There are a total of 118 bills of lading on file for HK Hongchang Trade Limited between August 1st, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 118 bills of lading, 117 were within the past 30 days and 117 were within the past 90 days.
| Total Records | 118 |
|---|---|
| Shipper Records | 118 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 1st, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 117 |
| Records in Last 90 Days | 117 |
| Records in the Past Year | 117 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK HONGCHANG TRADE LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with HK Hongchang Trade Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with HK Hongchang Trade Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KMX AGRICULTURE MACHINERY INC | May 2026 | 117 | 117 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK Hongchang Trade Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK GRAND CANYON COMPANY LTD. | May 2026 | 456 | 44 |
| HK GRAND ENTERPRISE CO.,LTD | Apr 2026 | 111 | 2 |
| HK GRESOURCE INTELLIGENT TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2025 | 1,738 | 0 |
| HK HC INTERNATIONAL TRADING LIMITED | Apr 2026 | 2,367 | 1 |
| HK HECHANG INTERNATIONAL TRADE LIMI | Oct 2024 | 159 | 0 |
| HK HESIN INTERNATIONAL BUSINESS CO. | May 2025 | 218 | 0 |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | May 2026 | 363 | 4 |
| HK HLC WAREHOUSES LIMITED | May 2026 | 692 | 71 |
| HK HLI TRADE LIMITED | May 2026 | 193 | 54 |
| HK HOLBEIN INC | May 2026 | 161 | 3 |
| HK HUITONG RESOURCES E-COMMERCE CO. | Feb 2024 | 148 | 0 |
| HK IML TECHNOLOGY CO.,LIMITED | May 2026 | 2,341 | 125 |
| HK IMPORT TRADING INC | May 2026 | 101 | 13 |
| HK INET-SEMI TECHNOLOGIES LIMITED. | Jun 2024 | 135 | 0 |
| HK J&J GROUP LIMITED | May 2026 | 1,230 | 4 |
| HK JIANXIANG INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 223 | 19 |
| HK JIANYING TRADE DEVELOPMENT LIMITED | Aug 2024 | 301 | 0 |
| HK JING QUAN HUA DEVELOPMENT LIMITE | May 2026 | 738 | 3 |
| HK JINHELI LIMITED | Mar 2024 | 321 | 0 |
| HK JINXINRONG LIMITED | Mar 2026 | 60 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MAEU269181711 | HYSLFSHA04261399 | 616E | House Bill | HYSL | MAERSK TAURUS | 2026-05-28 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 12,250 K | Container Yard | HK HONGCHANG TRADE LIMITED | KMX AGRICULTURE MACHINERY INC | CU CUSTOMS BROKERS INC | DIGGER (AGRICULTURAL USE) 842952 | |
| 2026-05-28 | OOLU2325715390 | MLILMSH26050108 | 072E | House Bill | MLIL | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 11,710 KG | House to House | HK HONGCHANG TRADE LIMITED | KMX AGRICULTURE MACHINERY INC | CU CUSTOMS BROKERS INC | DIGGER (AGRICULTURAL USE) |
| 2026-05-28 | OOLU2325715600 | MLILMSH26050122 | 072E | House Bill | MLIL | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 12,270 KG | House to House | HK HONGCHANG TRADE LIMITED | KMX AGRICULTURE MACHINERY INC | CU CUSTOMS BROKERS INC | DIGGER (AGRICULTURAL USE) |
| 2026-05-28 | HDMUSHAM18117200 | SZILSHZH26041783 | 052E | House Bill | SZIL | HYUNDAI SATURN | 2026-05-27 | NEW YORK, NEW YORK | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 12,190 KG | HK HONGCHANG TRADE LIMITED | KMX AGRICULTURE MACHINERY INC | CU CUSTOMS BROKERS INC | DIGGER | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU269181748 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLFSHA04261400 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK TAURUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12240 K |
| Weight in KG | 12,240 KG |
| Quantity | 15 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GCXU6232080 |
| Commodity Description |
DIGGER (AGRICULTURAL USE) 8429521210 |
| Shipper Name | HK HONGCHANG TRADE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 12,9 F THE CLOUD 111 TUNG |
| Address Line 2 | CHAU ST TAI KOK TSUI HONG KONG. |
| Consignee Name | KMX AGRICULTURE MACHINERY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 29606 JUNTTI PARK CT |
| Address Line 2 | KATY TX 77494 USA |
| Notify Party Name | CU CUSTOMS BROKERS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19885 HARRISON AVE |
| Address Line 2 | CITY OF INDUSTRY, CA 91789 USA |
| Container Number | GCXU6232080 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLCN4828543 |
| Seal Number 1 | MLCN4828543 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | DIGGER (AGRICULTURAL USE) 8429521210 |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 36 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 27 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2026-05-11 |
| Houston, Texas | 10 | 2026-05-23 |
| Tampa, Florida | 3 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 3 | 2026-05-14 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 112 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-05-22 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2018-08-02 |
Below are the top 7 company names and addresses for HK Hongchang Trade Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | UNIT 12,9 F THE CLOUD 111 TUNGCHAU ST TAI KOK TSUI,HONG KONG,CN | 2026-05-23 | 83 |
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | UNIT 12,9 F THE CLOUD 111 TUNG CHAU ST TAI KOK TSUI HONG KONG. | 2026-05-23 | 27 |
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | 2026-05-13 | 3 | |
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | 2026-04-30 | 2 | |
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | 2026-05-14 | 1 | |
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | 2026-05-18 | 1 | |
| HK HONGLIANG TRADE LIMITED | 2018-08-02 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||