORATION. |
|---|---|
| Address Line 1 | 104 WEST 27TH STREET 8TH FLOOR |
| Address Line 2 | NEW YORK NY 10001 US |
| Notify Party Name | ROBELY CORPORATION. |
|---|---|
| Address Line 1 | 104 WEST 27TH STREET 8TH FLOOR |
| Address Line 2 | NEW YORK NY 10001 US |
| Container Number | HAMU1175712 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4435651 |
| Seal Number 1 | HLK4435651 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TINPLATE STEP GARBAGE CAN PO# XXXX . . . . . . |
| Additional Cargo 1 | . . |
| Marks and Numbers 1 | ROBELY INC. ROBELY STYLE# ROBELY PO# UPC: DESC: CARTON QTY: DIMENSIONS: CARTON WEIGHT: |
| Marks and Numbers 2 | CARTON VOLUME: MADE IN CHINA |
| Container Number | FFAU1199369 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4430800 |
| Seal Number 1 | HLK4430800 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TINPLATE STEP GARBAGE CAN PO# XXXX . . . . . . |
| Additional Cargo 1 | . . |
| Marks and Numbers 1 | ROBELY INC. ROBELY STYLE# ROBELY PO# UPC: DESC: CARTON QTY: DIMENSIONS: CARTON WEIGHT: |
| Marks and Numbers 2 | CARTON VOLUME: MADE IN CHINA |
| Container Number | HAMU2406740 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4424624 |
| Seal Number 1 | HLK4424624 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TINPLATE STEP GARBAGE CAN PO# XXXX . . . . . . |
| Additional Cargo 1 | . . |
| Marks and Numbers 1 | ROBELY INC. ROBELY STYLE# ROBELY PO# UPC: DESC: CARTON QTY: DIMENSIONS: CARTON WEIGHT: |
| Marks and Numbers 2 | CARTON VOLUME: MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 118 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 65 | 2026-04-29 |
| Seattle, Washington | 50 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2023-08-22 |
| Houston, Texas | 15 | 2026-05-02 |
| Tacoma, Washington | 14 | 2025-08-28 |
| New York, New York | 2 | 2022-10-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 291 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-01-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2025-12-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-07-28 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 1 | 2022-10-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Ding Wang Co Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK DING WANG CO LIMITED | NOS 721 725 NATHAN RD THE BELGIAN B ANK BLDNG FLAT RM 14 MONGKOK HK | 2025-09-19 | 121 |
| HK DING WANG | NOS 721 725 NATHAN RD THE BELGIAN B ANK BLDNG FLAT RM 14 MONGKOK HK | 2026-05-18 | 23 |
| HK DING WANG CO LIMITED | 2023-05-05 | 20 | |
| HK DING WANG CO., LIMITED | 2023-06-17 | 17 | |
| HK DING WANG CO., LIMITED | 2023-06-29 | 17 | |
| HK DING WANG CO., LIMITED | 2025-08-25 | 17 | |
| HK DING WANG | 2026-03-30 | 12 | |
| HK DING WANG | 2026-03-30 | 12 | |
| HK DING WANG CO., LIMITED | 2023-06-17 | 12 | |
| HK DING WANG COMPANY LIMITED | 2026-04-29 | 11 |
Below are the top 1 phone numbers on file for HK Ding Wang Co Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-29 | 11 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||