There are a total of 152 bills of lading on file for HK Global Trading Ltd between October 31st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 152 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 152 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 153 |
| Notify Party Records | 116 |
| First Shipment on File | Oct 31st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK GLOBAL TRADING LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HK Global Trading Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HK Global Trading Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PUIG INTERNATIONAL,S.A. | May 2026 | 1,145 | 23 |
| PHI LOGISTICS BV | Feb 2026 | 1,279 | 20 |
| SAMSUNG MEXICANA, S.A. DE C.V. | May 2026 | 3,908 | 16 |
| GBS INTERNATIONAL BV | May 2026 | 58 | 7 |
| WEST COAST PRESTIGE B.V. | May 2025 | 27 | 5 |
| VICTORINOX AG | May 2026 | 536 | 4 |
| SONY INTER AMERICAN SA | Feb 2026 | 428 | 2 |
| PHI LOGISTICS BV AS FORWARDING | May 2025 | 80 | 2 |
| PANASONIC LATIN AMERICA, S.A. | May 2026 | 526 | 2 |
| FERRAGAMO PARFUMS SPA | May 2022 | 438 | 2 |
| B&S BRAND DISTRIBUTION B.V. | Mar 2026 | 59 | 2 |
| TRIPLE DOUBLE LLC | May 2026 | 23 | 1 |
| TOP BRANDS INTERNACIONAL SA | May 2026 | 540 | 1 |
| SAMSUNG SDS MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,647 | 1 |
| PANASONIC OPERATIONAL EXCELLENCE CO., LTD. | May 2026 | 9,546 | 1 |
| Oct 2025 | 3 | 1 | |
| GREAT SHINE HOUSEWARE LTD | May 2026 | 95 | 1 |
| Mar 2024 | 10 | 1 | |
| BOTTEGA S.P.A. | May 2026 | 1,637 | 1 |
| ANTONIO PUIG S A | May 2026 | 4,648 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Global Trading Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK ENTERPRISES CC | May 2026 | 117 | 4 |
| HK ENTHUSION INTERNATIONAL TRADE CO | Dec 2025 | 103 | 0 |
| HK EVER HOPE TRADING CO.,LIMITED | Mar 2024 | 307 | 0 |
| HK EVERGREEN TREE TRADE LIMITED | Feb 2026 | 244 | 0 |
| HK EXCEL&BUTTERFLY INTERNATIONAL TR | Apr 2025 | 425 | 0 |
| HK FEI HONG INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 357 | 5 |
| HK FENTE INTL GROUP HOLDING LIMITED | Apr 2026 | 124 | 8 |
| HK FORCE FASHION INDUSTRIAL CO.,LIMITED | Sep 2022 | 184 | 0 |
| HK FORMORE OUTDOOR LIMITED | May 2026 | 888 | 208 |
| HK GELITE INTELLIGENT TECHNOLOGY LI MITEDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jun 2022 | 153 | 0 |
| HK GONGDU CULTURAL COMMUNICATION CO | Apr 2026 | 298 | 42 |
| HK GOOD-DO INDUSTRY LIMITED | May 2026 | 117 | 5 |
| HK GRAND CANYON COMPANY LTD. | May 2026 | 456 | 44 |
| HK GRAND ENTERPRISE CO.,LTD | Apr 2026 | 111 | 2 |
| HK GRESOURCE INTELLIGENT TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2025 | 1,738 | 0 |
| HK HC INTERNATIONAL TRADING LIMITED | Apr 2026 | 2,367 | 1 |
| HK HECHANG INTERNATIONAL TRADE LIMI | Oct 2024 | 159 | 0 |
| HK HESIN INTERNATIONAL BUSINESS CO. | May 2025 | 218 | 0 |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | May 2026 | 363 | 4 |
| HK HLC WAREHOUSES LIMITED | May 2026 | 692 | 71 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-08 | SMLU8884302A | 00039 | Regular Bill | SMLU | 9970959 | SEABOARD GALAXY | 2026-01-07 | HOUSTON, TEXAS | COLON PANAMA | 1,760 CAS | 41,421 L | TOP BRANDS INTERNACIONAL SA | HK GLOBAL TRADING LTD | HK GLOBAL TRADING LTD | CASES LICORES % GIN % VODKA % WHISKY % NO HAZARDOUS | ||
| 2025-11-08 | HLCUBC1251002720 | DMALBCNA37889 | 541W | House Bill | DMAL | 9686900 | MEXICO EXPRESS | 2025-11-07 | HOUSTON, TEXAS | BARCELONA SPAIN | 455 BOX | 3,423 KG | Container Yard | PUIG INTERNATIONAL SA | H.K. GLOBAL TRADING LTD | HKG DUTY FREE | PERFUMERY PRODUCTS DANGEROUS GOODS |
| 2025-10-28 | MAEU259986256 | 541N | Regular Bill | MAEU | 9314947 | AS CAMELLIA | 2025-10-27 | HOUSTON, TEXAS | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 1,778 CTN | 39,749 LB | Container Yard | GBS INTERNATIONAL BV | HK GLOBAL TRADING LTD | HK GLOBAL TRADING LTD | X FT DRY CARTONS OF ALCOHOLIC BEVER AGES | |
