There are a total of 888 bills of lading on file for HK Formore Outdoor Limited between July 6th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 888 bills of lading, 57 were within the past 30 days and 208 were within the past 90 days.
| Total Records | 888 |
|---|---|
| Shipper Records | 54 |
| Consignee Records | 837 |
| Notify Party Records | 218 |
| First Shipment on File | Jul 6th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 57 |
| Records in Last 90 Days | 208 |
| Records in the Past Year | 537 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK FORMORE OUTDOOR LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HK Formore Outdoor Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HK Formore Outdoor Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN FORMORE TECH | May 2026 | 1,230 | 717 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTERS | May 2026 | 4,186 | 7 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(VGT2) | May 2026 | 59 | 3 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(HLI2) | May 2026 | 11 | 3 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(GYR3) | May 2026 | 60 | 3 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(GEU2) | May 2026 | 20 | 3 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTRE HEA | May 2026 | 20 | 2 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(MQJ1) | May 2026 | 60 | 2 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER MDW | May 2026 | 62 | 2 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER - LBE | May 2026 | 440 | 2 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(FTW1) | May 2026 | 37 | 2 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(DEN8) | May 2026 | 16 | 2 |
| AMAZON LGB | May 2026 | 1,023 | 1 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(XLX7) | May 2026 | 71 | 1 |
| May 2026 | 3 | 1 | |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER TMB | May 2026 | 58 | 1 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(TCY2) | May 2026 | 24 | 1 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(RMN3) | May 2026 | 16 | 1 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(PSC2) | May 2026 | 76 | 1 |
| May 2026 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Formore Outdoor Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK E&C INC | Mar 2026 | 65 | 1 |
| HK EADEN TRADE LIMITED | Mar 2026 | 88 | 8 |
| HK ENTERPRISES CC | May 2026 | 117 | 4 |
| HK ENTHUSION INTERNATIONAL TRADE CO | Dec 2025 | 103 | 0 |
| HK EVER HOPE TRADING CO.,LIMITED | Mar 2024 | 307 | 0 |
| HK EVERGREEN TREE TRADE LIMITED | Feb 2026 | 244 | 0 |
| HK EXCEL&BUTTERFLY INTERNATIONAL TR | Apr 2025 | 425 | 0 |
| HK FEI HONG INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 357 | 5 |
| HK FENTE INTL GROUP HOLDING LIMITED | Apr 2026 | 124 | 8 |
| HK FORCE FASHION INDUSTRIAL CO.,LIMITED | Sep 2022 | 184 | 0 |
| HK GELITE INTELLIGENT TECHNOLOGY LI MITEDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jun 2022 | 153 | 0 |
| HK GLOBAL TRADING LTD | May 2026 | 152 | 3 |
| HK GONGDU CULTURAL COMMUNICATION CO | Apr 2026 | 298 | 42 |
| HK GOOD-DO INDUSTRY LIMITED | May 2026 | 117 | 5 |
| HK GRAND CANYON COMPANY LTD. | May 2026 | 456 | 44 |
| HK GRAND ENTERPRISE CO.,LTD | Apr 2026 | 111 | 2 |
| HK GRESOURCE INTELLIGENT TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2025 | 1,738 | 0 |
| HK HC INTERNATIONAL TRADING LIMITED | Apr 2026 | 2,367 | 1 |
| HK HECHANG INTERNATIONAL TRADE LIMI | Oct 2024 | 159 | 0 |
| HK HESIN INTERNATIONAL BUSINESS CO. | May 2025 | 218 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUSHH32109320 | FSIH2603069968B | 13E | House Bill | FSIH | 9967952 | ZIM AMBER | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 129 CTN | 1,924 KG | Container Station | SHENZHEN FORMORE TECH | HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | BAKING TRAY 7323915020 | |
| 2026-05-28 | ZIMUSHH32109318 | FSIH2603066650D | 13E | House Bill | FSIH | 9967952 | ZIM AMBER | 2026-05-24 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 58 CTN | 852 KG | Pier to Pier | HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | AMAZON FULFILLMENT CENTER(RDU2) | BAKING TRAY 7323915020 | |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32143240 | FSIH2605010345B | 18E | House Bill | FSIH | 9954163 | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 92 CTN | 1,489 KG | Container Station | SHENZHEN FORMORE TECH | HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | GRILL COOKING GRID 7323915020 | |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32151786 | FSIH2604066247B | 18E | House Bill | FSIH | 9954163 | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 31 CTN | 649 KG | Container Yard | SHENZHEN FORMORE TECH | HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | GRILL COOKING GRID 7323915020 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32122024 |
|---|---|
| House BOL # | FSIH2604053753D |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FSIH |
| Voyage # | 16E |
| IMO # | 9973690 |
| Vessel Name | COLORADO |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1535 KG |
| Weight in KG | 1,535 KG |
| Quantity | 95 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DFSU6603263 |
| Commodity Description |
GRILL COOKING GRID 7323915020 |
| Shipper Name | SHENZHEN FORMORE TECH CO.,LTD., |
|---|---|
| Address Line 1 | E902, UNIT E, NO. 7, QINGQUAN ROAD, |
| Address Line 2 | FUKANG COMMUNITY, LONGH UA STREET, |
| Address Line 3 | LONGHUA DISTRICT,SHENZHEN,CN |
| Consignee Name | HKFORMOREOUTDOORLIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | FLAT/RM A 12/F ZJ 300,300 LOCKHART |
| Address Line 2 | HK999077241101-30120,HK, 999077,AS |
| Container Number | DFSU6603263 |
|---|---|
| Seal Number 1 | DFSU6603263 |
| Seal Number 1 | DFSU6603263 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | GRILL COOKING GRID 7323915020 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 244 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 237 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 137 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 113 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 59 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 46 | 2025-09-01 |
| Seattle, Washington | 37 | 2025-09-17 |
| Houston, Texas | 15 | 2026-04-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 660 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 93 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 86 | 2026-04-27 |
| Shekou China (Mainland) | 31 | 2026-04-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 7 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-12-20 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 4 | 2025-12-01 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-03-28 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2025-08-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2025-04-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Formore Outdoor Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | FLAT RM A 12 F ZJ 300,300 LOCKHART2 41101-30120,HONGKONG, 999077,CN | 2026-02-23 | 112 |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | FLAT RM A 12 F ZJ 300,300 LOCKHART2 41101-30120,HONGKONG,CN | 2026-02-19 | 108 |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2025-09-01 | 107 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2026-05-01 | 97 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2026-05-01 | 56 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2026-05-05 | 34 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2025-09-17 | 32 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2026-05-23 | 31 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2026-04-22 | 31 | |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | 2026-04-22 | 28 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||