| 2025-10-11 | HLCUBC1250910028 | DMALBCNA37493 | 537W | House Bill | DMAL | 9306158 | CHENNAI EXPRESS | 2025-10-10 | HOUSTON, TEXAS | BARCELONA SPAIN | 316 BOX | 2,541 KG | House to House | PUIG INTERNATIONAL SA | H.K. GLOBAL TRADING LTD | HKG DUTY FREE | PERFUMERY PRODUCTS DANGEROUS GOODS |
| Run Date | 2026-03-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-29 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | MEDUO9657026 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 610A |
| IMO # | 9480174 |
| Vessel Name | MSC ALICANTE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERP |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15583 K |
| Weight in KG | 15,583 KG |
| Quantity | 1128 PKG |
| Volume | 26 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU7679714 |
| Commodity Description |
BEVERAGES: WHISKY, GIN, VODKA, RUM, TEQUILA, CREAM LIQUORS HS CODES : , , , , , |
| Shipper Name | B&S BRAND DISTRIBUTION INTERNATIONA |
|---|---|
| Address Line 1 | RIJKSSTRAATWEG 7 |
| Address Line 2 | DORDRECHT ZH 3316 EE NETHERLANDS |
| Consignee Name | HK GLOBAL TRADING LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 14610 ARCHER DR |
| Address Line 2 | LAREDO TX 78045 UNITED STATES |
| Notify Party Name | HK GLOBAL TRADING LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 14610 ARCHER DR |
| Address Line 2 | LAREDO TX 78045 UNITED STATES |
| Container Number | TCLU7679714 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ZC011898 |
| Seal Number 1 | ZC011898 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BEVERAGES: WHISKY, GIN, VODKA, RUM, TEQUILA, CREAM LIQUORS HS CODES : , , , , , |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 114 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 16 | 2023-09-12 |
| Port Everglades, Florida | 16 | 2021-07-26 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2021-09-24 |
| Long Beach, California | 2 | 2023-11-21 |
| Los Angeles, California | 1 | 2018-11-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barcelona Spain | 29 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 23 | 2026-03-30 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 20 | 2021-10-23 |
| Rotterdam Netherlands | 19 | 2025-08-19 |
| Puerto Manzanillo Panama | 15 | 2025-10-28 |
| Cartagena Colombia | 10 | 2021-05-12 |
| La Spezia Italy | 6 | 2024-06-14 |
| Salalah Oman | 5 | 2013-09-12 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-05-16 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 2 | 2022-10-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK Global Trading Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK GLOBAL TRADING LTD | 14610 ARCHER DR LAREDO TX 78045 UNITED STATES | 2026-03-30 | 27 |
| HK GLOBAL TRADING LTD | LAREDO 780440598 LAREDO TX 780440598 US | 2025-10-28 | 1 |
| HK GLOBAL TRADING LTD | 2025-08-19 | 1 | |
| HK GLOBAL TRADING LTD | 2026-01-08 | 1 | |
| H.K. GLOBAL TRADING LTD | 2025-11-08 | 13 | |
| HK GLOBAL TRADING LTD. | 2022-10-25 | 9 | |
| HK GLOBAL TRADING LTD | 2021-08-18 | 8 | |
| H.K. GLOBAL TRADING LTD | 2025-02-24 | 8 | |
| H.K. GLOBAL TRADING LTD | 2025-04-21 | 8 | |
| H.K. GLOBAL TRADING, LTD. | 2023-09-25 | 8 |
Below are the top 9 phone numbers on file for HK Global Trading Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 15 | |
| 2025-10-28 | 28 | |
| 2025-04-21 | 22 | |
| 2024-08-07 | 2 | |
| 2024-08-07 | 2 | |
| 2024-03-15 | 1 | |
| 2023-11-21 | 1 | |
| 2023-11-21 | 1 | |
| 2018-11-23 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for HK Global Trading Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-28 | 1 | |
| 2024-10-05 | 1 | |
| 2013-07-31 | 2 | |
| 2013-05-21 | 1 |